Bevrijdingsfeest met een bijsmaak iifliliiiliiTril livera 'Wisselen van arts te moeilijk' live life love livera zaterdag 24 april 2010 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het wisselen van huisarts is vaak onnodig lastig, ter wijl mensen het wettelijk recht hebben om hun zorgverlener te kiezen. Dat zegt patiëntenorganisa tie Klaverblad Zeeland. En het Klaverblad is niet de enige organisatie die dat vindt. Mededin gingsautoriteit NMA deed vorige week een inval bij de Landelijke Huisartsenvereniging, onder meer omdat het vermoeden bestaat dat huisartsen onderling patiënten ver delen. „Ze zullen het ontkennen als je het ze vraagt", zegt Ad van de Kreeke, directeur van Het Kla verblad. „Maar het lijkt erop dat huisartsen elkaar belangrijker vin den dan de patiënt." Van de Kreeke heeft persoonlijk er varen dat praktijken ineens vol blij ken als een patiënt een andere huisarts zoekt. „En dat is voor een buitenstaander natuurlijk niet te controleren, je kunt niet hard ma ken dat het niet waar is." Boven dien zijn er allerlei ongeschreven regels over welke huisarts je in een bepaalde wijk of dorp zou moeten kiezen. Ook die regels hebben geen wettelijke basis. „Huisartsen komen bovendien nog nauwelijks aan huis. En als ze dat doen, is het vaak vanuit de huisartsenpost." door jan van Damme De eerste week van mei: we herdenken, we vlaggen en drinken Oranjebitter. Er zijn mensen, die hun leven lang een bijsmaak overhouden aan die periode van opluchting en bevrij ding. Hannelore Meijaard, galeriehoud ster in Vlissingen, was kind tijdens de oorlogsjaren. Ze groeide op in Oudelande. Haar vader Jan Meij aard (1899-1991) was commissio nair - tussenhandelaar - in groen ten en fruit. Hij trouwde op 6 sep tember 1928 met Olga Othilde Westerfeld, afkomstig uit Düsseldorf.Hun dochter Hannelo re heeft gezien hoe alleen al de Duitse nationaliteit van haar moe der hun gezin tijdens en na de oor logsjaren in diskrediet bracht. Haar herinneringen zijn nu door Jan en Gert Kuipers geboekstaafd in Hannelore, kind van een Duitse moeder in oorlogstijd. Twee gebeurtenissen zijn in die ja ren bepalend geweest. Er waren al meteen vanaf mei 1940 roddels en geruchten. Het huis van Meijaard zou vol Duitsers zitten, er zouden koffers met spionagemateriaal wor den afgeleverd. In de nacht van 27 op 28 juni 1941 brandde de wo ning van het gezin Meijaard aan de Slikstraat - nu Stationsstraat - in Oudelande volledig af Haar va der was op zakenreis in Zeeuws- Vlaanderen, haar moeder wist op het nippertje haar drie kinderen Het gezin Meijaard tijdens de periode dat vader Jan Meijaard geïnterneerd was, vlnr: Cor, Hannelore, Marga en Olga Othilde. uit het brandende huis te redden. „Ik zie m'n moeder daar nog staan... Ja, toen is het verdriet begonnen bij mij. Als je je moeder zo ziet staan en vader was er niet. Wat was dat ver schrikkelijk." (pag. 11) De brand was aangestoken, vertelt Hannelore in het boek, een andere conclusie is niet mogelijk. De com plete inboedel ging verloren, al leen de bijbel en de kinderbijbel bleven gespaard. De nachtmerrie van de-oorlogsja ren werd nog zwarter toen haar va der kort na de bevrijding werd ge arresteerd op beschuldiging van NSB-lidmaatschap. Dat kon met een ontkracht worden. Maar hij zou ook met de vijand hebben ge handeld. Uiteindelijk werd hij an derhalfjaar gevangen gehouden in Fort Ellewoutsdijk. Boeken en huisraad werden in beslag geno men, inclusief een piano. „Er is nooit iets van onze spullen terugge komen. Weg, weg. In een grote vuilniszak en zo naar buiten. Dat doet pijn hoor..." (pag. 57) Jan Meijaard werd op 22 december 1947 uit zijn gevangenschap ontsla gen. „Ik wil gewoon meegeven: zó kun je dat als kind ook meemaken, niet alleen in een dorpje in Afghanis tan of waar dan ook, maar ook hier, gewoon in Nederland. In jouw huis, in jouw leven." (pag.67) Jan J.B. Kuipers Gert P. Kuipers: Han nelore - kind van een Duitse moeder in oorlogstijd, 1940-1947 - Uitgeverij Den Boer-De Ruiter, 12,50 euro. Het boek wordt vandaag gepresenteerd in Cineci- ty in Vlissingen, 16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 133