De grootste crisis sinas de Reformatie Ui ij §'g 8 !5fe Vjffl I C, 1 Ierse bisschop neemt ontslag Bondgenoot haalt fel uit naar Berlusconi Kirgiziërs gaan in oktober naar stembus Merkel: Troepen blijven in Afghanistan Explosies Thailand eisen drie levens O AutoTrack.nl vrijdag 23 april 2010 Sr «il vwll811II%l J/ SBBRSSSRHRHBSM Kieskring Brussel-Halle-Vilvoorde Brussel Hoofdstedelijk Gewest 19 gemeenten, tweetalig) Haile-Vilvoorde (=35 gemeenten, Vlaams) Vlaamse gemeenten Londerzeel Kapelle-op-den-Bos met extra rechten voor Franstalige inwoners. Opwijk Affligem Liedekerke Temat Roosdaol Lennik Merchtem Steenokkerzeel Galmaarden Kampenhout Wezem beek-Oppem Kraainem* Linkeèei Beers el Pepingen St. Genesius- HoHe Rode* Overijse Hoeilaart 'De politieke wil om tot een oplossing te komen, was op geen enkele manier aanwezig' Alexander de Croo, voorzitter Open VLD Al jaren een open zenuw 9 Het kiesdistrict Brussel-Halle-Vil- voorde is in België al vele jaren een open zenuw die symbool staat voor de sluimerende onvrede tus sen Franstaligen en Nederlandstali- gen. België is opgedeeld in kiesdistric ten die samenvallen met de provinciegrenzen, behalve in Vlaams-Brabant. Die provincie be staat uit de districten Leuven en Brussel-Halle-Vilvoorde. BHV is de enige tweetalige kieskring van België en omvat 19 Brusselse en 35 Vlaamse gemeenten. Omdat BHV tweetalig is, mogen Waalse partijen er Franstalige kie zers 'ronselen'. Omgekeerd kun nen Vlamingen die in Wallonië wo nen niet voor Vlaamse partijen kie zen. De Vlamingen vrezen zo ver fransing van Vlaams-Brabant en willen BHV splitsen in een district Brussel voor de Franstalige en een district Halle-Vilvoorde voor de Vlaamse kiezers. Geen Waalse poli tiek in Vlaanderen dus. Het Grondwettelijk Hof noemde de situatie al in 2003 onwettig en oordeelde dat BHV gesplitst moet worden voordat er nieuwe verkie zingen komen. Voor de Franstali gen is dat onaanvaardbaar. Deze week kwam oud-premier De- haene met een compromis. Hij gaat uit van splitsing met 'compen saties' voor Franstaligen. De Vlaam se liberalen vinden dat hij de Frans taligen te veel tegemoetkomt. Die laatsten vinden het omgekeerde. door onze correspondent Oene van der Wal BERLIJN - Duitse katholieken keren de kerk massaal de rug toe. In som mige plaatsen is het aantal uittre ders verdubbeld of zelfs verzesvou digd. Dat blijkt uit steekproeven in ettelijke steden en bisdommen over de eerste drie maanden van 2010. Het misbruikschandaal in ka tholieke instellingen heeft een die pe vertrouwensbreuk veroorzaakt „Dit is een ramp. We beleven de grootste crisis sinds de Reforma tie", zegt Eva-Maria Kiklas van de katholieke hervormingsbeweging Wir sind Kirche. „Het doet pijn dat we vele mensen niet meer kunnen bereiken", reageert Stefan Förner, woordvoerder van het bisdom Ber lijn, dat 1300 zielen verloor, tegen ruim 900 in de eerste drie maan den van vorig jaar. Förner: „Voor velen is de crisis de laatste drup pel." Woensdag trad bisschop Wal ter Mixa van Augsburg onder grote druk terug na aanhoudende be schuldigingen van zware lichamelij ke mishandeling en financiële mal versaties in zijn tijd als pastoor van 1975 tot 1996. Mixa sprak weken lang van 'oorvijgen', maar gaf later toe aanzienlijk hardhandiger te zijn geweest. De kwestie veroorzaakte een golf aan publiciteit. Kiklas: „Mensen moeten niet uittreden, maar optreden. Als we niet meer in hervormingen geloven, kunnen we de kerk net zo goed opheffen." Wir sind Kirche eist democratise ring. De ramen moeten open, frisse lucht naar binnen. „Zonder de au toritaire structuur van de kerk wa ren de misstanden niet geheim ge houden", zegt Kiklas. Voor velen is de uit Duitsland af komstige Paus Benedictus XVI (83) de zondebok. Hij