Veel minder klachten over gemeente Kippen Van de Louisa eland 22 ze Lagere straf voor hulp aan vechtende zoon Verenigingen De Keure voelen zich geminacht door het Sluise college TERNEUZEN Vaker over onheuse bejegening almanak Stout BIOLOGISCH Elke kip op de leghennenhouderij aan de Arenbergstraat heeft een uitloop van vier vierkante meter én krijgt biologisch voedsel om wettelijk aan het predikaat 'biologisch' te voldoen. vrijdag 23 april 2010 door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen noteerde vorig jaar veel min der klachten van inwoners dan in 2008. Er kwamen 60 klachten bin nen over de handelwijze van de ge meente, tegen 82 het jaar ervoor, blijkt uit het jaarverslag. Een reden voor de daling is volgens klachten coördinator Rianne Roth-IJsebaert niet direct te geven. Het aantal klachten over onheuse bejegening was wel groter, vijftien vorig jaar tegen zeven in 2008. Maar dat was toen wel een heel laag aantal in vergelijking met de voorgaande jaren. Naast onheuse bejegening had een aantal klach ten betrekking op het niet tijdig be antwoorden van brieven of nako men van afspraken. Hoewel dat er steeds minder wor den, blijft het volgens de klachten coördinator zaak om tijdig ont vangstbevestigingen te sturen. Dat voorkomt klachten. „Ook moet een klacht zeer tijdig worden opge pakt door de behandelaar." Een klacht blijft soms liggen, omdat een ambtenaar het op dat mo ment niet zo belangrijk vindt. Niet goed, vindt de coördinator, omdat de klacht uiteindelijk toch afgehan deld moet worden. Vorig jaar is er minder geklaagd door mensen die het niet eens zijn met een besluit of het beleid van de gemeente. De meeste klachten (43) konden informeel worden af gehandeld door uitleg te geven over procedures, wettelijke regelin gen of de gevolgde werkwijze. Of door afspraken te maken over de verdere gang van zaken. Vier klach ten gingen over het geven van ver keerde informatie. Ruim de helft van alle klagers (31) kwam uit de kern Terneuzen, ge volgd door Axel (7) en Sas van Gent (4). Er kwamen geen klach ten van inwoners uit Philippine en Zuiddorpe. Wettelijk moet de gemeente een klacht binnen zes weken afhande len, met de mogelijkheid om daar nog vier weken aan vast te plak ken. In 51 gevallen is de afhande ling ook gelukt binnen zes weken. Inwoners die niet tevreden zijn over de manier waarop de gemeen te met hun klacht is omgegaan, kunnen terecht bij de Zeeuwse Ombudsman. Vorig jaar zijn drie klachten ingediend bij de Zeeuwse Ombudsman. DEN HAAG - Een vrouw (55) uit Koewacht die door de Middelburg se rechtbank tot 120 uur werkstraf en 39 dagen cel was veroordeeld, heeft in hoger beroep bij het Haag se gerechtshof strafvermindering gekregen. Ze zou haar volwassen zoon hebben geholpen tijdens een vechtpartij. Het hof achtte bewezen dat de ont kennende vrouw tijdens het uit gaan in Axel op 10 januari vorig jaar even na middernacht betrok ken raakte bij een vechtpartij op straat tussen haar zoon en andere uitgaanders. Dat geweld zou ondermeer heb ben plaatsgevonden in de Noord straat. Getuigen zagen hoe een vrouw tegen het hoofd schopte van de op de grond liggende tegen- Hij is behept met gezonde nieuwsgie righeid, Marik uit Dreischor. Toen hij hoorde van het plan om voor een korte vakantie af te reizen naar Mexico wierp hij zich op een kloeke reisgids waarin van alles en nog wat over het Midden-Amerikaanse land te vinden was. In die gids werd ook aandacht besteed aan hetforse aan tal Volkswagen Kevers - het Duitse equivalent van de Franse Lelijke Eend - dat er nog rondrijdt. Qua sil houet lijken de twee volksauto's op elkaar dus is het niet zo vreemd dat er nu en dan vergissingen worden ge maakt. Na een foto vol VW-kevers in Mexicaanse straten te hebben be studeerd voegde Marik er een wel heel fraaie aan toe: „Goh, daar rij den nog héél veel stoute eendjes". door Harold de Puysseleijr De Louisapolder tussen Graauw en Nieuw-Na- men heeft vanaf dit voorjaar een nieuwe be zienswaardigheid. Op de hoek van de Arenbergstraat en de Louisast- raat zie je regelmatig fietsers afstap pen en automobilisten stoppen, om een blik te werpen op de dui zenden en duizenden kippen die daar op hun gemak in de buiten lucht rondscharrelen. Sinds een halfjaar is hier de biologische leg hennenhouderij Van de Louisa ge vestigd. Om precies te zijn 33.000 legkip pen stappen daar naar hartelust rond op een terrein van zo'n veer tien hectare. Omgerekend heeft elke kip - ge heel volgens de wettelijke eisen van het predikaat 'biologisch' - vier vierkante