I Lastiger scoren met Oranjes I Erik van der Hoff in de nieuwstest 1 kijktip kijken luisteren Van de Knip met patronen in de kiedingstijl van Maxima tot aan de glossy Willem. Hoe trivialer hoe beter, als het over de Oranjes gaat. Maar hoe houdbaar is deze hype, vragen Monique Brandt en Bernice Breure zich af. „De tijd dat Maxima op de cover per definitie als een tierelier verkocht, is absoluut voorbij." zondag, 20.30 uur J'Wi] Hhte»gin« zaterdag 24 april 2010 Sandra Schuurhof, de royaltydeskundige van RTL, 'mag niet praten' over de onderonsjes die journalisten soms hebben met de Oran jes. Toch krijgt ze een paginagroot interview in de Elegance die aan ons koningshuis is gewijd. Iets ver derop in het blad heeft royaltycou turier Edouard Vermeulen geen smakelijke details te melden over zijn werk voor prinses Maxima. En het interview met het voorma lige kindermeisje van de prinsesjes stelt lezeressen ook al diep teleur. Want ze 'kan en wil daar niets over zeggen'. Afgezien van de best nuttige mode reportage over prinsessenjurken ('vorstelijke kleuren en rijke stof fen') voor een volks prijsje, is dit weggegooid geld voor royaltymin- nende consumenten. Dat de glanzende beloften bij lan ge na niet worden waargemaakt, is een euvel dat zich vaker voordoet als het om ons koningshuis gaat. Steeds meer media denken dat er makkelijk mee valt te scoren. Lasti ger is wei om met onthullende fei ten te komen. Daarom wordt de kijker of lezer vaak opgezadeld met een opgewarmde, lauwe prak, die desondanks wordt gevréten. Gemakzuchtig plaatst het blad ioo% NL een reeks bekende foto's van Beatrix met een loze lofzang van oranjefan Johan Vlemmix: „De koningin is de enige die ooit is blijven staan voor een liedje van mij, haha.". Het tijdschrift Leven laat royalty fotografen diepgravend aan het woord - ')e maakt veel mee en kan mooie reizen maken'. En de redac tie brainstormde bovendien een melige middag over een link met 30 april. Resultaat: verhalen met drumkoning Cesar Zuiderwijk, de vorst onder de voetbaltrainers Mar tin lol en de monarch van de Ne derlandse film Paul Verhoeven. Linda leverde ook al een oranje nummer af waarin de tv-koningin zich op de cover als prinses liet vastleggen en zich in haar voor woord nederig tot Maxima richtte ('U hebt ons stoffige koningshuis glamour en elan gegeven'). De specials in HP/De Tijd en Else vier leren ons onder meer dat HP- lezers de intelligentie van onze kroonprins beoordelen met een 4,5 en dat bijna 85 procent van de respondenten vindt dat Beatrix, Willem-Alexander en Maxima in komstenbelasting moeten betalen. Volgens hoofdredacteur Marianne de Groot van Vorsten Royale, is de overstelpende aandacht het logi sche gevolg van een combinatie van opmerkelijke factoren: Konin ginnedag, de aanslag op de familie vorig jaar, het jubileum van Bea trix en de grote vraag: wanneer treedt ze af? „Daarbij is de aan dacht sowieso gegroeid door de leuke nieuwe prinsessen die veel naar buiten treden. Ook onder jon geren is Koninginnedag steeds meer een begrip geworden. Op tv scoort Blauw Bloed goed." De televisie haakt als vanouds ste vig in. Naast de traditionele ver slaggeving van de feestelijkheden door de NOS, die aan de voora vond van 30 april ook een portret van Beatrix brengt, doen de commerciëlen mee. „RTL sluit zich graag aan bij wat het Neder landse volk bezighoudt", aldus een woordvoerder. Dus komt royalty- kenner Peter van der Vorst met Van der Vorst ziet Willem-Alexan- der en Maxima, een verslag van bui tenlandse tripjes van het paar. Ook is er een speciale Ik hou van Ho/land-uitzending gepland en wordt de oranje Zeg 'ns Aa-uitzen- ding vertoond die vorig jaar van wege 'Apeldoorn' werd geschrapt. Op de grote dag zelf haalt De TV- Kantine koninklijke