Schoonmakers aan het werk CBS: werkloosheid gaat minder snel omhoog munttaxatie.nl ecor oirie 15 CAO Akkoord maakt eind aan lange staking Protest tegen beloningen Heinekentop 'Pensioenfonds mag risico nemen met premiegeld' McDonald's is 's lands grootste horecabedrijf Biologische voeding rukt verder op Problemen door fout virusscanner McAfee vallen mee vrijdag 23 april 2010 den haag - Nieuwe werknemers in de schoonmaakbranche moeten voortaan op Nederlandse les, ge deeltelijk in werktijd. Dat hebben werkgevers en vakbonden afge sproken in een principeakkoord over een nieuwe, tweejarige cao. De overeenstemming maakt een einde aan de stakingen, die ruim negen weken aanhielden. Na zes maanden van geruzie en protestac ties moesten er twee bemiddelaars aan te pas komen om de onder handelingen vlot te trekken. In het principeakkoord is een loonsverhoging opgenomen van respectievelijk 1 procent (2010) en 1,75 procent (2011), plus een einde jaarsbonus van 0,75 procent. Werk gevers zullen ook meer geld steken in vakopleidingen voor hun perso neel. De vakbonden spreken van 'een verdedigbaar akkoord', dat binnen kort aan de leden wordt voorge legd. Ondernemerskoepel OSB onder streept dat de nieuwe cao in totaal zo'n 90 miljoen euro kost (op een loonsom van 1,7 miljard) en is vooral blij 'dat de continuïteit van de sector en de werkgelegenheid van 150.000 schoonmakers niet langer gevaar loopt'. De cao-par tijen hechten grote waarde aan de taallessen in de schoonmaak branche, wie slaagt krijgt een pre mie van 750 euro, wie zakt dreigt zijn arbeidscontract te verliezen. Aan de deelnemers worden straks dezelfde eisen gesteld als aan 'nor male' inburgeraars. Met de roe's, die de lessen gaan geven, moeten nog afspraken worden gemaakt, evenals met Den Haag voor de be nodigde subsidie. „Steeds meer opdrachtgevers eisen dat schoonmakers onze taal spre ken, omdat veiligheidsvoorschrif ten in het Nederlands worden op gesteld. Bovendien moeten schoonmakers op Schiphol reizi gers de weg kunnen wijzen. Meer in het algemeen moet je onze taal spreken en kunnen schrijven om carrière te kunnen maken", legt be stuurder ]an Kampherbeek van CNV Vakmensen uit. Het liefst hadden de vakbonden de taallessen voor alle buitenlan ders in de branche verplicht ge steld, maar dat bleek een brug te ver. Bijna de helft van de 150.000 schoonmakers is niet van Neder landse origine. AMSTERDAM - Heinekentopman Karei Vuursteen (links) ontvangt van demonstrerende FNV'ers een fles zonne brand, factor 20. FNV Bondgenoten greep gisteren de aandeelhoudersvergadering van Heineken in Amster dam aan om te protesteren tegen de beloningen en bo nussen van de top van de bierbrouwer. Volgens de bond is factor 20 de maximale beloning, inclusief bonus sen, die de top van een bedrijf zou mogen verdienen vergeleken met de minst verdienende werknemer in dat bedrijf. foto Marcel Antonisse/ANP den haag - De werkloosheid stijgt nog steeds, maar het tempo neemt af De afgelopen twee kwartalen kwamen er elke maand 8000 werk lozen bij, veel minder dan de 13.000 uit de eerste helft van 2009. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). „Heel voorzichtig constateren we dat de trend beter wordt, maar de werk loosheid blijft nog omhoog gaan", aldus CBS-hoofdeconoom Michiel Vergeer. Van januari tot maart wa ren gemiddeld 447.000 mensen werkloos, gecorrigeerd voor het seizoen. Aan het einde van het jaar zal Nederland een half mil joen werklozen tellen, 6,5 procent van de beroepsbevolking, luidt de laatste voorspelling van het Cen traal Planbureau. „De werkloos heid is bijzonder laag in vergelij king met het buitenland", aldus Vergeer. „Voor de crisis hadden we den haag - Pensioenfondsen mo gen best een gokje wagen met het premiegeld van werknemers, zeg gen de meeste Nederlanders. Aan risicovolle beleggingen kleven weliswaar grote financiële gevaren, maar uitzicht op een behoorlijk aanvullend pensioen vinden ze aanlokkelijker dan honderd pro cent zekerheid over een beschei den pensioen. Dit