81 buitenland België dreigt onbestuurbaar te worden Allerlaagste prijsgarantie 129 stipreizen.nl Kabinet valt opnieuw over taaltwist Kernwapens VS blijven in Europa BELCIE De kwestie Brussel-Halle-Vilvoorde is de strop om de nek van België. Nu een poging tot oplossing opnieuw mislukt is, zit het land weer eens zonder regering. Sauerland - Willingen vrijdag 23 april 2010 !&Biïil&XSS0£8g88Sg8B BRUSSEL - De Belgische regering van premier Yves Leterme is giste ren gevallen nadat onderhandelin gen over het tweetalige kiesdistrict Brussel-Halle-Vilvoorde op niets uitliepen. De Nederlandstalige Li beralen, een van de vijf coalitiege noten van Leterme, stapten uit het kabinet De Vlaamse liberalen van de Open VLD wilden dat er snel gestemd wordt over de splitsing van Brus sel-Halle-Vilvoorde, iets waar alle Franstalige partijen in het kabinet tegen waren. De Vlaamse chris ten-democraten (CD8tV) en Waal se christen-democraten (cdH), so cialisten (PS) en liberalen (MR- FDF) wilden blijven onderhande len. De partijen gingen in de nacht van woensdag op donder dag uiteen zonder dat ze een ak koord hadden bereikt; iets wat gis termiddag om uiterlijk 14.00 uur had moeten gebeuren. De CD&V van Leterme - reageer de woedend op de beslissing van de Vlaamse liberalen. Senator Pol Van den Driessche noemde de be slissing op de Vlaamse zender Ra dio 1 'onverantwoord'. Temeer daar de Open VLD intern verdeeld zou zijn. Leterme heeft het ontslag van zijn kabinet bij koning Albert ingediend. De vorst accepteerde het ontslag niet direct, maar ging te rade bij politici om advies in te winnen over te nemen stappen. Taalgebieden België i - Nederlands j Frans fi; Ned./f rans s Duits 9hv*4| *BHV Kiesdistrict Taalgrens; Brussel-Halle-Vilvoorde WA L L O NI Nu het Belgische kabinet van premier Yves Leterme gevallen is over de kwestie Brussel-Halle-Vilvoorde, wil het Vlaams Belang het land zo snel mogelijk opslitsen in een Vlaams en een Waals deel. In een verder lege parlementszaal hieven de zestien volksvertegenwoordigers van de extreemrechtse partij gistermiddag demonstratief het Vlaamse volkslied de 'Vlaamse Leeuw' aan. Ook hingen ze spandoeken op. foto Benoit Doppagne/EPA Vijf minuten politieke moed. Meer was er vol gens Yves Leterme in 2004 niet nodig om de ook toen al brisante 'kwestie Brussel-Halle-Vilvoorde' op te los sen. Zes jaar later kan worden vast gesteld dat Waalse en Vlaamse po litici die moed nog steeds niet kun nen opbrengen. Het was welis waar de Vlaamse liberale Open VLD die Letermes regering ten val bracht, maar de crisis is het zoveel ste bewijs van het falen van het Belgische systeem. 'BHV', zoals het in de volksmond heet, houdt de gemoederen al de cennia bezig. Formeel gaat het om het vaststellen van grenzen tussen Vlaamse en Franstalige kiesdistric ten, maar in feite staat het sym bool voor het diepe wantrouwen tussen Vlamingen en Walen. Bei de kanten wijzen beschuldigend naar elkaar. Maandag presenteerde de door ko ning Albert als bemiddelaar aange stelde oud-premier Jean-Luc De- haene zijn compromis, dat echter meteen van tafel werd geveegd. De Vlaamse partijen vonden dat hij te veel toegevingen aan de Franstali- gen had gedaan, en die vonden die niet genoeg. Het is de lange ge schiedenis van de Vlaams-Waalse twisten in een notendop. Er zijn al veel kabinetten over gevallen, en Leterme-III zal niet het laatste zijn. Een snelle oplossing ligt ook nu niet voor de hand. In principe is het simpel: het parlement kam stemmen over splitsing van BHV. Vlaamse partijen hebben de meer derheid en aanvaarding ervan is ze ker. Maar in het Belgische staatsbe stel kan de meerderheid niet zo maar zijn wil aan de minderheid opleggen. De Franstaligen kunnen 3- t/m 8-daagse autovakantie Aankomst apr. t/m okt. Het luxe 4-sterren Hotel Sauerland Stem is een ware parel in het Sauerland en beschikt over uitgebreide faciliteiten die uw verblijf compleet maken. Inclusief: verblijf in het prachtig gelegen /(-sternen hotel Sauerland Stem in Willingen, nclusief ontbijt en diner. i J 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl.Prljzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. boek online of bel 020 - 66 22 222 besluitvorming blokkeren. Tot in de oneindigheid. Niets doen is ook geen optie. Eens moeten toch verkiezingen worden gehouden, uiterlijk in juni 2011, en het Grondwettelijk Hof heeft uitge sproken dat verkiezingen zonder splitsing van BHV 'ongrondwettig' zijn. Het is die impasse waaruit momenteel niemand een uitweg ziet. Geen wonder dat gisteren po litici en commentatoren niet meer spraken over een regeringscrisis, maar over een 'regime-crisis'. De bestuurbaarheid van België als na tie staat op het spel. TALLIN - De Verenigde Staten ha len hun laatste kernwapens in Eu ropa voorlopig niet weg, heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Hillary Clinton giste ren op een Navo-bij eenkomst in Estland gezegd. Het gaat om ongeveer tweehon derd atoombommen die door ge vechtsvliegtuigen kunnen worden afgeworpen. Clinton zei dat de eventuele terugtrekking onderdeel moet zijn van een overeenkomst met Rusland, dat over veel meer van zulke tactische kernwapens be schikt. De Russen tonen geen be langstelling en zulke onderhande lingen liggen niet in het verschiet. Clinton zei niet dat de Amerikaan se kernwapens nooit uit Europa zullen verdwijnen. De minister zei ook dat over hun toekomst moet worden beslist door de Navo als geheel, niet al leen door de Verenigde Staten. Maar zo lang er kernwapens zijn, blijft de Navo een nucleaire allian tie, zei Clinton.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8