naar geroofd joods bezit Onderzoek TJ a Brand duingebied almanak Verzuim WALCHEREN 26 en 27 28 en 29 OORLOC Pleidooi auteurs 'Joods Vlissingen' Lintjes voor Nina, Sam en groep 8a van De Wissel Intratuin Koudekerke, Gaigeweg 5 (Provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke) Tel. 0118 551 623 - Donderdag en vrijdag koopavond www.intratuin.nl intratuin door Henk Postma VLISSINGEN - Er moet een onder zoek komen naar de verdwenen bezittingen van de Vlissingse jo den. Daarvoor pleiten de schrij vers van Joods Vlissingeneen boek over de vergeten geschiedenis van de joodse gemeenschap in de Scheldestad, dat dinsdag wordt ge presenteerd. In 1945 benoemde het Neder- landsch Beheersinstituut de nota ris J.L. Verhagen tot bewindvoer der van de onroerende goederen van de 41 Vlissingse joden die wer den omgebracht in vernietigings kampen. Maar het is nooit duide lijk geworden wat er met hun be zittingen is gebeurd. Met name David Hiegenlich, die een meubelzaak runde aan het Bel- lamypark, was in het bezit van een flink aantal panden en percelen. Eén van zijn familieleden, de 72-ja- rige neef Simon van Dam uit Am stelveen, riep deze maand de hulp in van de schrijvers van het boek. Hij heeft zich z'n hele leven afge vraagd wat er met de panden is ge beurd, en aan wie de inkomsten ten goede zijn gekomen, nadat het hele gezin Hiegenlich was ver moord. Van zijn hele familie keer de alleen zijn moeder levend uit de concentratiekampen terug. Ook over andere bezittingen van Vlissingse joden bestaat onduide lijkheid. De Sicherheitspolizei roof de meer dan twintig woningen leeg. Datzelfde lot trof de synagoge aan de Gravenstraat. Daaruit ver dwenen onder meer zeer kostbare voorhangsels. Ook een kluis van de Rotterdamsche Bank, waarin kostbare bezittingen van de joodse gemeenschap waren opgeborgen, werd gelicht. Verdwenen zijn ook de bezittingen van de joodse pro cureur-advocaat H.L. van Zanten die waren opgeslagen bij verhuis bedrijf Bleijenberg. De schrijvers Cees Steutel, Adri Meerman en Jacques de Hond be pleiten niet alleen een onderzoek naar de 'roerende en onroerende goederen' van de Vlissingse joden. Ze breken ook onder meer een lans voor de oprichting van ge denktekens en herstel en restaura tie van (de resten van) de twee joodse begraafplaatsen in de stad. bijlage Spectrum: van de synago ge rest slechts een ruïne VLISSINGEN - Op het stadhuis in Vlissingen zijn gisteren weer kinderlintjes uitgereikt. Burgemeester Wim Dijk stra spelde Nina en Sam Putter (foto) uit Oost-Souburg een lintje op omdat zij voorkwamen dat er bij hen thuis een grote brand ontstond. Nina (6) en Sam (4) zagen 's ochtends rook uit de broodmachine komen. Ze ble ven hun moeder Jolanda roepen, net zolang tot ze kwam kijken en constateerde dat er brand was. Dankzij Nina en Sam werd de brand snel ontdekt en dat is wel een kinderlintje waard, vindt de gemeente. VLISSINGEN - Een échte lintjesregen was het voor de leerlingen van basisschool De Wissel aan de Flamingo- weg in Vlissingen. Alle leerlingen van groep 8a van de school kregen een lintje omdat zij hun klasgenootje Sa- mantha (middenvoor) zo goed hebben opgevangen en geholpen. Samantha heeft een lichamelijke en geeste lijke beperking en zit al sinds groep 3 in deze klas. Ze wordt in de klas geholpen door een begeleider van Ar duin maar dus vooral ook door haar klasgenoten, onder wie haar vriendin Mellary. foto's Ruben Oreel Voor meer informatie z»e www.staatsloterij.nl/kohingfnneaa9' Tip? redactie@pzc.nl WESTKAPELLE - Bij Westkapelle is gistermiddag ongeveer 3000 vier kante meter duingebied bescha digd geraakt door brand. Omdat het nog vroeg in het voorjaar is, heeft de natuur nog wel de kans zich te herstellen. De brand brak rond 15.45 uur uit. Rond de twin tig brandweerlieden en drie tank autospuiten werden ingezet. Rond 16.30 uur was de brand geblust. Waarschijnlijk is het vuur ont staan door een brandende sigaret of met vuur spelende kinderen. De man van middelbare leeftijd zwaait sinds kort de scepter op het notariskantoor in Zeeuws-Vlaande- ren. Hij verdeelt het werk over de medewerkers en onderhoudt contact met de superieuren. Maar daar ben je er als bureauchef tegenwoordig niet meer mee. De da gelijkse beslommeringen reiken veel verder. Zo dient een medewerker die zich ziek meldt, intensief te worden bege leid. Iedere dag even informeren naar het ziektebeeld en beterschap wensen, dat soort dingen. Onlangs diende hij daartoe elders in het land een cursus te volgen. Een dagje les in begeleiding bij verzuim. Op de dag zelf kreeg hij tegen het middaguur een telefoontje. Of hij misschien ziek was. Oei, nee, hij was de cursus helemaal vergeten. Geen ziekteverzuim dus, maar plichtsverzuim dus. Zaterdag 24 april 2010 Middeleeuwse ridders legden basis voor het ringrijden Middelburgers blikken terug op bombardement 1940 Tip? walcheren@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 125