w Opening tweede endoscopiekamer locatie Vlissingen If m: i 11 mei, Europese Dag van de Beroerte Epilepsie heb je nooit alleen Insulinepomptherapie voor kinderen met diabetes Informatiebijeenkomst v t zor or u ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS In april zijn de tweede endoscopiekamer en de nieuwe uitgebreide desinfectie-en droogruimte geopend op de polikliniek operatiekamer (PKOK), locatie Vlissingen. Sinds 1993 worden hier maag- en darmonder- zoeken met een flexibele endoscoop gedaan. Sinds die tijd is het aantal endoscopieën per jaar fors toegenomen. Ook zijn de onderzoeken in aard veranderd. Waar vroeger de onderzoeken veelal uitsluitend diagnostisch waren, vinden nu steeds meer therapeutische endoscopieën plaats. Ook zijn nieuwe technieken zoals endo-echografie ingevoerd. Dit heeft tot gevolg dat één endoscopiekamer niet meer toereikend is om aan de vraag en aan de kwaliteitseisen te voldoen. Bovendien is er de wens om meer dagdelen endoscopieën te gaan doen. Dat betekent dat er meer patiënten onderzocht kunnen worden en de wachttijd daardoor afneemt. Bijkomend voordeel van een tweede endoscopie kamer is een grotere flexibiliteit ten aanzien van spoedscopieën. De tweede 'scopietoren' kan gemakkelijker worden ingezet op de intensive care afdeling of de operatieafdeling. Hierdoor treedt minder verstoring van het reguliere progamma op. Ook de desinfectie- en droogruimte voor de endoscopen is verbouwd en voldoet nu volledig aan de eisen van onder meer de inspectie van volksgezondheid. Er is een scheiding gemaakt tussen de 'vuile ruimte', waar de endoscopen worden gedesinfecteerd, en de 'schone ruimte', waar de endoscopen in speciale droogkasten worden bewaard. Op dinsdag 11 mei a.s. is het Europese Dag van de Beroerte. Op onze locaties in Goes en Vlissingen worden van 10.00 tot 16.00 uur verschillende activiteiten georganiseerd. De CVA-patiëntenvereni- ging'Samen Verder' is aanwezig met een informatiekraam. In Goes kunt u tussen 13.00 en 15.00 uur uw bloeddruk laten meten of een zogenaamde bio-impeantiemeting laten doen. Dat is de verhouding tussen uw spier- en vetmassa. In Vlissingen worden bloedsuikermetingen gedaan van 10.00 tot 11.30 uur en van 14.30 tot 16.00 uur. U kunt de hele dag uw bloed druk gratis laten meten. Zowel in Goes als in Vlissingen zijn gespecialiseerde CVA-verpleeg- kundigen aanwezig. Interesse? Bezoek dan op 11 mei één van onze locaties in Goes of Vlissingen. Het ADRZ-kinderdiabetesbehandelteam bestaat uit drie kinderartsen, twee kinderdiabetesverpleeg- (yj kundigen, drie diëtisten en één orthopedagoge. Het aantal kinderen onder behandeling met diabetes is sterk gegroeid (130 kinderen). In Goes is sinds een jaar een centrum voor kinderen met diabetes uit Walche ren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland. Ed Vader is kinderdiabetes- verpleegkundige. Hij vertelt enthousiast over de insulinepomptherapie die steeds meer en vaker wordt toegepast. "De insulinepomp is een klein apparaatje, ter grote van een mobieltje, dat je onder je kleding draagt. De insuline loopt via een slangetje naar een canule (een flexibel plastic slangetje) in je buik of bil. Net als bij een infuus wordt er iedere 2 a 3 dagen door middel van een naaldje een nieuwe canule inge bracht. Via de pomp krijg je continu kortwerkende insuline toegediend. De pomp geeft dag en nacht kleine beetjes insuline af. Deze hoeveelheid insuline is precies afgestemd op de behoefte van ieder afzonderlijk kind. Als er een speciale activiteit is of je glucosegehalte in je bloed is te hoog, kan je zelf wat extra insuline toedienen. De voordelen? De pomp geeft je meer vrijheid in watje eet, je kunt makkelijker uitslapen en hoeft mindervaak in je lijf te prikken. Als je ziek bent of meer of minder wil bewegen kan je