binnenland 15 Ondernemers pleiten voor Prfmi®r wi *aad °yer kwart minder ambtenaren P"vacy koningshuis Toch geen iagere hypotheek voor gezin Donner overleeft motie SP over fouten UWV vrijdag 23 april 2010 DEN HAAG - Gezinnen met kinde ren kunnen toch een maximale hy potheek krijgen. Dat heeft demis sionair minister Jan Kees de Jager gisteren beloofd aan de Tweede Ka mer. Toezichthouder AFM wilde banken vanaf volgend jaar ver plichten bij het verstrekken van een lening ook rekening te hou den met de gezinssamenstelling, omdat gezinnen met kinderen ho gere kosten hebben. De Jager steunde dit plan, maar kwam gisteren daarvan terug on der druk van de Tweede Kamer. Door een andere toepassing van de inkomenseis zou het maximale leenbedrag voor gezinnen met kin deren zo'n li tot 16 procent om laag gaan. Alleenstaanden zouden meer kunnen lenen om een huis te kopen. De Tweede Kamer vond het onderscheid naar huishoudin- komen te ver gaan. Er was wel brede steun in de Ka mer voor de andere onderdelen van het AFM-plan om tophypothe- ken aan banden te leggen. De hypotheek mag straks maxi maal 112 procent van het aankoop bedrag bedragen, zodat nog net de kosten koper gefinancierd kunnen worden. Het bedrag boven de aankoopwaar- de moet binnen zeven jaar wor den afgelost, behalve als de hypo theek onder de Nationale Hypo theekgarantie valt. Bij een verbou wing mag er extra worden ge leend. De AFM is nu vooral blij dat het gelukt is om een maximum voor tophypotheken te introduceren. Ook worden de mogelijkheden voor banken om af te wijken van de inkomenseis kleiner, aldus een woordvoerder van de financiële toezichthouder. DEN HAAG - Demissionair minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) heeft gisteren voorkomen dat een meerderheid van de Kamer de SP steunt bij het indienen van een motie van afkeuring. Donner deed de Kamer een belofte: mogelijk ge dupeerden van fouten door uitke ringsinstituut UWV in de regeling om vanuit de WW een eigen be drijf te beginnen, kunnen hun dos sier opnieuw laten onderzoeken. Er lag al een Kamerbreed gesteun de motie van SP'er Paul Ulenbelt om de fouten van het UWV recht te zetten. Volgens Ulenbelt wordt zijn motie niet uitgevoerd. CDA, PvdA, WD, GroenLinks en de Christenunie willen eerst graag zien hoe Donner mogelijk gedu peerden die zijn geconfronteerd met terugvordering van uitkerin gen en boetes, wil helpen. Zij ei sen daarover wel binnen twee we ken uitsluitsel. Begin dit jaar stelde de Nationale Ombudsman dat het UWV enkele jaren geleden werklozen die met hun uitkering een eigen bedrijf zijn begonnen, onjuist heeft voor gelicht. Ondernemers kregen hier door mogelijk ten onrechte te ma ken met terugvordering van WW en boetes. Donner heeft ongeveer driedui zend zelfstandigen zonder perso neel (zzp'ers) laten aanschrijven. Van hen hebben er 1100 gevraagd hun zaak opnieuw te laten bekij ken. Volgens de Kamer is dat wei nig. De vrees bestaat dat mensen huiverig zijn omdat de indruk is gewekt dat ze nieuwe feiten en be wijzen moeten aandragen. De demissionair bewindsman be nadrukt dat mensen die alleen maar het gevoel hebben onjuist voorgelicht te zijn, ook uitgeno digd zijn. Hij zegde toe een nieu we brief te laten versturen om dat nog eens duidelijk te maken. Verder wil de Kamer dat het UWV moet aantonen dat de men sen correct geïnformeerd zijn. De minister stelt dat bij twijfel over de juistheid van de voorlichting het besluit in het voordeel van de zzp'ers moet vallen. Ulenbelt vroeg Donner gisteravond nog in een nieuwe motie beslissingen en maatregelen, zoals het terugvorde ren van WW, op te schorten. DEN HAAG - Een kwart van de ruim 300.000 banen bij de overheid kan de komende vier jaar verdwijnen door het aantal ministeries, provin cies, gemeenten en waterschappen fors terug te brengen. Dat stellen de ondernemersorganisaties VNO-NCW, LTO Nederland en MKB-Nederland in hun gisteren gepresenteerde toekomstvisie op de Nederlandse economie. Nederland heeft volgens de onder nemers een kleinere, slagvaardiger overheid nodig, die 'een helder beeld heeft van haar taken'. Op dit moment heeft die overheid zoveel taken, dat het overzicht volledig zoek is, stellen ze. Volgens de on dernemers kan de schade van de crisis, een welvaartsverlies van zo'n 5 procent van het bruto nationaal product (bnp), in één kabinetsperi ode al vrijwel worden ingehaald, als de economie een 0,5 procent per jaar extra groeit. Daartoe zijn meer maatregelen no dig dan alleen het terugbrengen van het aantal ambtenaren en het uitbesteden van overheidstaken. In novatie en een flexibele arbeids markt zijn noodzakelijk om ruimte voor groei te maken. De onderne mersorganisaties pleiten voor een kortere WW-uitkering (maximaal een jaar) en een ontslagvergoeding van maximaal zes maandsalarissen. Ze willen later dit jaar met de vak bonden gaan praten over het bege leiden van werknemers naar een andere baan in ruil voor een lagere ontslagvergoeding. Verder willen de werkgevers meer marktwerking in de zorg, hogere eigen bijdragen in de zorgkosten en een efficiënter beleid van ruimtelijke ordening en pagina 3: commentaar DEN HAAG - Premier Jan Peter Bal kenende heeft de Raad van State gevraagd hoe hij de grondwet moet uitleggen als het gaat om on der meer de persoonlijke levens sfeer van de leden van het konink lijk huis. Dat schreef hij deze week in een brief aan de Kamer. Hij wil met een regeringsstandpunt ko men. De minister-president ziet een 'spanning' tussen de artikelen 10, 41/42 en 68 uit de grondwet. Arti kel 10 verplicht tot het respecteren van de persoonlijke levenssfeer van iedereen. Artikel 41/42 van de grondwet voorziet in de ministerië le verantwoordelijkheid voor de koning(in) en haar vermoedelijke opvolger en houdt ook nog eens speciaal in de bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de le den van het koninklijk huis. Arti kel 68 wil weer dat de Tweede Ka mer antwoord krijgt op alle vra gen die worden gesteld. De Kamer stelde eerder deze maand vragen over de aankoop van twee percelen in Argentinië door de Prins van Oranje en zijn vrouw. Op eerdere vragen daar over zei Balkenende dat die aan koop privé is en het openbaar be lang niet raakt. Maar nu wil hij toch 'voorlichting' van de Raad van State. een heuse flashmob (een oproep via schijnbaar spontaan een dansje op weerhield de vrouwen er niet van in sms) werd de eerste Nationale Rok- het Koningsplein. Martin Bril had minirok, knierok of jurk op te ko- jesdag uitgeroepen. Op de klanken waarschijnlijk een iets warmere dag men draven. Allemaal met blauw van Walking on Sunshine van Katrina in zijn hoofd toen hij het begrip rok- aangelopen benen van de kou, dat and the Waves dansten de vrouwen jesdag in het leven riep, maar dat wel. foto Ade Johnson/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5