4 A Goud, met dank aan de aswolk e 36 Valero Jean Paul de Bruijn als eerste naar finalepoule EK JUDO Vijfjaar na haar eerste Europese titel grijpt Elisabeth Willeboordse in Wenen haar tweede. Bij de Middel burgse is op het laatste moment de juiste snaar geraakt. Brons stemt judoka Elmont niet tevreden Vinokoerov wint Ronde van Trentino Coolen blijft jaar langer bij RBC Coach Pijpers al weer weg bij Willem II Walraven vierde op NK voor veteranen zaterdag 24 april 2010 door Rudy Boogert wgfmfflBffismmiyt Maandag pleegde bok ser Edwin Valero zelf moord. Hij was 28 jaar. In zijn cel hing hij zichzelf op waarbij hij zijn jog gingbroek als touw gebruikte. De sportman Valero zal de geschiede nis ingaan met een gouden reputa tie, de mens Valero met een zwar te reputatie. Valero was de trots van Venezuela. Zoveel landgenoten op het mondi ale podium hebben ze immers niet in het Zuid-Amerikaanse land. Op basis van zijn prestaties in de ring verdient Valero die trots ook. Hij was wereldkampioen bij de ve dergewichten en regerend kam pioen bij de lichtgewichten. De alleszeggende cijfers van zijn carrière: 27 partijen gebokst, 27 par tijen gewonnen, 27 knock-outs waarvan de eerste 18 allemaal in de eerste ronde. Geen jongen om ruzie mee te krijgen. Maar die wij ze raad nam niet iedereen ter har te. Zijn vrouw bijvoorbeeld niet. Zondag werd haar levenloze lichaam aangetroffen in een Vene- zolaans hotel. Edwin Valero was de hoofdverdachte, naar verluidt had hij ook bekend, maar nog voordat hij de justitiële ring kon betreden, zorgde hij zelf voor een eeuwige knock-out. Valero, de Venezolaanse vlag en de beeltenis van president Chavez stonden op zijn borst getatoeëerd, was een goede bekende van de po litie. Zelfs zijn moeder en zus waren niet veilig voor zijn losse handjes, maar zij pleitten hun Edwin uitein delijk ook weer vrij. Hij was niet de eerste en vast ook niet de laatste bokser die het ver schil tussen vechten binnen en buiten de touwen niet altijd even helder ziet. Tegenwoordig komt de sport eerder door dergelijke exces sen in het nieuws dan door heroïs che gevechten in Kinshasa of Mani la. En dat is jammer. Boksen is een pure sport. Man te gen man. Het recht van de sterk ste. Eén winnaar, één verliezer. Edwin Valero verenigde beide par tijen. Een winnaar in de ring, een verliezer erbuiten. In de klasse -63 kilo deden maar veer tien judoka's mee. Normaal is het deelnemersveld twee keer zo groot. door Roeland van Vliet WENEN - Een week geleden twijfel de bondscoach Marjolein van Unen nog over de deelname van Elisabeth Willeboordse. Haar ge routineerde pupil was, vooral door een schouderblessure, een chagrij nige, onzekere judoka. Die zou niets in Wenen te zoeken hebben. Maar in de auto naar de Oosten rijkse hoofdstad kwam het alle maal goed. „We hebben veel zit ten praten", vertelde Wille boordse. „Eenmaal in Wenen was ik al mijn opgekropte ergernis en mijn angst voor dit EK kwijt." De IJslandse aswolk heeft in de af gelopen anderhalve week voor veel frustratie geleid bij reizigers. Mensen die een vliegreis hadden gepland, werden geconfronteerd met vertragingen of moesten op een andere manier van A naar B zien te komen. Voor Willeboordse was de uitbarsting van de Eyjafjallajökull juist een zegen. Ze zat nu extra lang - maandag 700 ki lometer, dinsdag 500 kilometer - in een kleine ruimte met onder an deren Van Unen. Zij heeft de Mid delburgse in de uren op de Autoba hn weer op de rails gekregen. „Die rit heeft haar écht goed gedaan." Donderdag, op de eerste dag van het EK, werd nog de laatste drup pel twijfel weggenomen. Elisabeth Willeboordse zag Juul Franssen, de debutante in de klasse -57 kilo, onbevangen een paar goede par tijen judoën. „Zij stond vol zelfver trouwen op de mat", vertelde ze. „Toen dacht ik: dat moet jij ook hebben. En: waarom ben jij altijd zo bang? Toen besefte ik dat ik hier weer Europees kampioen kon worden, zolang ik maar niet ang stig was. Tja, je bent nooit te oud om te leren. Ik heb mijn verstand uitgeschakeld en alles op gevoel ge door Frats Bakker LLINARES DEL VALLES - Op het EK bandstoten in het Spanje heeft: Jean Paul de Bruijn als eerste de fi naleronde gehaald. De Zeeuwse biljarter eindigde als eerste in zijn poule na riante overwinningen te gen de Spanjaarden Raul Cuenca en Jordi Garriga. Het kampioenschap, dat wordt ge speeld op zo'n honderd kilometer boven Barcelona, mist de inbreng van titelhouder Frédéric Caudron, die een toernooi voor teams moet spelen in Straatsburg. Voor de con currentie is het een unieke kans de titel over te nemen van de Belg die in alle spelsoorten tot de besten ter wereld behoort. Wolfgang Zenkner uit Duitsland is als regerend wereldkampioen één van de grote rivalen