sport! 3i zou het gebeuren Burgemeester Goes geeft geen vergunning voor duel Feyenoord Liverpool machteloos tegen Atletico Madrid Laatste vijf winnaars Bronzen debuut vrijdag 23 april 2010 2009: Andy Schleck (Luxemburg, foto) 2008: Alejandro Valverde (Spanje) 2007: Danilo Di Luca (Italië) 2006: Alejandro Valverde (Spanje) 2005: Aleksandr Vinokoerov (Kazachstan) door Edward Swier LUIK - Het leven kan, als het geluk je eens toelacht, zo mooi zijn. Op 18 april 1999 was het, bij de start in Luik, misschien wat fris, maar de zon scheen. Voor een ieder ei genlijk, maar voor één persoon in het bijzonder. Frank Vanden- broucke, de man die vond dat wiel renners niet bruin genoeg konden zijn, waardeerde de zonnestralen. En maakte er een speciale dag van. Een bizarre dag ook, omdat VDB enkele dagen eerder al exact had voorspeld hoe deze zondag in Wal lonië zou verlopen. Een flink bord havermout. Drie sneetjes brood met bosbessenjam en een paar plakken van het spe ciaal door Cofidis-verzorger Fred dy Viane gebakken bananenbrood. Vandenbroucke, de haren nu eens geblondeerd, had er van genoten. Het was gezellig geweest aan het ontbijt in het langs de Maas gele gen, voor wielrenners wat te sjieke Bedford-hotel, dat gevestigd was in de overblijfselen van een zeven tiende eeuws klooster. VDB blaakte van het zelfvertrou wen, had allang aangegeven hoe de 1999-editie van Luik-Bastena- ken-Luik naar zijn idee zou verlo pen. Op de Cöte de la Redoute zou hij flink aan de boom schud den. En de klus afmaken op de Cöte de Saint-Nicolas. Tijdens de verkenning had Van denbroucke de spanning op zijn spieren getest, gezocht naar de ide ale versnelling. „Met deze beentjes zal ik het doen." Op zo'n vijf kilo meter van de eindstreep, bij huis nummer 256, moest en zou het ge beuren. „Daar moeten ze allemaal uit de wielen." En iedereen mocht dat vooraf weten. De Vlaamse ga- zetten en Waalse journaux had den het al opgetekend, collega-ren ners hadden het kunnen lezen. Het deerde VDB absoluut niet. Hij legde de lat voor zichzelf graag hoog en gaf anderen graag genoeg tijd en mogelijkheden om hem in de wielen te rijden. „Maar dat luk te niet. Er stond geen maat op Frank", erkende Michael Boogerd, de man die het 'voorrecht' had die dag VDB als laatste te attaqueren. Eerst had Michele Bartoli het ge probeerd. Op La Redoute. Vanden broucke pareerde en vocht op de fiets een oorlogje uit met zijn Itali aanse aartsrivaal. „Ik wilde niet per se laten zien wie de beste was, maar het was wel goed voor het zelfvertrouwen." Vandenbroucke kwam zelfs alleen voorop, maar liet zich weer terug zakken. Immers, ze waren nog lang niet bij huisnummer 256 op de Cöte de Saint-Nicolas.... Daar, op de slotklim, dacht Boo gerd nu eens zijn favoriete klassie ker te kunnen winnen. „Maar ik werd hardhandig op mijn plaats gezet. Ik was super, maar hij was gewoon niet te houden." VDB pak te Boogerd terug en liet hem di rect zijn kuiten zien. De wielrenner Vandenbroucke werd, na die zege in het voorjaar van 1999, al snel een labiele levens kunstenaar. Eerder al had hij wat akkefietjes, zo vertrok hij met veel bombarie bij Lotto en Mapei. Aan de streep van LBL leek Vanden broucke echter aan te willen geven alles, inclusief zichzelf, in de hand te hebben. „Ik weet heel goed wat ik doe." Dat mag achteraf ten zeerste be twijfeld worden. In september van 1999 won hij weliswaar, nadat hij kennis had gemaakt met de Itali aanse miss Sarah Pinacci waarvoor hij zomaar zijn vrouw en kind ver liet, prompt twee ritten in de Ron de van Spanje. Maar inmiddels staat hij echter dan wel al onder verdenking van de dopingjagers. VDB blijkt de Franse paardendokter Bernard Sainz (bijgenaamd Docteur Mabu- se, in maart veroordeeld tot twaalf maanden celstraf) te kennen. Hij zegt dan nog slechts gebruik te ma ken van diens homeopathische middeltjes. Volgens de coureur was hij het voorjaar zo sterk ge weest dankzij een ontslakkings- kuur. Drie dagen niet eten en drin ken, het zou hem sterker hebben gemaakt. Later, allang geen coureur van naam meer, zou Vandenbroucke erkennen dat hij LBL niet slechts gewonnen heeft op die paar snee tjes bananenbrood en de haver mout. Sainz had hem gedopeerd. Maar van valsspelen wilde VDB niet weten. „Iedereen had hetzelf