meter uitloopruim te. Niet alleen de bewegingsvrij heid is van belang voor een biolo gisch pluimveebedrijf de kippen moeten ook biologische voeding krijgen. En de mest van de kippen is weer bestemd voor de biologi sche akkerbouw. De natuurlijke afrastering om het bedrijf bestaat uit 16.000 planten en 250 bomen. Het gaat om in heemse hegsoorten, knotwilgen, zwabberiepen, zomereiken en an dere boomsoorten. De groene aankleding van het be drijf is niet alleen uitnodigend voor het oog, maar eigenlijk zelfs bittere noodzaak. Kippen willen namelijk altijd beschutting heb ben en gaan niet zomaar het open veld in. Zelfs daar zijn ze nog op hun hoe de, want als ze hun voedsel oppik ken, kijken ze direct daarna naar boven om te zien of er geen gevaar dreigt, bijvoorbeeld van roofvo gels. Hun feitelijke werk doen de kippen binnen, in de ruim 120 meter lange schuur. Die is uit gerust met een volledig geautoma tiseerd systeem met twee mestaf- voeren en legnesten in het mid den. De leghennen leveren dus letter lijk en figuurlijk lopende band- werk, want de duizenden eieren per dag komen via een lopende band terecht in een afgescheiden gedeelte in de loods. Daar worden ze verder gereedge maakt voor transport. Meen het uitsorteren van te grote eieren (met dubbele dooier) of te kleine exemplaren gebeurt hier met de hand, de rest van het proces ver loopt volledig automatisch. Mensen mogen zelfs alleen onder strikte kledingvoorschriften en in uiterste nood de schuur in. Verder is de deur altijd op slot. Zo'n 200.000 eieren vinden op deze manier wekelijks hun weg vanuit de Louisapolder naar de supermarkten. Het overgrote deel van de productie is bestemd voor de Duitse afzetmarkt. Na ruim een jaar zit het werk van de kippen er dan op en verlaten ze met 33.000 tegelijk het bedrijf als soepkip. Ook worden de dieren wel verwerkt in biologische kip- nuggets of kipschnitzels. Eind dit jaar wordt er een nieuw leger leg hennen aangevoerd op Van de Louisa. stander van haar zoon. Volgens de uitbater van café Het Wagenwiel en andere getuigen waren moeder en zoon dronken. De vrouw hield vol dat niet zij, maar een andere vrouw had ge schopt. Zij beweerde dat de belas tende getuigenverklaringen deel uitmaakten van een complot dat te maken had met een geschil over de voogdij van een kleinkind van haar. Dat de vrouw het slachtoffer met een klomp had geschopt, zo als ook in de tenlastelegging stond, werd niet bewezen geacht. Het hof bepaalde de straf gisteren op negentig dagen, waarvan 51 da gen voorwaardelijk. Het onvoorwaardelijk deel van de straf heeft de Axelse al in voorar rest uitgezeten. Tip? redactie@pzc.nl Eén van de biologische kippen in clo- De kippen leggen letterlijk en figuur- Gesorteerd verlaten de eieren aan se-up. lijk aan de lopende band eieren. het eind van de rit Van de Louisa. door Frank Gijsel SLUIS - De verenigingen die ge bruik maken van multifunctioneel centrum De Keure in Sluis zijn er niet over te spreken dat het cen trum per 1 juli geen directe beheer der meer heeft. De huidige beheerders worden per 1 juli overgeplaatst naar een ande re dienst. De Keure wordt vanaf dan beheerd door een ambtenaar op het stadhuis. De hele gang van zaken houdt de gemoederen in Sluis al maanden flink bezig. Verte genwoordigers van verenigingen en clubs die gebruik maken van het centrum zijn niet te spreken over de handelwijze van de ge meente. De gebruikers laakten, tij dens een druk bezocht overleg met betrokken ambtenaren, die 'overvaltechniek'. Het ontbreken van een wethouder bij het overleg, werd beschouwd als een regelrech te minachting van de verenigin gen. Vorig jaar was al bekend dat een ton kon worden bezuinigd door de beheerders over- te plaatsen naar een andere dienst. De aanwe zige leden en bestuurders van vere nigingen zijn van mening dat de termijn voor overleg veel te kort is geweest. Gevreesd wordt dat straks het gebouw verpaupert en ook de leefbaarheid van de kern is in het geding. Ook de verantwoor ding voor het gebouw is een heet hangijzer. Met name de EHBO gaf aan bij beheer op afstand geen ge bruik meer te zullen maken van het gebouw. Ook andere verenigin gen vrezen voor hun functioneren of voortbestaan. Een mogelijke op lossing kan volgens de aanwezigen een privatisering van het gebouw zijn. Ook werd gedacht aan het in zetten van een deel van de op brengst van de parkeergelden van uit de kern. De ambtenaren kre gen als boodschap mee op zoek te gaan naar alternatieven voor het beheer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24