3 Onduidelijkheid troef over vaccinatie Q-koorts HANGEN! Dichterbij Zeeland commentaar Gabriël Munnichs voorgedragen als hoofdofficier Netwerk Notarissen Eerste huis mét belastingvoordeel dankzij pa en ma De Q-koorts is nog steeds niet onder de duim. De grens van de gebieden met besmette bedrijven schuift op en komt tot aan Zeeland. In het Belgische Sint-Gillis-Waas, net over de grens met Zeeuws- Vlaanderen, is een besmet bedrijf ontdekt. Besmetting Dieren raken in eerste instantie besmet met de bacterie Coxiëlla burnetii door teken. Coxiëlla burnetii Q-koorts wordt veroorzaakt door de bacterie Coxiëlla burnetii. Mensen kunnen JMT U elkaar niet JS besmetten, maar worden besmet via schapen, geiten en koeien, maar ook honden, katten en vogels kunnen de ziekte overbrengen. Verdere besmetting vindt plaats door uitwerpselen en (bloed)resten van de geboorte. Mensen raken besmet door stofdeeltjes in te ademen of I f het nuttigen van besmette V I rauwe melk(-producten). De 'Q' in de naam komt van het Engelse 'Query', wat vraag betekent. Tot 1937 was de verwekker van de ziekte namelijk onbekend. extreem resistent tegen antistoffen erg besmettelijk Q Behandeling Acute Q-koorts verloopt meestal niet ernstig met een spontaan herstel binnen Aantal Besmette bedrijven (met 5km-zone rondom) Symptomen Veel voorkomend bij acute vorm van Q-koorts Hevige hoofdpijn Hoge, grillig verlopende koorts, schommelend tussen de 38,5 en 40,5 graden. Anti-bioticum: doxycycline of moxifloxacine. Q-koortsmeldingen bij mensen 2293 Braken Trage hartslag is mogelijk. Als de ziekte lang aanhoudt, kan |de binnenwand ?van het hart gaan ontsteken. Longontsteking kan voorkomen. De bacterie - nestelt zich eerst in de longen en komt vandaaruit in het bloed. Spierpijn In 2009 stierven 6 mensen aan de gevol gen van de Q-koorts, in 2010 tot nu toe 3. Sint-Gillis-Waas (België) Leverontsteking is mogelijk. Koude rillingen Schapen- 20000 houdersin p~l Nederland 15000 Schapen houders in Zeeland Schapen in Nederland (x1000) Misselijkheid 2000 2007 2008 2009 Schapen in Zeeland (x1000) 10000 Diarree Bij dieren heeft Q-koorts vrijwel geen nadelige effecten, behalve af en toe een abortus. vrijdag 23 april 2010 VNO-NCW, MKB-Ne- derland en LTO Ne derland trekken een grote broek aan. In na volging van de politiek presen teren deze werkgeversorganisa ties hun 'partijprogramma'. Zo als het hoort, met twintig mil jard aan ombuigingen. Het kan geen kwaad dat ondernemend Nederland de politiek advi seert. Want er moeten lastige keuzes worden gemaakt. Daar bij zijn alle goede ideeën wel kom. De werkgevers maken ech ter een grote fout. Zij bekijken naast de economie ook beleids terreinen als onderwijs, sociale zaken, volkshuisvesting, ruimte lijke ordening, binnenlands be stuur en zorg. Dat zou nog te billijken zijn als de onderne mers hun oogkleppen af zou den doen. Maar dat gebeurt niet. Ze maken alles onderge schikt aan het bedrijfsbelang. Van de gezondheidszorg tot de ontwikkelingshulp. Zo wordt een in aanleg nuttig advies lach wekkend. Want de economie is wel belangrijk, maar zij is niet de maat van alle dingen. Besmetting met Q_-koorts, net over de grens? Jan van Erp uit Hoofdplaat, scha- penboer en voorzitter van de Zeeuwse vereniging van Schapen houders, heeft er nog niets van ver