Het zijn vooral de opa's die 22 zeeland Profiel voor opvolger Dijkstra PvdA-vragen over operaties in Zierikzee de nieuwe NISSAN QASHQAI YM Home HER,NNERINCEN s^iwg realisatie Leerlingen van de CSW interviewden hun grootouders over de oorlog. Zes van deze verhalen zijn sinds gisteren te lezen en te horen in museum het Polderhuis in Westkapelle. Rijkswaterstaat garandeert veilige dijk www.autosturm.nl vrijdag 23 april 2010 door Miriam van den Broek vlissingen - De procedure voor de benoeming van een nieuwe burge meester voor Vlissingen is opge start. Deze week zijn de raadsle den voor het eerst hiervoor bij el kaar gekomen. Alle fracties bekij ken nu wie ze willen afvaardigen om plaats te nemen in de vertrou wenscommissie. Een aantal raadsleden stelt nu een profielschets op. Daarin komt on der meer te staan welke kwalitei ten de nieuwe burgemeester moet hebben. De concept-profielschets wordt 27 mei gepresenteerd aan commissaris van de koningin Kar- la Peijs. Zij gaat aan de hand van de schets op zoek naar de nieuwe kandidaat. In diezelfde bijeen komst wordt de vertrouwenscom missie officieel benoemd. De vacature voor burgemeester zal vermoedelijk in juni verschijnen in de Staatscourant. De nieuwe burgemeester zal op zijn vroegst waarschijnlijk in december kun nen aantreden. Maar vanuit de ge meenteraad gaan ook stemmen op om de benoeming over de jaarwis seling heen te tillen. Burgemeester Wim Dijkstra heeft al laten weten dat hij per novem ber zijn huur heeft opgezegd, maar dat hij wil aanblijven tot zijn opvolger er is. Dijkstra trad in de cember 2007 aan als interim-burge meester nadat Anneke van Dok-van Weele door de gemeente raad was weggestuurd. ring. Op 3 oktober 1944 liet een Engelse soldaat boven Westkapelle een bom uit een vliegtuig vallen. Om 16.00 uur werd hij bij terug komst gefeliciteerd om zijn geslaag de missie. Op diezelfde dag was een klein meisje in Westkapelle bang voor de vallende bommen. Om 16.00 uur kroop ze uit haar schuilplaats, blij dat ze nog in le ven was. Van Hoof: „Dit zijn twee herinneringen aan hetzelfde, maar ze zijn toch anders. Het is belang rijk dat sommige herinneringen worden doorverteld. Geschiedenis zit ook in mensen, niet alleen in boeken." De samenwerking tussen de CSW en het Polder huis is niet niéuw. Leerlin gen komen al jaren over de vloer bij het Westkappels museum. Na dat ze voor het geschiedenispro ject Oorlog en vrede de interviews hadden gehouden, was publicatie in het museum dan ook een logi sche stap. Geschiedenisleraar Ste fan Vrijenhoek is er best trots op dat de verhalen van zes van zijn leerlingen nu in het Polderhuis te lezen en horen zijn. „Déze zes sta ken er bovenuit. De leerlingen zijn serieus aan de slag gegaan. Er zijn mooie verhalen uit gekomen." Opvallend is dat van alle ongeveer vijftig leerlingen die hun grootou ders interviewden hét vooral de opa's waren die over de oorlog wil den praten. Vrijenhoek: „Het gaat voor tachtig procent om opa's." Oorlog is blijkbaar een mannenon- derwerp. Of hebben de oma's de oorlog minder bewust meege maakt? Of praten ze er liever niet over? door Carla van de Merbel Het moet voor zowel grootouder als klein kind best bijzonder zijn geweest: een ge sprek over zo'n zwaar onderwerp als de oorlog. Waarbij de één ver telt over een periode dat hij of zij net zo oud was als de ander nu. Zo'n vijftig vmbo-leerlingen van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren in Middelburg en hun grootouders maakten het mee. Zes interviews zijn uitgeko zen en toegevoegd aan het project Memories to share in dijk- en oor logsmuseum het Polderhuis in Westkapelle. Gistermiddag werd het officieel gepresenteerd. Memories to share is een internatio naal project waarbij het Polder huis samenwerkt met musea in En geland en Duitsland. In het pro ject worden oorlogsherinneringen verzameld. Via een touch screen kunnen