cultuur 129 Steendrukken naar Alexandrië TOOS VAN HOLSTEIN Werk van Middelburgse kunstenares in prestigieuze bibliotheek agenda Stichting Leonardo houdt kunstveiling Zes bands op eerste editie van MassaFest Filosofisch Café in 't Witte Paart Gitaarpionier James Burton in De Piek vrijdag 23 april 2010 Meer agendanieuws en de filmagenda op de website van deze krant. OP PAD Middelburg Verhaal op Zaal: Karina Leijnse geeft toe lichting bij de tentoonstelling Lievelingen. Zeeuws Museum, 14.00 uur. Neeltje Jans Symposium over het vermarkten van de Zeeuwse kreeft, 10.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West-Europa. Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. Scharendijke Klaverjasavond in dorpshuis De Putmeet. Aanvang 19.45 uur. PODIUM Goes Cult, avond over Zeeland in 20e eeuw Calvijn College, 19.30 uur. Kloetinge Heterogeenensemble, kindermusici. Theaterzaal Emergis, 16.15 uur. Krabbendijke Zeelandia speelt 'Mathilde' De Meiboom, aanvang 20.00 uur. Kapelle Organist Henk van Putten geeft concert Hervormde Kerk, 20.00 uur. Middelburg Theaterversie van 'Allo, allo'. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *|os van Immerseel en Claire Chevallier spelen Schubert quatre mains. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. Opening Eenakterfestival. Spiegeltheater, 20.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Concert gitaarvirtuoos Harry Sacksioni. De Wegwijzer, 20.30 uur. Renesse Laatste voorronde van RegioRuis. De Stulp, 20.00 uur. Terneuzen Concert van Jay Minor, Brocks Bluegrass Bunch en blue grass BoogieMen De Pit, aanvang 21.00 uur. Bluesroute: optredens in dertien cafés in de binnenstad. Openingsact: The Elec- trophonics in Porgy en Bess. Centrum, v.a. 20.30 uur. Wilhelminadorp Band Breeband treedt op. Het Loze Vissertje, 21.00 uur. Zierikzee Theatergroep Zierik speelt De Zwartkijker MFC, 20.00 uur. door Rolf Bosboom Tot haar ergernis was Toos van Holstein er gisteren zelf niet bij, toen kunst werken van haar officieel werden overgedragen aan de Nieu we Bibliotheek van Alexandrië (Bi- bliotheca Alexandrina) in Egypte. De naweeën van de aswolk belem merden haar af te reizen. Hoe dan ook is de Middelburgse kunstena res er trots op dat haar werk in het prestigieuze instituut is opgeno men. Van Holstein - al een aantal keren genomineerd als Kunstenaar van het Jaar - is in binnen- en buiten land bekend vanwege haar schilde rijen. Ze wordt onder meer verte genwoordigd door Galerie Qvadri- ge, gevestigd in Nice. „In Frankrijk zijn livres d'art, kunstboeken, zeer gewild. lean-Paul Aureglia van de galerie heeft daarop ingespeeld", zegt ze. Het gaat om zeer verzorg de uitgaven, in kleine oplagen, met origineel werk. „Aureglia is fa liekant tegen computerdruk. Het móet echt originele druk zijn en ook de tekst wordt met de hand ge zet." De afgelopen jaren heeft Van Hol stein bijgedragen aan verscheidene kunstboeken van de Franse gale rie, zoals La Divine Comédie, waar voor in totaal 21 internationale kunstenaars delen van De goddelij ke komedie van Dante hadden ver beeld. Het tienjarig bestaan van de galerie werd ook gevierd met een kunstboek. Deze krijgen nu een plaats in de bi bliotheek van Alexandrië, maar het voornaamste is voor Van Hol stein haar jongste bijdrage. Het gaat om haar illustraties bij de Ed- da, de middeleeuwse verzameling van oude Germaanse mythen en sagen. Bij de in het Frans geschre ven tekst van Snorri Sturluson maakte ze vier fraaie steendruk ken, in samenwerking met de Zwitserse drukker Ernst Hanke. „Zo iemand heb ik nodig, want hij is een echte vakman, een van de weinige die dit beroep nog tot in de vingertoppen beheersen." De kunstenares beschouwt de Ed- da onder meer als een scheppings verhaal. „Het staat dicht bij de Bij bel. Het is een oerverhaal en ik wil de laten zien dat