nomen. „Ik zit hier op een be stuursvergadering van de Zeeuwse schapenhouders, en daar is nie mand bij die zo'n brief heeft gekre gen of ervan gehoord heeft. Dat verbaast me niet zo, want geiten en schapen, dat zijn toch twee aparte groepen", zegt Van Erp. „Voor zover ik weet zit er in Zeeuws-Vlaanderen maar één gei- tenhouderij, en de schapenhoude rij heeft met de Q-koorts nog wei nig van doen." Toch houdt de Q;koorts ook Van Erp flink bezig: „Ik heb een zorg- boederij. Houders van melkgeiten of schapen die hun bedrijf open- - stellen voor gasten of cliënten, moeten vaccineren. Nu las ik in het Agrarisch Dagblad weer dat er grote twijfels zijn over het nut van vaccineren. Vorig jaar had al duide lijk moeten zijn of die inentingen nou werken of niet. Dat is, zoals zoveel, niet duidelijk. Ook zijn er geruchten dat vaccinatie invloed heeft op de melk. Bij bedrijven die hun dieren gevaccineerd hebben, zou de melk positief testen op Q_-koorts. Een bedrijf waar geen Qjkoorts is, lijkt dan toch besmet te zijn. Ik begin me nu af te vragen of ik wel moet vaccineren. Ik was van plan dat over een week of drie te doen, als de schapen toch bij el kaar gedreven moeten worden voor het scheren, maar nu weet ik- het niet meer." BIJ NADER In de productie van gisteren over de Zeeuwse vertegenwoordiging in de Tweede Kamer zijn enkele fou ten geslopen. De redactie besloot woensdagavond de laatste peiling van Maurice de Hond als uitgangs punt te nemen. Laat dat nou de eerste en vooralsnog enige peiling zijn waarin voor de WD 30 Ka merzetels worden voorspeld. En op plaats 30 staat Middelburger André Bosman. Komt die voorspel ling uit dan zou Zeeland dus niet één maar twee Kamerleden krij gen. Verder stond in de andere in- fografiek dat de Kamerleden Leen van Dijke (RPF/CU) en Jan te Veld huis (WD) tot 1998 in de Kamer zaten, maar dat was tot 2003. Dat maakt alleen maar duidelijker hoe groot de Zeeuwse vertegenwoordi ging in het verleden was. www.pzc.nl POSTERVERKIEZING Vandaag de laatste dag om te stem men op uw favoriete Zeeuwse pos ter. Met de strijd bijna beslist ziet de top 5 ziet er alsvolgt uit: 1. Mijn ding doen 2. Veere 1809 3. Post Art 4. Groede Festival 5. Rode rozen en Jasmijn Ga naar www.pzc.nl/wehangen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - Gabriël Munnichs wordt zo goed als zeker de nieuwe hoofdofficier van het Parket Mid delburg. Hij is voorgedragen en moet nog officieel benoemd wor den, zo bevestigde gisteren een woordvoerder van het Openbaar Ministerie. Munnichs is nu plaats vervangend hoofdofficier in Breda en diende daarvoor als officier in Rotterdam. In die tijd schreef hij samen met enkele anderen post- graduate-studenten het boek 'De weg naar Walcheren' waarin nage gaan werd welke effecten de herin deling van januari 1997 had op de samenwerking tussen de drie nieuwe gemeenten. GOES Frantzen Et Van Sisseren Notarissen www.notoris-zeeland.nl MIDDELBURG Janse de Jonge Et Van Wouwe Notarissen www.jm wnotorissen.com THOLEN Knook Et Schot Notarissen www.knookschot.nl Ouders kunnen hun kinderen op verschillende manieren financieel helpen bij het kopen van een huis. Dit levert belastingvoordeel op voor de hele familie! Voor fiseaal gunstig advies neemt u contact met ons op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3