'Gevers willen geen geld storten in een anonieme pot, waarbij je vn|dag 2j apnl 2010 maar moet afwachten wat er met je geld gebeurt' 13 Veel goede doelen zijn voor een belangrijk deel afhankelijk van nalatenschappen. Er komt de komende jaren veel geld 'los', maar de concurrentie onder maatschappelijke organisaties neemt toe. vandaa t uitgelicht Geven doet goed 'Ik kan niet tegen dierenleed' 'Weggeven zat in z'n karakter' Naar notaris voor testament Theo Schuyt, hoogleraar filantropie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam De een zijn dood... MMWW> door Niek Opten illustratie Anke Arts M ensen die een testament laten opmaken, den ken steeds va ker aan een goed doel. Werd in 2005 ruim 182 miljoen eu ro via nalatenschappen overge maakt aan instellingen die zich in zetten voor maatschappelijke be langen, in 2008 was dat opgelopen naar 245 miljoen. En het zal de komende jaren al leen maar toenemen, verwacht Theo Schuyt, hoogleraar filantro pie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. „We gaan de gouden eeuw van de filantropie tegemoet. Er is weliswaar een tweedeling in ons land tussen arm en rijk, maar Nederlanders zijn in het algemeen nog nooit zo rijk geweest. Er komt de komende tien tot vijftien jaar veel geld los van babyboomers die overlijden." Tegelijkertijd is het aantal alleen staanden groeiende en het aantal kinderen per gezin dalende. Kinde ren, die het tegenwoordig ook veel beter hebben dan pakweg twintig jaar geleden. Het maakt de weg vaak vrij voor een alternatieve be steding van een erfenis. Den Haag gaf die beweging in 2006 nog een extra zetje door nalatenschappen aan goede doelen vrij van succes sierechten te maken. Voor de fondsen zelf zijn nalaten schappen 'big business' geworden. Voor de grootste ontvangers, zoals KWF Kankerbestrijding, gaat het om een derde van de totale inkom sten. Ondanks de rooskleurige toe komst die Schuyt schetst, zullen zij behoorlijk hun best moeten doen om deze inkomstenbron in stand te houden. Want de concur rentie neemt toe. „Gevers willen het verschil maken. Ze willen geen geld storten in een anonieme pot, waarbij je maar moet afwachten wat er met je geld gebeurt." Kleinschalige projecten, zoals parti culiere initiatieven, zijn daarom populair. Daar komt bij dat subsi dies in sectoren als onderwijs, zorg, welzijn en cultuur de komen de jaren onder druk staan. „De ten dens is nu al dat mensen zelf fond sen stichten en in de bres springen voor wat zij belangrijk vinden. Er is genoeg geld in Nederland, al leen dachten mensen tot dusver dat de overheid wel betaalde. We zijn vergeten dat heel veel van die organisaties ook ooit begonnen zijn als particuliere initiatieven." Geld genoeg dus, maar dat maakt de deze week lopende campagne 'Nalaten' van de branchevereni ging van goede doelen VFIniet Geef gul aan goede doelen. Want: geld weggeven maakt gelukkig. Het collecteren heeft zijn langste tijd wel gehad. Kijk op: www.pzc.nl/uitgelicht overbodig. „Het is vooral een be wustwordingscampagne", zegt Martin de Jong van VFI. Veel men sen hebben wel het idee dat ze wil len schenken, maar weten niet hoe. Voor een testament moet je naar de notaris. Dat vinden veel mensen een grote stap, zegt De Jong. Schuyt heeft grote kritiek op hoe de overheid omgaat met filantro pie. „De overheid heeft een hou ding van: wilt u als burger even bij passen wat wij niet kunnen of wil len financieren? Dat is een indirec te vorm van belasting betalen. Het is veelzeggend dat de ambtenaar die zich beleidsmatig bezighoudt met filantropie op het ministerie van Justitie werkt en nog andere onderwerpen in zijn portefeuille heeft. Den Haag neemt het onder werp niet serieus." Hoeveel geld er precies aan goede doelen wordt nagelaten, is overi gens onbekend. De genoemde 245 miljoen euro die in 2008 werd ge noteerd, is afkomstig van fondsen die zijn aangesloten bij het Cen traal Bureau Fondsenwerving. Wat kerken, belangrijke