de verhalen worden opge roepen. Ook.de bijdragen van de zes CSW-leerlingen zitten er nu in. De interviewverslagen zijn te le zen en daarnaast zijn drie inter views gefilmd door Pim van den Berge van TV Walcheren en via het scherm op te roepen. Ada van Hoof van het Polderhuis zei in haar openingswoord bij de presentatie nog maar weer eens hoe belangrijk het project Memo ries to share is: „Iets delen doe je sa men. Maar als je samen hetzelfde hebt meegemaakt en je praat daar later over, kan het zijn dat je alle bei andere herinneringen hebt." Van Hoof noemde een voorbeeld van zo'n verschillende herinne Adrie Dronkers (80) uit Westkapelle is geïnterviewd door zijn kleinzoon William Dronkers (14), ook uit Westkapelle. Een bijzondere ervaring, vin den ze allebei. William had eerder al wel wat over de oorlog gehoord van zijn opa, maar hij was toch benieuwd. Adrie: „Ik heb hem verteld over Westkapelle. Hij luisterde goed, maar dat doet hij altijd wel." Williams opa vindt het belangrijk zijn kleinzoon te vertellen over de oorlog. „Je kunt er wel over lezen in geschiedenisboeken, maar het gesproken woord blijft be ter hangen. En in boeken lees je niet over wat je persoonlijk hebt meege maakt." Wat William vooral is bijgebleven uit de verhalen van zijn opa, is het sterke saamhorigheidsgevoel dat er in de oorlogsjaren was. Bram Gideonse (74) is geïnterviewd door zijn kleinzoon Jeroen Gideonse (13). Beiden wonen in Serooskerke. Jeroen kwam bij zijn opa met een lijst je vragen over de oorlog. Bram: „Nou, daar kan ik wel een dagje over pra ten. Dat maakte indruk. In het begin van de oorlog was ik een jaar of vier. Dan is alles wat gebeurt, nog onduidelijk. Maar de beelden blijven je bij. Pas later begrijp je wat er aan de hand was." Op Jeroen maakten de verhalen van zijn opa over de Duitse soldaten die drie weken in zijn huis bivakkeerden indruk, vooral omdat Jeroen nu in het huis van zijn opa woont. „Er zaten wel twintig soldaten op zolder en bene den had de kolonel een kamer." zierikzee - Worden er straks toch grotere operaties onder narcose uit gevoerd in Zierikzee of blijft het bij poliklinische ingrepen? Dat wil de PvdA weten van het Schou- wen-Duivelandse college van bur gemeester en wethouders. „Tijdens een informatiebijeen komst op 7 april zei' ziekenhuisdi recteur Pieter Vierhout nog dat er in Zierikzee straks alleen nog poli klinische ingrepen worden ver richt. Maar tot onze verbazing la zen we drie weken later in een in terview met Vierhout in de PZC dat er misschien toch ingewikkel der operaties gaan plaatsvinden. We vinden het verwarrend dat er geen eensluidende berichten naar buiten komen," zegt PvdA-raads- lid Petri d'Anjou. De PvdA wil B en W erop uit stu ren om bij Vierhout te gaan horen hoe het nu werkelijk zit. „Als inge wikkelder operaties toch tot de mogelijkheden behoren, vinden wij dat B en W bij Vierhout hier op moeten aandringen." Afgelopen maandag maakte Vier hout bekend dat de twee operatie kamers in het voormalige Zweedse Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee vervroegd worden gerenoveerd. De verbouwing wordt versneld omdat bouwbedrijven in crisistijd graag aan het werk willen blijven. middelburg - Stichting De Leven de Delta maakt zich ten onrechte zorgen over de toekomstige veilig heid van de waterkering in Perk- polder. Dat zegt Anton van Berchum in reactie op de kritiek van de stich ting in de inspraakreactie op het MER voor de geplande dijkaanpas- singen. Van Berchum is voor Rijkswater staat projectleider van dit onder deel in Plan Perkpolder. Het pro ject voldoet volgens hem aan alle wettelijke veiligheidsvereisten. „De waterkering wordt in de nieu we situatie zeker zo veilig, mis schien zelfs veiliger dan nu." staat in onze showroom! GOES MIDDELBURG Amundsenweg 39 0113-602000 Noordweg 467 0118-612042

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66