241 zeeland Nieuwe hbo Praktische afspraken maken een einde aan lange burenruzie Bekendmaking Meer kankergevallen in Zeeuws-Vlaanderen Wellnessspecialist, revalidatiebegeleider, gezondheidsmanager: de nieuwe hbo- opleiding in Goes gaat ze leveren. vrijdag 23 april 2010 In Buurten met Blauw volgt de PZC de vier Vlissingse wijkagenten. Om beurten vertellen ze over hun werk. door Miriam van den Broek De ene bewoner moet vooral via de voor deur naar buiten gaan en de buren via de achterdeur. Ook moeten de buren elkaar zo veel mogelijk negeren. En al helemaal niet met elkaar praten. En als er dan toch ergernissen de kop op ste ken, mogen ze Cindy Bijsterveld bellen. Met die afspraken heeft Cindy een langlopende burenruzie in haar wijk weten te sussen. „En het werkt!", zegt ze blij. „Het is nu al vier maanden rustig. Het is de eer ste keer dat het gelukt is om zon conflict binnen de perken te krij gen door samen spelregels af te spreken. Zo nu en dan bellen ze blauw me, en dan sus ik de boel weer." Deze aanpak haalt wat druk weg bij de meldkamer, vertelt de wijka gent. „Het scheelt een hoop tele foontjes met klachten die weer doorgespeeld moeten worden naar de collega's van de noodhulp." Toch merkt Cindy dat het aantal burenruzies toeneemt nu het be ter weer wordt. „Mensen gaan weer in de tuin werken en krijgen onenigheid over de schutting of over het stoken van hout in een terraskachel. Het lijkt soms wel of mensen steeds minder van elkaar kunnen verdragen. Voor ons is het fijn dat binnenkort de buurtbemid deling in Vlissingen wordt opge start. Dan kunnen we die zaken overdragen." Verder heeft Cindy komende week een drukke agenda. Ze gaat praten met iemand die overlast heeft van dieren. Ze gaat langs bij de ouders van een jongen die met zijn brommer hard door de wijk scheurt. En ze gaat praten met de ouders van een jongen waar zor gen over bestaan. „Eigenlijk neem ik in dat geval een stukje jeugd zorg op me." Rijkswaterstaat Ministerie van Verkeer en Waterstaat Wee verontreiniging oppervlaktewateren/Waterwet Ontwerpbesluiten inzake de aanvragen van Invista Polyester B.V. te Vlissingen, Scheepswerf Reimerswaal B.V. te Hansweert en Vesta Terminal Flushing B.V. te Vlissingen De Minister van Verkeer en Waterstaat maakt, ter voldoening aan de Algemene wet bestuursrecht, het volgende bekend. Op 17 december 2009 is van Invista Polyester B.V. te Vlissingen een aanvraag ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren ontvangen voor het wijzigen van de vigerende vergunning. De wijziging betreft het na zuivering lozen van hemelwater verontreinigd met tris(i-choro-2-propyl)fosfaat(TCPP). Bij brief van 20 januari 2010 is de aanvraag aangevuld. Op 21 december 2009 is van Scheepswerf Reimerswaal B.V. te Hansweert een aanvraag ingevolge de Wet verontrei niging oppervlaktewateren ontvangen voor het wijzigen van de vigerende vergunning. De wijziging betreft het aanpassen van het meldingenregime van artikel 13 (afzinken). Bij brieven van 21 januari en 24 april 2010 is de aanvraag aangevuld. Daarnaast worden enkele artikelen van de vergunning ambtshalve gewijzigd, naar aanleiding van afstemming van hedendaags beleid of wet- en regelgeving. Op 26 februari 2010 is van Vesta Terminal Flushing B.V. te Vlissingen een aanvraag ingevolge de Waterwet ont vangen voor het onttrekken van water aan en het brengen van (afval)water in de Sloehaven te Vlissingen-Oost. Bij schrijven van 10 maart 2010 is de aanvraag aangevuld. Het voornemen bestaat om, onder het stellen van voor schriften, hiervoor vergunningen te verlenen. Terinzagelegging De aanvragen, alsmede de ontwerpbesluiten en andere van belang zijnde stukken liggen vanaf 24 april 2010 tot en met de termijn waarbinnen tegen de besluiten op de aanvragen- beroep kan worden ingesteld, ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1. Alle ontwerpbesluiten bij: Rijkswaterstaat Zeeland, afdeling Vergunningverlening en Handhaving, Poelendaelesingel 18 te Middelburg op voorafgaande afspraak, telefoon 0118 - 62 23 87, op werkdagen van 9.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. 2. De ontwerpbesluiten voor Invista Polyester B.V. en Vesta Terminal Flushing B.V. bij: Gemeente Vlissingen, in de centrale hal van het stad huis, gelegen aan de Paul Krugerstraat 1 te Vlissingen, op werkdagen tijdens kantooruren. Na voorafgaande afspraak (telefoon 0118 - 48 73 39/ 48 73 00 ofwhe@vlissingen.nl) kunnen de stukken ook op donderdagavond van 17.00 uur tot 20.00 uur ingezien worden. 