Rekening houden met ouderen mmmmmm FIETSVAKANTIES met vertrekgarantie! «SI p \BjSi 2SSS55ÏS- 'Begrenzer moet ingrijpen boven 150 km per uur' LIMBURG VERKEERSSLACHTOFFERS Er komen steeds meer ouderen in het verkeer. Zij lopen grotere risico's, vanwege slechter zicht en gehoor. vrijdag 23 april 2010 -1 - -| Verkeersdoden in Nederland Mannen Vrouwen Verkeersdoden naar leeftijd Leeftijd 0-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-69 70-79 >80 2007 36 79 149 95 85 88 71 99 89 2008 25 66 129 96 89 95 68 101 81 2009 24 69 134 83 69 68 75 91 107 infographic: CRWbron: CBS. Verkeer en Waterstaat door Annemieke Kooper en Frouke Tamsma Maart 2008. Een 86-jarige man haalt zijn zus van de trein in Haren. Als ze samen het spoor oversteken, sluiten net de spoorbomen. Het tweetal haalt de overkant niet, de intercity uit Gro ningen is sneller. 'Domme pech', kopte de krant na het tragische on geval, tot grote frustratie van ver- keerspsycholoog Cees Wildervan- ck. Want het was allesbehalve pech, meent hij. „Het verkeerssys teem was niet op bejaarden bere kend." Het is een van de oorzaken waardoor ouderen relatief vaker zijn betrokken bij ongelukken. Vorig jaar waren 273 van de in to taal 720 verkeersdoden ouder dan zestig jaar, blijkt uit de jongste cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het ministerie van Verkeer zit ermee in zijn maag, want de toekomst voorspelt geen positiever beeld. Het aantal oudere verkeersdeelnemers zal de komende decennia explosief stij gen. In 2040 telt Nederland 4,3 mil joen 65-plussers en een groeiend aantal zal autorijden. Zij lopen gro tere risico's in het verkeer. Ze zien of horen slechter, raken sneller uit balans en hun reactievermogen gaat achteruit, 75-plussers hebben zes keer meer risico op overlijden per afgelegde kilometer dan gemid deld, blijkt uit cijfers van de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Anders dan vaak wordt gedacht, ligt dit niet aan hun gedrag, zegt bijzonder hoogleraar Verkeersge neeskunde en neuropsycholoog Wiebo Brouwer van de Rijksuni versiteit Groningen. „Een oudere is fysiek kwetsbaar, loopt bij een Het aantal oudere verkeersdeelnemers zal de komende decennia explosief stijgen. botsing ernstiger letsel op dan een jongere bij diezelfde botsing." Veel oudere automobilisten heb ben een ziekte onder de leden, maar zwijgen hier vaak over uit angst dat hun het rijbewijs wordt afgenomen. Ze blijven stug doorrij den. Brouwer legt uit dat het juist voordelen heeft de ziekte te mel den. „De auto kan worden aange past om het rijden te vergemakke lijken, bijvoorbeeld met cruisecon- trol of een automaat. Voor veel pa tiënten gaat dan een wereld ammemmmmmmmmmmmimamtmamm open." Brouwer pleit voor een meldplicht voor aandoeningen die het rijden belemmeren, waarbij pa tiënten hun rijbewijs nog niet hoe ven in te leveren als de ziekte in het beginstadium is. Ook de infrastructuur zelf kan be ter, zeggen deskundigen. „Marke ringen op de weg zijn soms vrij wel onzichtbaar waardoor het las tig inschatten is hoe de weg ver loopt", meent Ragnhild Davidse, ouderenexpert bij SWOV. Hij ziet ook dat 75-plussers moeite hebben foto Patrick Post/GPD met complexe situaties, zoals het linksafslaan op een kruispunt en invoegen op een snelweg. Dat leidt ertoe dat ze snelwegen mijden, ter wijl dat over het algemeen de vei ligste wegen zijn. Bovendien moe ten andere weggebruikers leren meer rekening te houden met de