de mensen ook al vóór het christendom over zaken Steendruk van Toos van Holstein uit de Edda-serie: de goden zijn aan het delibereren boven de vechtende mensen massa. nadachten en hun eigen verhalen hadden." De werken zijn gisteren aan de bi bliotheek van Alexandrië overhan digd in het kader van de Biennale van kunstboeken die daar momen teel plaatsvindt. Van Holstein had zich erop verheugd erbij te zijn. Het door de aswolkperikelen nood zakelijke omzetten van haar vlieg ticket naar Egypte liep echter dus danig in de papieren, dat het niet haalbaar bleek. „De goden van IJs land waren me blijkbaar niet gun stig gezind, maar mijn galeriehou der is er wel. Ik ben er trots op dat mijn werk daar nu is opgenomen. Daar wilde ik heel graag zijn." VLISSINGEN Stichting Leonardo Zeeland houdt morgen in het Theo van Doesburg centrum in Vlissingen een kunst veiling. Deze begint om 14.30 uur. De werken zijn vanaf 14.00 uur te bezichtigen. De stichting zet zich in om sponso ring te vinden voor passend onder wijs voor hoogbegaafde kinderen. Er worden zo'n twintig werken ge veild van voornamelijk Zeeuwse kunstenaars. Het gaat onder meer om schilderijen van Reinier de Muynck, Christel Wijland en Leen van Duivendijk, een halssieraad van Ineke Otte, etsen van Saskia Eg- gink, keramiek van Betsy de Jonge en een loden tulp van Juul Korte- kaas. Ook wordt een tubetekening van Anton Heyboer aangeboden. www.leonardezeeland.nl/kunstveiling OOSTBURG In The Lane in Oostburg is morgen de eerste editie van MassaFest. Dit nieuwe festival is een initiatief van de Zeeuwse band The MassaCrista samen met andere fanatieke lief hebbers van stevige rockmuziek. Er staan, vanaf 14.00 uur, zes bands op het programma. Achtereenvol gens zijn dat Forbidden Planet (14.00 uur, met onder anderen bandleden van The MassaCrista en Capital Sentimental), Vanderbuyst (16.00 uur), Gingerpig (17.30 uur, met onder anderen Boudewijn Bo nebakker van Gorefest), Glyder (19.00 uur, speciaal overgevlogen uit Ierland), Firebird (20.30 uur, uit Engeland, met onder anderen Ludwig Witt en Bill Steer) en als af sluiter de metalveteranen van Stormrider (23.00 uur). MIDDELBURG Filosofieliefhebbers kunnen mor genmiddag terecht in café 't Witte Paart aan de Dam in Middelburg. Daar wordt een nieuwe aflevering van het Filosofisch Café gehouden. De bijeenkomst duurt van 15.00 tot 17.30 uur. De inloop is vanaf 14.30 uur. Het Filosofisch Café - een initiatief van Dick van Biemen, Anthonie van den Buuse, Pieter Ippel en Ni co Out - wil een ontmoetingsplaats zijn waar jong en oud hardop na denken over bijvoorbeeld actuele kwesties, literatuur en kunst. Het thema is deze keer: emotie versus rede in samenleving en politiek. De balans tussen beide is steeds in beweging. Is er een ideaal even wicht? En waar staan wij nu ten opzichte van zo'n mogelijk ideaal? VLISSINGEN De 70-jarige Amerikaanse gitarist James Burton treedt morgenavond op in De Piek in Vlissingen. Het concert begint rond tien uur. Burton speelt al sinds de jaren vijf tig een voorname rol in de muziek. Zo schreef hij in 1957 de melodie voor Suzie Q. Later stond hij met The Everly Brothers en Emmylou Harris aan de wieg van de coun- tryrock, maar werkte ook met gro te artiesten zoals Johnny Cash, Jer ry Lee Lewis, Roy Orbison en The Monkees. Bovendien werd Burton vooral bekend als gitarist van-Elvis Presley. De afgelopen jaren trad hij regelmatig op met de originele El- vis Presley TCB Band. Op zijn hui dige tournee door Nederland wordt hij begeleid door de Neder landse band Mufkin Tass. UIT-ACENDA Bioscoop, theater, tentoonstelling, concert, op stap - het complete uit- gaansoverzicht op www.pzc.nl/uit. MOOISTE POSTER De laatste kans om te stemmen op de mooiste Zeeuwse poster van 2009: www.pzc.nl/wehangen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73