blijkt uit onder zoek van Motivaction in opdracht van de Vereniging van Bedrijfstak pensioenfondsen (VB). In eerste aanleg gaf 73 procent van de ondervraagden aan dat ze min der beleggingsrisico's willen lopen en meer geld willen sparen voor de oude dag. Maar toen de onder zoekers hen lieten zien welke con sequenties dat heeft voor hun por temonnee - zodra ze met pen sioen gaan - daalde het percentage ineens naar 39 procent. „Wanneer duidelijkheid wordt geboden over de opbrengsten en effecten van be leggen, wordt het beeld bij het pu bliek direct genuanceerder", aldus Motivaction. Toen ze beter inzicht kregen in de hoogte van de uitke ring, daalde bovendien het aantal mensen dat eerder wil stoppen met werken met ruim de helft. 250.000 vacatures open staan, dat scheelt. In het bedrijfsleven zijn honderdduizenden banen verdwe nen, maar de publieke sector neemt juist mensen aan." Voor het eerst in anderhalf jaar daalde in maart zelfs de hoeveel heid WW-uitkeringen. RIJSWIJK Fastfoodketen McDonald's blijft met een omzet van 558 miljoen eu ro de grootste horecaonderneming in Nederland, op de voet gevolgd door het Van der Valk-concern met 518 miljoen. Servex, exploitant van horeca- en retailformules op NS-stations, staat op de derde plaats. Dat blijkt uit de jaarlijkse Misset Horeca Top 100. Vorige maand vroegen 45.000 mensen een uitkering aan, terwijl 31.000 werklozen een baan von den en 18.000 hun WW-uitkering kwijtraakten doordat ze er hun maximale tijd op hadden zitten (en alleen nog een beroep op de bijstand konden doen). GORINCHEM De consument heeft vorig jaar 10,8 procent meer besteed aan biologi sche voeding. De consumentenbe stedingen aan biologische voe dingsmiddelen namen toe van 583,4 miljoen naar 646,6 miljoen euro. De totale voedingsmarkt groeide met 1,9 procent naar 27,9 miljard euro. Nederland telt 1488 biologische boeren en tuinders. Iden haag - De computerproble men bij bedrijven en instellingen i door een foute update van virus scanner McAfee lijken in Neder land mee te vallen. Woensdag vie len over de hele wereld computers uit, maar een dag later waren de meeste problemen verholpen. Ia-dienstverlener Getronics meld de gisteren 'geen alarmerende klachten van klanten te hebben ontvangen'. Wel hadden enkele ziekenhuizen en bedrijven last van de schadelij ke update. De grootste problemen deden zich voor bij pc's met het besturingssysteem Windows XP Service Pack 3 van Microsoft, aldus McAfee. Het bedrijf bood alle klan ten zijn verontschuldigingen aan. Bij het Academisch Ziekenhuis Maastricht raakten ongeveer 1800 computers beschadigd. Het ging vooral om pc's van medewerkers en computers van de poli's. Bij het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch vielen ongeveer vierhon derd van de drieduizend werksta tions uit. Ook het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam had proble men met de computers. Daar is de hele nacht doorgewerkt om het eu vel te verhelpen. McAfee zei in een verklaring 'de foute update onmiddellijk van alle downloadsites te hebben verwij derd, om verdere schade te voorko men'. Het bedrijf neemt ook maatrege len om herhaling te voorkomen. De onlinehelpdesk van McAfee was overigens lange tijd onbereik baar wegens het grote aantal be zoekers. WAT ZIJN UW MUNTEN WAARD kosteloze taxatie munten - penningen - bankbiljetten U kunt zich vrijblijvend laten informeren over: - eventuele contanterverkoop - inlevering voor onze internationale muntveilingen Tholen zaterdag 24 april 13:00 -17:00 uur Hof van Holland Kaaij 1 Terneuzein zondag 25 april 13:00 - 17:00 uur Hotel Churchill Churchilllaan 700 Goes maandag 26 april 13:00 - 17:00 uur Van der Valk Hotel Antli. Fokkerwee 100 Karei de Geus Muntveilingen B.V. - Veldhoven 040 - 2123455 Romunt B.V. Numismatiek - Roermond 0475 - 316010 Mevius Numisbooks Int. BV. - Vriezenveen 0546 - 561322 ^22, De experts met samen meer dan 100 jaar kennis en ervaring zie ook: www.munttaxatie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 15