senioren.Wildervanck: „Ouderen moeten bij het oversteken vaker links-rechts-links-kijken. Staat er dan een ongeduldige jongere te toeteren, dan nemen ze onder druk te snel beslissingen." Veiligheid 9 AUTO - Navigatie die aangeeft of je veilig kunt doorrijden - Cruisecontrol - Automaat - Signaal als bestuurder wil afslaan, maar iemand zich naast de auto in zijn dode hoek bevindt - Langere invoegstrook snelwegen - De steeds populairder wordende 'zwevende' verkeerslichten zonder zwarte achtergrond weer vervan gen door de traditionele mét zwar te achtergrond, die voor ouderen beter te zien zijn FIETS - Helm - Fietspad scheiden van rijweg VOETGANGERS - Vluchtheuvel halverwege een oversteekplaats. Een oudere hoeft dan maar één kant tegelijk in de ga ten te houden - Auto's zo ontwerpen dat ze bij een botsing minder letsel toebren gen aan voetgangers - Slagbomen bij spoorwegovergan gen eerder laten zakken Doden per provincie 1. Noord-Brabant 130 2. Zuid-Holland 117 3. Noord-Holland 103 4. Gelderland 97 5. Overijssel 63 6. Utrecht 42 7. Limburg 40 8. Drenthe 34 9. Groningen 29 10. Friesland 28 11. Zeeland 21 12. Flevoland 14 ROTTERDAM - Personenauto's zou den een snelheidsbegrenzer moe ten krijgen die ingrijpt als de auto harder rijdt dan 150 kilometer per uur. Dat zei Bert Wijbenga, als lid van de Raad van Korpschefs belast met verkeerszaken, gisteren op het Nationaal Verkeersveiligheidscon- gres in het Rotterdamse WTC. „We- zouden de mogelijkheden moeten bekijken om technieken die daarvoor bestaan te gaan be nutten", aldus Wijbenga. Een van de stellingen die op het congres aan de orde kwamen, was de toepassing van technieken om in te grijpen in de overschrijding van snelheidslimieten. Wijbenga is een voorstander: „Ik heb geen concrete adviezen of plannen, maar wellicht kan de techniek hel pen de verkeersveiligheid verder te vergroten door een begrenzer aan te brengen in alle voertuigen." L. .L'?!. Absolute bodemprijs! 5-daagse fiets-/busreis Nederland O.b.v. 4 x ontbijt en diner Vertrek: van 10 mei t/m 6 september gegarandeerd vertrek op 10/5 •vlakke routes, kastelen en gezellige steden als Valkenburg en Maastricht! •busreis, verblijf, gebruik Gazelle fiets, programma, Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/21714 MOEZEL SAUERLAND 7-daagse fiets-/busreis Duitsland O.b.v. 6 x ontbijt en diner Vertrek: van 22 mei t/m 24 juli gegarandeerd vertrek op 3/7 speciaal voor natuurliefhebbers! Ontdek de flora van dit unieke stukje Duitsland. •busreis, verblijf, gebruik Gazelle fiets, programma, Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/21723 8-daagse fiets-/busreis Duitsland O.b.v. 7 x ontbijt en diner Vertrek: van 7 mei t/m 10 september gegarandeerd vertrek op 7/5 en 18/6 mooiste van 2 streken! Met Winterberg en de wijnstadjes Cochem en Koblenz. busreis, verblijf, gebruik Gazelle fiets, programma, Ned.sprekende reisleiding Zie www.kras.nl/21746 7-daagse busreis Duitsland O.b.v. 6 x ontbijt en diner Ideale combinatie van natuur cultuur! Vertrek: 29 mei. 100% vertrekgarantie! Q Zie www.kras.nl/21615 DUITSLAND DENEMARKEN f 7-daagse busreis O.b.v. 6 x ontbijt en diner Vele data met gegarandeerd vertrek! Vertrek: van 15 mei t/m 28 augustus [a"! Ziewww.kras.nl/21715 Kom naar de KRAS.NL FIETSDAG op zondag 25 april! waarom zou je meer betalen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van ^-fe/ZCfl of V/ Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7