voor De Bruijn op de slotdagen. Xavier Gre- daan." Willeboordse was door die wonderbaarlijke opleving de enige favoriet die het lang vol hield in de klasse -63 kilo. De Fran^aise Gevrise Emane, de Is raëlische Alice Schlesinger en de Duitse Claudia Ahrens werden on verwacht vroeg op een nederlaag getrakteerd. De Zeeuwse, die een bye had in de eerste ronde, was daarentegen niet af te stoppen. In de kwartfinale en de halve eind strijd maakte ze gehakt van de Oekraïense Svitlana Chepurina (ip- pon na 110 seconden) en de Slo veense Vlora Bedzeti (ippon in 171 tellen). Eén keer ging ze door de grond van de pijn aan haar rechter schouder, maar ze sloeg zich er doorheen. De tegenstandsters wa ren niet bij machte te profiteren van haar ongemak. In de slotpartij trof de ouwe rot de elf jaar jongere Edwige Gwend. Te gen de onbekende Italiaanse had ze nooit eerder gestaan. „Maar ik wist: van haar ga ik niet verliezen. Dit was mijn dag. Dat wist ik." Het liefst had Willeboordse ook in de finale een mooi punt gescoord. Dat lukte niet. Haar opponente kon ook niets uitrichten en liep meer straf]es op dan de Zeeuwse, die met een yuko verschil won. Zo'n twintig seconden voor tijd was er nog wel een angstig mo mentje. Willeboordse greep Gwend bij een been. Dat is tegen woordig uit den boze en komt je op een diskwalificatie te staan, ten zij het een overnamesituatie is of een voortzetting na bijvoorbeeld een beenveeg. Het Italiaanse pu bliek schreeuwde om een neder laag voor Willeboordse en floot haar uit. De arbiters overlegden even en oordeelden dat de Middel burgse niets verkeerd had gedaan. „Gelukkig maar", zei Wille boordse. „Ik maakte écht eerst een beenveegje." tillat uit Zwitserland is dat ook, hoewel hij gisteren een verrassen de nederlaag leed in zijn partij te gen de Fransman Bernard Villiers, maar hij is nog verre van uitgescha keld voor de titel. Veel hoge moyennes zijn er op de eerste twee dagen van het finale- toernooi nog niet gespeeld in de Spaanse plaats. De Bruijn en Gre- tillat steken ver boven de rest uit met een partij van 125 caramboles in drie beurten. Met zijn moyenne was de Hulstenaar na twee over winningen in de poule al zeker van de eerste plaats. In zijn laatste partij in de poule, gisteravond tegen de Spanjaard Garriga, bleef De Bruijn ongesla gen. Hij won met 125-50 in vijf beurten. Wie de volgende tegenstander van De Bruijn wordt, in de achtste fina le, is nog niet bekend. WENEN - Guillaume Elmont tover de gisteren na zijn winnende wed strijd om het brons op het EK ju do in Wenen een glimlach op zijn gezicht. „Maar uiteindelijk ben ik helemaal niet tevreden", stelde de beste Nederlander in de klasse tot 81 kilogram. „Dit was mijn negen de EK. Dan moet ik toch een keer goud winnen. Sterker nog, ik moest hier gewoon winnen." Elmont leek in zijn halve finale te gen de Rus Sirazhoedin op weg naar de finale. „Ik stond ruim voor, maar maakte toen een fout die ik nooit mag maken", analy seerde de judoka zijn onnodige ne derlaag. Elmont kon zich op de laatste Olympische Spelen in Pe king niet meer voor de strijd om brons motiveren. In Wenen op lukte dat vreemd genoeg wel. El mont versloeg de Georgiër Levan Tsjilauri op ippon. ALPE Dl PAMPEAGO Alexandre Vinokoerov heeft de Ronde van Trentino op zijn naam geschreven. De Kazachstaanse wielrenner uit de Astana-ploeg bleef gisteren in de vierde en laatste etappe ternau wernood in het bezit van de leiderstrui. De ritzege ging naar de Italiaan Domenico Pozzovivo, die als eerste bovenkwam op de Alpe di Pampeago. ROOSENDAAL Rini Coolen heeft ook volgend sei zoen de technische leiding bij RBC Roosendaal. De 43-jarige trainer verlengde zijn contract bij de club uit de Jupiler League met een jaar. Coolen bekleedt bij RBC ook de functie van technisch manager. De voormalige hoofdtrainer van FC Twente en AGOW werkt sinds eind 2008 in Roosendaal. TILBURG Trainer Arno Pijpers vertrekt om wille van zijn gezondheid per di rect bij Willem II. De coach heeft gisteren op doktersadvies besloten zijn werkzaamheden te beëindi gen. Pijpers was nog geen twee maanden in dienst bij de Tilbur- gers. „Pijpers heeft medische klach- j ten en daardoor te weinig energie om de ploeg te motiveren", aldus een woordvoerder van de club. WAGENINGEN Aart Walraven is op het NK dam men voor veteranen op de vierde plaats geëindigd bij de zestigplus sers. De inwoner van Zoutelande kende een bliksemstart met 10 uit 5, maar door twee remises en een nederlaag in de slotronde zakte hij wat weg. „Toch ben ik zeer tevre den", vond Walraven. „Hier had ik vooraf voor getekend." Elisabeth Willeboordse (links) probeert Edwige Gwend uit Italië van zich af te houi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 136