dat met de pomp beter regelen. Verder kun je met de pomp alles blijven doen wat je gewend bent, zoals sporten. Doordat je minder schommelingen in je bloedglucosewaarde hebt, voel je je beter en heb je minder kans op de langetermijncomplicaties van diabetes" Als een kind samen met de ouders en het diabetesbehandelteam besluit om over te gaan op de insulinepomp, wordt een machtiging geregeld bij de zorg verzekeraar. In de uitgebreide voorbereiding wordt samen met de diabetes verpleegkundigen veel geoefend. De voorbereidingen en het instellen op de pomp gebeurt meestal in kleine groepjes, zodat de kinderen en ouders ook met elkaar in contact komen en van elkaar kunnen leren. "Tijdens de instelperiode kijken we al hoe een kind reageert op de pomp. Bijvoorbeeld als er iets lekkers gegeten wordt of als er ge sport wordt. Het vergt veel discipline en structuur van zowel ouders als kind. Het is een intensieve therapie. Steeds moet je koolhydraten tellen, mini maal 4 x per dag je bloedsuiker meten en nadenken hoe je de pomp nog beter kan instellen. Met je diabetes wordt je dagelijks geconfronteerd. De insulinepomptherapie maakt het draaglijker, maar niet minder intensief". Bij epilepsie heb je altijd te maken met partner, kinderen, ouders en andere vrienden of familie. Epilepsie roept veel vragen op en helaas leven er nog veel vooroordelen over epilepsie. Zo denken nog veel mensen dat epilepsie altijd gepaard gaat met schokken of trekkingen. Dat is niet waar. Tot anderhalf jaar geleden richtte de epilepsiezorg in Zeeland zich vooral op (het voorkomen van) aanvallen. Sinds de komst van epilepsieconsulent is dit veranderd. De epilepsieconsulent richt zich, naast uitleg over epilepsie, met name op psychische ensociale impact en de angst voor epilepsieaanvallen. Denk dan bijvoorbeeld aan aanvragen op het gebied van school, medicijnen, ontspanning, kinderwens, rijbewijs, werk, relaties, etc. Door vroegtijdig aandacht te besteden aan deze belangrijke zaken in het leven, kun je voorkomen dat. iets een probleem wordt. Voor het eerste gesprek wordt 75 minuten ingepland. De epilepsiezorg is sinds de komst van de epilepsieconsulent geen kwestie meer van afwachten. Epilepsie heb je nooit alleen, maar samen met je omgeving. De epilepsieconsulent helpt u op weg om samen actief aan de slag te gaan en problemen voor te zijn. William Westerweele, epilepsieconsulent, is werkzaam op de locaties Goes, Vlissingen en Zierikzee van het ADRZ. Daarnaast is hij ook werkzaam in de ziekenhuizen in Terneuzen en Dirksland. Wilt u een afspraak maken met de epilepsieconsulent? Dat kan zonder verwijsbrief van de huisarts. U kunt zelf contact opnemen via telefoonnummer 06 - 57 63 28 82 of per e-mail: w.westerweele@adrz.nl Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis is op koers naar beter! Op woensdag 26 mei a.s. is er om 17.30 uur een informatie bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg voor belang stellenden. De bijeenkomst kent een open agenda en er is volop gelegenheid om vragen te stellen. Belangstellenden zijn welkom vanaf 17.15 uur voor koffie of thee. Openingstijden tijdens feestdagen Op Koninginnedag, vrijdag 30 april, Bevrijdingsdag, woens dag 5 mei en Hemelvaartsdag, donderdag 13 mei zijn de poliklinieken, functieafdelingen, laboratoria en röntgen- afdelingen van al onze locaties (Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee) gesloten. Kijk voor afwijkende openingstijden tijdens feestdagen ook op www.adrz.nl. Heeft u vragen, reacties of suggesties naar aanleiding van deze pagina? Neem dan contact op met de afdeling communicatie van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Postadres: Postbus 106, 4460 BB Goes,Telefoon: 0118 - 42 56 92, E-mail: nieuws@adrz.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72