de in zijn lijf. Ik heb op een eerlij ke manier gewonnen, want ik weet honderd procent zeker dat ik die dag niks anders genomen had dan de tweede, derde, vierde en vijfde in de uitslag. Die dag was ik de beste van allemaal." Wat er na 1999 volgde? Een lange lijdensweg: een reeks bizarre voor vallen, 'geniale' smoezen en roem ruchte affaires. Vandenbroucke ver sleet net zoveel ploegen als onder broeken, had verkeerde vrienden en adviseurs. Tot hij zelfs het eni ge dat hij overhad, zijn hartslag, kwijtraakte. Zondag is de 96e editie van Luik-Bastenaken-Luik. VDB ont breekt. Een longembolie werd hem 12 oktober 2009, op vakantie in Senegal, fataal. Eerder had hij enkele zelfmoordpogingen wél overleefd. door Rudy Boogert GOES - Burgemeester Van der Zaag geeft geen vergunning af voor de voetbalwedstrijd op woensdag 14 juli in Goes tussen het Zeeuws elf tal en Feyenoord. Hij volgt daar mee het advies van de politie die handhaving van de openbare orde niet kan garanderen. De stichting Zeeuws elftal, de organisator van de wedstrijd, wil geen commen taar geven op de uitspraak van de burgemeester. Behalve dat het Zeeuwse politie korps dit jaar de handen al meer dan vol heeft aan Koninginnedag en de komst van de Giro d'Italia en de Tour de France speelt in de beslissing, ook de reputatie van een deel van de Feyenoord-aan- hang een rol. Van der Zaag vreest de komst van kwaadwillende sup porters - „hoewel ik ze eigenlijk geen supporters wil noemen" - die een stadionverbod hebben. De voetbalwedstrijd die twee da gen eerder eveneens in Goes wordt gespeeld tussen profclub Vo- lendam en een selectie uit de ge meente Goes met aansluitend een concert van Jan Smit gaat wel door. „Die wordt niet als risicovol aangemerkt", vertelde Van der Zaag. De woordvoerder van Feyenoord werd gisteravond verrast door de mededeling. Hij kon nog niet zeg gen of het niet doorgaan van de wedstrijd in Goes consequenties heeft voor het gehele trainings kamp van Feyenoord, dat vanaf maandag 12 juli zes dagen in Cad- zand verblijft. Met een vroeg doelpunt werd Diego Forlan gisteravond matchwinnaar voor Atletico Madrid tegen Liverpool. foto Victor R. Caivano/AP WENEN - Judoka Jeroen Mooren (blauw pak) heeft giste ren zijn debuut op een EK met een bronzen medaille glans gegeven. De 24-jarige Nijmegenaar klopte in We nen in de strijd om het brons de Rus Beslan Moedranov. Mooren begon met zeges op de Brit James Millar en de Belg Yung Gascard. Na een verliespartij in de kwartfina le tegen de Italiaan Elio herstelde Mooren zich in de her kansing met een overwinning op wereldkampioen Geor- gii Zantaraia uit Oekraïne. In de strijd om het brons was hij net iets sterker dan Moedranov. foto Robert Vos/ANP MADRID - In de halve finale van de Europa League tegen Atletico Ma drid miste Liverpool gisteravond overduidelijk de ernstig geblesseer de spits Fernando Torres. In Ma drid won de Spaanse ploeg won de eerste confrontatie met 1-0. Dirk Kuijt en de na een uur inge vallen Ryan Babel konden de Span jaard niet doen vergeten. De Liver- pool-aanval was machteloos. In Madrid kwam nog maar eens dui delijk aan het licht dat Liverpool niet aan het beste seizoen onder Rafael Benitez bezig is. De mana ger, die flink onder druk staat, heeft bovendien de pech dat in de beslissende fase van het seizoen Torres geblesseerd is. Diego Forlan schoot al in de ope ningsfase raak voor de thuisploeg. Nadat de Uruguayaan eerst met het hoofd onvoldoende vaart aan de bal had kunnen geven, was het in de herkansing met de voet wel raak. Er waren toen slechts negen minuten gespeeld. Nog eens negen minuten later dacht Liverpool op gelijke hoogte te komen via Benayoun. De Israë liër werd echter, volledig ten on rechte, teruggefloten voor buiten spel. Ook Forlan werd overigens, toen hij alleen op Reina afging, af gefloten terwijl hij doorgang had moeten krijgen. Na rust hield Rei na zijn doel met kunst- en vlieg werk schoon. Liverpool kreeg nau welijks nog serieuze kansen. Fulham hield aan de uitwedstrijd tegen Hamburger SV een gelijk spel over. Mogelijk minpuntje voor de Londense ploeg is dat er niet werd gescoord. Bij HSV maak ten Joris Mathijsen en Ruud van Nistelróoij negentig minuten vol.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39