3. Het ontwerpbesluit voor Invista Polyester B.V. tevens bij: Gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkens- zand van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur. 4. Het ontwerpbesluit voor Scheepswerf Reimers waal B.V. bij: Gemeente Kapelle, Kerkplein 1 te Kapelle, op maandag, woensdag en donderdag van 8.15 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur en op dinsdag- en vrijdag ochtend van 8.15 uur tot 12.00 uur in de tervisiekamer van het gemeentehuis. 5. Het ontwerpbesluit voor Scheepswerf Reimers waal B.V. tevens bij: Gemeentesecretarie van Reimerswaal, Oude Plein 1 te Kruiningen, maandag, dinsdag en donderdag van 9.00 uur tot 14.00 uur, woensdag van 9.00 uur tot 19.00 uur en op vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. Buiten de reguliere openingstijden is alleen op afspraak inzage mogelijk (telefoon 0113 - 39 50 00). Zienswijzen Eenieder kan tot en met 4 juni 2010, zowel schriftelijk als mondeling, zienswijzen inbrengen bij de hoofd ingenieur-directeurvan de-Rijkswaterstaat Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg. Degene die schrifte lijke zienswijzen inbrengt, kan gelijktijdig en bij aparte brief verzoeken zijn/haar persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 23 april 2010. De Minister van Verkeer en Waterstaat, namens deze, het hoofd van de afdeling Vergunningverlening en Handhaving, ir. E.J. Blaakman BACHELOR OF SPORTS MOVEMENT door Claudia Sondervan Hangen aan de klim wand, een introductie tot sportmarketing, een rondje skippybal len en slalommen met de bal aan je hockeystick. Ruim vijftig potentiële studenten van de nieuwe hbo-opleiding Sport- en bewegingseducatie (SBE) proefden gisteren even aan de nieuwste studierichting in Zee land: een opleiding in sport en li chaamsbeweging in vrijetijdssfeer, met ondernemersinslag en ver nieuwingszin, op hoger beroepsni veau. Zo pakt Henk Zielstra, direc teur van de Pabo en van de SBE, het samen. Al zeventig jongeren schreven zich in voor het vierjarige traject naar een bachelorschap Sports Move- ment. De opleiding is geboren uit twee scholen: sportopleider CIOS en Hogeschool Zeeland. Het is een studie voor sportieve mensen die niet al hun tijd aan sport wensen te wijden en ook over andere zaken in het leven willen kunnen praten: 68 procent is theorie, management en beleid, gegeven vanuit Hogeschool Zee land. De overige 32 procent verzorgt het CIOS met de sportfaciliteiten. SBE is een fraai voorbeeld van sa menwerking op regionale schaal, meent Zielstra. Niet alleen door de combinatie van middelbaar en ho ger beroepsonderwijs in een hbo-opleiding; ook door de samen werking met de sportacademie van Fontys in Sittard en Eindho ven. „We rekenen op dertig studenten in het eerste jaar, en dertig in het tweede jaar: dat gaat tegelijk begin nen met studenten die van het tweede jaar CIOS instromen." Dat worden er waarschijnlijk veel meer. De eerste twee jaar komen sport- Anika de Wit (19), Nieuw-Vosse- meer. Sport: voetbal, hardlopen. „Ik weet niet wat ik moet verwach ten van de opleiding. Ik heb na de havo een half jaar Pabo gedaan, maar dat is het niet voor mij. Mis schien vind ik hier mijn beroep. Ik heb op het filmpje op internet ge zien dat ze hier opleiden voor zowel het bedrijfsleven als de zorg." Evelien Nuijten (17) Kapelle. Sport: Hardlopen, fitness. „Volgend jaar maak ik mijn mbo-op- leiding apothekersassistente af. Een beetje saai. Daarna wil ik hier begin nen. Ik denk dat ik in de fysiothera pie en conditietraining ook veel heb aan medicijnkennis: dan weet je wat medicijnen die mensen gebruiken doen met conditie en bewegen." TERNEUZEN - Het aantal chemothe- rapie-behandelingen in het zieken huis in Terneuzen is de laatste tien jaar fors gestegen van 800 naar 2200 behandelingen per jaar. „Kan ker heeft hart- en vaatziektes inge haald", zegt oncoloog Loek van Reisen. Hij benadrukt dat de stij ging geen typisch Zeeuws-Vlaams fenomeen is. „De mens wordt ouder, dus er is meer kans op kan ker. Daarnaast komt door onze ma nier van leven vooral darm-, borst en prostaatkanker voor." Wel is het volgens verpleegkundig specialist Monique de Buck zo dat Zeeuws-Vlaanderen door de zware industrie (Kanaalzone, Gent, Ant werpen) als stedelijk gebied wordt aangemerkt. „In stedelijk gebied kunnen meer kankergevallen voor komen dan in de polder." Het aantal behandelingen is vol gens Van Reisen ook gestegen door aanvullende therapieën na een operatie. Zo is het met de nieuwste apparatuur mogelijk na een borstoperatie microscopische uitzaaiingen te constateren. „We zijn er dan nog op tijd bij om met chemotherapie deze uitzaaiingen de nek om te draaien. De kans op uitzaaiingen na een borstoperatie bedraagt ongeveer veertig procent. Het is nu mogelijk de helft daar van op tijd te elimineren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68