8| 'Hollands' bloed biedt Britten Taaiconflict is bom onder Belgisch kabinet VERKIEZINGEN. Premier Gordon dingt naar hand van Liberaal Democraat Nick Clegg Dacht 't wel donderdag 22 april 2010 Nick Clegg, lijsttrekker van de Liberaal Democraten, wordt sinds zijn optreden in het eerste verkiezingsde bat vergeleken met Winston Churchill en Barack Obama. Zo kende bijna nie mand hem - 'Nick who?' - en zo was hij volgens opiniepeilin gen de populairste Britse politicus sinds Winston Churchill. De carrière van de leider van de Britse Liberaal Democraten, Nick Clegg (43), zit in de lift sinds hij een week geleden het eerste tv-ver- kiezingsdebat met Gordon Brown (Labour) en David Cameron (Con servatieven) won. Diverse peilin gen voorspellen dat zijn partij bij de verkiezingen op 6 mei de twee de van het land wordt, columnis ten vergelijken hem met Barack Obama en spreken al van 'Clegg- mania'. Nick Clegg zegt het alternatief te zijn voor Labour en de Conserva tieven, die hij aanduidt als 'oude partijen'. Die strategie lijkt te wer ken. Opvallend is wel dat Clegg zijn politieke carrière begon als ad viseur van de Conservatieve Euro commissaris Leon Brittan. Daar voor was hij journalist in New York en Boedapest. Hij studeerde antropologie aan de universiteit van Cambridge en politieke filoso fie aan de universiteit van Minne sota. Ook behaalde hij een Master in European Affairs aan het Colle ge of Europe in Brugge, waar hij zijn Spaanse vrouw, advocaat Mi riam Gonzalez Durantez, leerde kennen. Ze hebben samen drie zoons. Clegg is in feite maar voor een kwart Brits. Zijn vader is half Rus sisch en zijn moeder, Hermance van den Wall Bake, is Nederlands. Hij spreekt Engels, Nederlands, Spaans, Frans en Duits. Vooral Cleggs moeder, die als do cent werkte in het speciaal onder wijs, speelde een belangrijke rol bij de ontwikkeling van zijn poli tieke ambities. „Ik werd niet in de bibliotheek een liberaal, maar aan de eettafel, in de auto, in het park, tijdens gesprekken met mijn moe- derlk hoop dat ik haar onfeilbare compassie heb geërfd", zei hij in 2007 tegen de partij-website, Lib Dem Voice. Ondanks zijn snelle opmars in de peilingen lijkt het onwaarschijnlijk dat Clegg op 6 mei de nieuwe Brit se premier wordt. Wel kan zijn partij een belangrijke rol spelen bij een eventueel coalitiekabinet. De Britse premier Gordon Brown wil dat zijn Labourpartij en de Libe raal-Democraten van Nick Clegg „een progressieve alliantie" vor men om de Conservatieven van David Cameron van de macht te houden en om een „nieuwe poli tiek" te bedrijven. Dat zegt hij in een gisteren gepu bliceerd interview met The Inde pendent. De nieuwe politiek waar Brown over rept, gaat onder meer over veranderingen in het Britse kies systeem. In het huidige districten stelsel veroveren altijd Labour en de Conservatieven veruit de mees te zetels, ten koste van de Libe raal-Democraten. De stembusgang op 6 mei lijkt ech ter uit te monden in een uitslag waarbij geen van de partijen een absolute meerderheid krijgt. Lib Dem zou daarmee een van de twee andere partijen aan de macht kunnen helpen. Zowel Brown als Cameron herhaal de in het eerste tv-debat dat ze het op punten eens waren met de Li beraal Democraat. Die laatste zwijgt echter in alle talen over wel ke partij zijn voorkeur heeft in een coalitie. Cleggs standaard ant woord luidt dat 'de Britse kiezer bepaalt welke partij er op 6 mei Nick Clegg, gisteren tijdens een persconferentie in Londen. De nieuwe ster wint'. rijst snel. BRUSSEL - Het in november aange treden kabinet-Leterme II dreigt vanmiddag weer ten val te komen. De Vlaamse liberale regeringspar tij Open VLD kondigde gisteren aan te zullen opstappen als er dan geen akkoord ligt over het kiesdis trict Brussel-Halle-Vilvoorde. De kans dat dat lukt, is volgens betrok kenen erg klein. Brussel-Halle-Vilvoorde is het eni ge tweetalige kiesdistrict in België. De talrijke Franstaligen die in de Vlaamse dorpen rond Brussel wo nen, kunnen daardoor bij nationa le verkiezingen op een taalgenoot stemmen. De Vlamingen willen dat daar een einde aan komt. De discussie sleept al vele jaren. Ko ning Albert II heeft oud-premier Jean-Luc Dehaene vorig jaar ge vraagd een oplossing te zoeken, maar het ziet er niet naar uit dat 'de loodgieter' hierin slaagt. Dins dagavond liet hij weten dat hij met de voorstellen die hij op tafel heeft gelegd zijn opdracht als beëinigd beschouwt. De politieke partijen moeten nu zelf maar de knoop doorhakken. Maar de uitgelekte varianten van Dehaene stuiten zowel bij Vlamin gen als Franstaligen op verzet. De haene wil het district Brussel-Hal le-Vilvoorde splitsen in een Vlaams en een tweetalig deel, maar Franstaligen in de Vlaamse randgemeenten van Brussel zou den via een ingewikkeld systeem van lijstverbindingen toch op een Franstalige partij kunnen blijven stemmen. Ook zou de Vlaamse re gioregering minder te zeggen krij gen over burgemeestersbenoemin gen in dorpen net buiten Brussel. De Vlamingen zijn van mening dat Dehaene'hen te veel water bij de wijn wil laten doen, de Fransta ligen vinden het omgekeerde. Zij willen meer tijd om te onderhan delen. Maar Open VLD houdt vooralsnog onverkort vast aan de eerder afgesproken deadline. Als premier Yves Leterme vanmiddag het parlement betreedt, moet hij een compromis op zak hebben. De Gentse hoogleraar politicologie Carl Devos sluit vrijwel uit dat de partijen het voor die tijd eens wor den. Wel acht hij het mogelijk dat het nemen van een besluit alsnog wordt uitgesteld. „België is de tweede helft van dit jaar voorzitter van de EU. Niemand wil dat we dan zonder regering zitten." Jean-Luc Dehaene Splash! heeft alle ingrediënten om u een onvergetelijke vakantie te bezorgen. Schitterende accommodaties, spectaculaire waterparken en AH Inclusive genieten. En dat tegen de aller-scherpste prijzen. Boek snel en profiteer van ons lastminute aanbod. |pryjfgsgnH| Htl. Aqua Fantasy*** Vertrek in april- 8 dagen, AH Inclusive Htl. Elenite Holiday Village' Vertrek in mei 8 dagen, All Inclusive Al Al vsr.afMf 12 dagen ai vanaf 499 Aparthotel Aqualand Village' Vertrek in mei 8 dagen, All Inclusive A,vs Htl. Rhodos Aqua Beach Club** - Vertrek in mei 8 dagen; AH Inclusive vanaf-59f 13 dagen vanaf 649

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8