wordt verant woordelijk gehouden voor het toe dekken van het misbruik. En nog altijd is de schade uit 2008 niet her steld, toen de paus ex-communica tie ophief van vier bisschoppen van de reactionaire Pius-broeder- schap. Onder hen Richard Willi amson, die onlangs door een rech ter in Regensburg tot een boete werd veroordeeld wegens het ont kennen van de Holocaust. De paus nam pas duidelijk positie in tegen Williamson na tussenkomst van bondskanselier Angela Merkel. Rond het misbruikschandaal in Duitsland blijft hij stil. Kiklas: „Hij heeft vele mogelijkheden voorbij la ten gaan om geloofwaardig stelling te nemen." Vandaag begint in Berlijn een ron detafelconferentie over het mis bruik. Zo'n zestig vertegenwoordi gers van regering, katholieke kerk en scholen en internaten waar kin deren zijn misbruikt, praten over preventie, juridische afwikkeling en tegemoetkoming van slachtof fers. De conferentie maakt moge lijk een einde aan de praktijk waar bij de kerk zelf bepaalt wanneer wel of niet gestraft wordt. Ook in Oostenrijk zorgen de seks schandalen voor een massale uit tocht uit de Rooms-Katholieke Kerk. Dat meldde het dagblad Die Presse gisteren. VATICAANSTAO - Paus Benedictus XVI heeft het ontslag van de Ierse bisschop lames Moriarty aanvaard. Dat heeft het Vaticaan gisteren be kendgemaakt. Moriarty is de derde Ierse bisschop die vertrekt sinds het rapport over misbruik in instel lingen van de Rooms-Katholieke Kerk in het aartsbisdom Dublin is uitgebracht. Moriarty bood zijn ex cuses aan voor zijn beleid in Du blin. Hij had 'moeten ingaan tegen de cultuur van geheimhouding'. ROME De Italiaanse premier Silvio Berlus coni, die gewend is zich te omge ven met jaknikkers, is gisteren in het openbaar ongekend fel aange vallen door een van zijn belangrijk ste bondgenoten. Kamervoorzitter Gianfranco Fini eiste tijdens een congres van het Volk van de Vrijhe den (PDL) meer interne democra tie in de partij. Het PDL is vorig jaar ontstaan uit een fusie van Ber lusconi's Forza Italia met Fini's postfascistische Nationale Allian tie. Berlusconi was woedend. BISJKEK De Kirgiziërs gaan op 10 oktober bepalen wie hun nieuwe president wordt Op die dag hebben ook par lementsverkiezingen plaats in de Centraal-Aziatische republiek. Dat heeft Omoerbek Tekebajev, vicepre- mier in de interim-regering van Kirgizië, gisteren bekendgemaakt. Op dit moment is Roza Otoenbaje- va interim-president van Kirgizië. Oud-president Bakijev, wiens auto ritaire bewind begin deze maand ten val werd gebracht na massale protesten, verblijft in Wit-Rusland. BERLIJN Duitsland wil in 2011 enkele van zijn verantwoordelijkheden in Af ghanistan overdragen aan lokale au toriteiten, maar houdt 4500 man schappen in het land. Dat zei de Duitse bondskanselier Merkel giste ren. Ze vreest dat terugtrekking van Duitse troepen het gevaar zou vergroten dat terroristen nucleair materiaal in handen krijgen. Uit on langs gehouden peilingen blijkt dat twee op de drie Duitsers wil dat de Duitse troepen uit Afghanistan worden teruggetrokken. BANGKOK Door een serie granaataanvallen in het zakendistrict van de Thaise hoofdstad Bangkok zijn gisteren ze ker drie doden gevallen. Dat maak te de Thaise vicepremier Suthep be kend. Hij sprak verder over ruim zeven tig gewonden. Vijf granaten wer den afgevuurd op een menigte de monstranten die hun steun betuig den aan de regering. Wie de projec tielen afvuurde, is niet bekend. Gisteren hielden zich duizenden betogers op in het zakencentrum. Met AutoTrack.ril weet je drie dingen zeker. De autogegevens zijn gecheckt. De autohistorie is gecheckt. En de aanbieder is gecheckt. Kunt u ontspannen de deal maken. De zorgvuldige autosite.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9