ontvangers van geld en goederen van overledenen, en instellingen als ziekenhuizen en universiteiten krijgen, is onbe kend. Hoogleraar Schuyt schat dat het totale bedrag zeker drie keer zo hoog ligt. Driekwart van de mensen die een goed doel vastleggen in hun testa ment hebben geen kinderen, schat De Jong van brancheorganisatie VFI. Boze reacties van kinderen, die door de nalatenschap een deel van hun erfenis mislopen, zijn hem onbekend. „Ik kan me er wel iets bij voorstellen. Maar het is ook een mooie gedachte voor de kinde ren dat hun ouders zich om de maatschappij bekommeren." 9 Wie zijn bezittingen naar eigen wens wil verdelen moet een testa ment laten opmaken bij een nota ris. Als er geen testament is, vervallen de bezittingen automatisch aan de erfgenamen: partner, kinderen, ove rige familie. Zijn er geen erfgena men dan gaan de bezittingen naar de staat. Meeste giften ooit in 2008 Erfgenamen betalen successierech ten over het ontvangen vermogen. Goede doelen zijn hiervan uitge zonderd. 9 Ouders kunnen hun kinderen ont erven en hun gehele vermogen na laten aan derden, zoals een goed doel. Hun kinderen kunnen echter altijd aanspraak maken op een be paald deel van de erfenis, namelijk de helft van het erfdeel. Sinds 2006 is er bij nalatenschappen aan goede doelen sprake van een stevige groei, die vergelijkbaar is met eind jaren negentig. 240 l^!!££^^In 2006 werden j nalatenschappen ;s aan goede doelen 220 I vrij van successie- j rechten. 210 200 |p| 190 180 170 msmi 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 infographic: CRW/bron CBF „Ik hoop nog lang te leven, ik ben in de zestig. Maar ik kan zo maar morgen onder een auto terechtkomen. Daarom wilde ik mijn erfenis goed regelen", zegt me vrouw De Vries. Een paar jaar geleden heeft ze bij de notaris een testament laten opmaken. Daarin staat dat al haar bezittingen toekomen aan drie goede doe len: de Dierenbescherming, Greenpeace en KNGF Gelei dehonden. Een partner en kinderen heeft ze niet, wel veel neven en nichten. „Maar de meesten ken ik nau welijks. Bovendien hebben die het goed genoeg. Als ik kinderen zou hebben gehad, dan had ik ook wat nage laten aan goede doelen." Want mevrouw De Vries heeft 'iets' met dieren. „Ik heb altijd in de zorg ge werkt, je kan me zonder problemen op een slagveld neerzetten. Wonden verzorgen bij mensen vind ik niet erg. Maar ik kan heel slecht tegen dierenleed. Ze zijn zo weerloos. Wij mensen denken dat we beter zijn dan dieren, dat we boven hen staan, maar dat is niet zo. Ik heb altijd poezen gehad uit het dierenasiel. Als ik mijn leven mocht overdoen, dan zou ik olifantenverzorgster worden, of zoiets." Om privacyredenen is de naam van mevrouw De Vries gefingeerd. Toen de vader van Marieke Groen tien jaar geleden overleed, was er geen testament. Er viel namelijk nau welijks meer iets te verdelen onder zijn vijf kinderen. De man, een succesvol zakenman, had in zijn laatste levensjaren zijn vermogen van zo'n 500.000 gulden, ruim 225.000 euro, weggegeven aan de katholieke kerk en aanverwante organisaties. „Mijn vader was aan het eind van zijn leven nog helder van geest, maar hij werd steeds fundamentalistischer in zijn ge loofsopvattingen. Zo gingen er tienduizenden guldens naar een anti-abortusorganisatie." Geld nalaten aan zijn kinderen vond hij niet noodzakelijk. 'Ik ben met niets op de wereld gekomen en zo zal ik ook sterven', was zijn opvatting. „Een erfenis hadden wij kinderen goed kunnen gebruiken, maar we hadden vrede met zijn vrijgevigheid. Wij zijn ook allemaal niet materialis tisch ingesteld. Weggeven zat in zijn karakter. Als er nog 200 gulden in de huishoudpot zat, dan gaf hij er zo 150 weg. Onze moeder zat in de rats, maar mijn vader zei dat onze lieve Heer wel zou zorgen dat het goed kwam. En het kwam ook altijd goed." Om privacyredenen is de naam van Marieke Groen gefingeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13