typetjes voor de camera. Bij SBS ligt het zwaarte punt op de berichtgeving door Hart van Nederland. De zender feest verder op 1 mei, ludiek uitge roepen tot 'Jolinginnedag' vanwe ge het zilveren jubileum van Gerard Joling. Het koningshuis gold lange tijd als het enige heilige huisje dat Neder land nog telde. De pers schreef er niet over, vond het oninteressant of juist ongepast om de familie te volgen. Die tijd ligt ver achter ons, weet Marc van der Linden, hoofd redacteur Royalty en koningshuis kenner bij RTL Boulevard, als geen ander. Hij noemt het koningshuis 'een soapserie die al ruim twee eeuwen loopt'. De grote belangstelling voor de Oranjes komt onder meer door de eerdergenoemde nieuwe prinses sen, waar de NCRV met Dames van Oranje een complete tv-reeks aan wijdde. Maar het koningshuis ligt de laatste tijd ook meer onder het vergrootglas door het gedrag van de familie zelf, vindt Van der Linden. De publicitaire commotie rond de plannen voor een vakan tiehuis in Mozambique ligt nog vers in het geheugen. Van der Linden stelt dat het een misvatting is dat alles rondom de Oranjes verkoopt. „De tijd dat Maxima op de cover van een tijd schrift per definitie als een tiere lier verkoopt, is absoluut voorbij." Ook is de kritiek van het publiek aanzienlijk toegenomen. „Ik doe dit werk nu 22 jaar. De laatste ja ren heb ik vijf keer zoveel scheld brieven op de Oranjes ontvangen als in de tijd daarvoor." Dat heeft de familie voor een deel aan zichzelf te wijten, zegt hij ver wijzend naar de mediacode. „De media zijn door de Oranjes, welis waar met het wetboek in de hand, teruggestuurd naar de jaren vijftig. We zien alleen nog statige, geën sceneerde foto's. Onverwachte plaatjes van Beatrix op een terras je, of Maxima die een buitenlands marktje afstruint, mogen niet meer worden gepubliceerd. Ter wijl juist die 'gewone' foto's bijdra gen aan de populariteit." Op deze manier laat straks niet alleen de grachtengordel, maar ook het lezerspubliek van roddelbladen het afiveten, zegt Van der Linden. De Groot van Vorsten Royale is daar niet zo bang voor. „Volgens ons komt er juist een nieuwe gene ratie met grote interesse voor het koningshuis. Jonge vrouwen raken geïnspireerd door de jurken, de ac cessoires, de hoeden. Het sprookje blijft levend, ondanks de toegeno men kritiek." Ze verwijst naar het verjaardagsfeest van de 70-jarige koningin Margrethe van Denemar ken. „Met een mooi paleis, schitte rende diademen. Zoiets is van alle tijden", zwijmelt ze. „De prinses sen van nu zijn stoer: hoogopgelei de profs die toespraken houden, maar wel met een sprookjesach tige dimensie. Alléén het sprookje, dat kan niet meer in 2010, maar juist die combinatie maakt het ko ningshuis nog.steeds bijzonder." n ORANJE OP TV NOS Op 29 april, 15.50 uur, live- verslag van de herdenking van het drama op Koninginnedag 2009 in Apeldoorn. Portretreeks Beatrix 30 jaar Koningin op 27, 28 en 29 april rond 22.30 uur, gepresenteerd door Astrid Kers- seboom. Op Koninginnedag van af 10.00 uur tot 13.30 uur een verslag van het bezoek van de koningin en haar familie aan het Zeeuwse Wemeldinge en Mid delburg. Kersseboom becom mentarieert met publicist Bas Heijne vanuit een mobiele stu dio. Om 19.20 uur een samen vatting. RTL Op 28 april Van der Vorst ziet Willem-Alexander en Maxima, op 29 april Ik hou van Holland, de oranje-editie en aansluitend de Zeg 'ns Aa-special in het te ken Koninginnedag. Op 30 april een 'royale' De TV-Kantine. SBS Op 30 april Uri Geiler met oranje tintje en verslag van de feestdag in Hart van Nederland. Prinses Maxima en de prinsessen Amalia (links) en Alexia worden achtervolgd door fotografen op een persbijeenkomst in 2009. foto Frank van Beek/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 111