sport 129 is onzeker Zeeuws-Vlaamse marathon slaat doodlopende straat in Twee dagen turnen in Terneuzen Fonny Kint Rosmalen heeft moeite toppers te strikken De Bakker naar derde ronde in Barcelona donderdag 22 april 2010 'Ik kan wielrensters van buitenaf heel weinig bieden en zelfs meiden die zelden een koers uitrijden, stel len allerlei eisen. Hoe de toekomst eruit ziet, weet ik niet We gaan de komende tijd heel goed nadenken hoe het verder moet.' stond, als allerlaatste. De oppas van de tweeling was de begeleid ster van de juniorenploeg, die net daarvoor in 's-Heerenhoek de tweede etappe had gereden. Om vijf voor half twee kwamen ze hier. Toen kon ik pas naar 's-Hee renhoek vertrekken." Komende zaterdag kan zich op nieuw zo'n scenario ontplooien. Als het lukt. De vaste oppas voor de kinderen is er niet, naar een ver vanger wordt gezocht. „Of we moeten een chauffeur vinden die mijn taak als ploegleider over neemt. Dan kan ik de kinderen meenemen en naar de wedstrijd komen kijken", stelt Fonny. „Maar als het niet lukt, dan doe ik niet mee", berust Baukje. „Het is jam mer, maar de kinderen gaan voor." Om die reden stopt Baukje aan het eind van het seizoen definitief met het rijden van wedstrijden. „Ik wil met mijn kinderen naar Plopsaland", zegt ze beeldend. Rabo Lady Force bestaat sinds 2008. De ploeg is opgericht in het tweede wielerleven van Baukje. Tot 2003 kon ze goed mee in de na tionale subtop. Nadat ze gestopt was, begon ze jonge wielrensters te begeleiden. Dat ging voortva rend. Enkele Zeeuwse meiden ble ken echt goed. Ze stroomden van de jeugd door naar de beloften en reden met de 'grote meiden' mee. Kint en Doedée gingen op- zoek naar sponsors, werden in de tus sentijd ook nog even vader en moeder van een tweeling, en richt ten in 2008 Rabo Lady Force op. Baukje: „In de zomer van 2008 ben ik weer gaan wielrennen. In een opwelling, van de ene week op de andere." Een wielerploeg leiden heeft z'n romantische kanten. Zo logeren er regelmatig Zweedse meiden op zol der om in Nederland en België aan wedstrijden mee te kunnen doen. Of wordt het huis een dag bevolkt door rensters die komen uitrusten van, of toeleven naar een wedstrijd. Maar er zijn ook forse nadelen, vooral omdat Doedée en Kint veel zelf moeten doen. „We zijn op zoek naar een pensiona- do", geeft Kint aan. „Iemand die een deel van mijn taken wil over nemen." Het doel van de wielerploeg was om Zeeuwse rensters de kans te ge ven door te groeien. Dat is in het verleden gelukt. Anne Eversdijk, Birgit Lavrijssen en Agnieta Fran- cke zijn daar het levende bewijs van. Zij rijden zaterdag mee in gro te wielerploegen. Maar nu stag neert de boel. De aanwas van ta lent is gestopt. Door allerlei blessu res en ziekten heeft de ploeg mo menteel heel weinig renners. „We hebben eigenlijk drie problemen", zegt Kint. „De sponsoring is een groot probleem, de begeleiding is een groter probleem en de aanwas van rensters is het grootste pro bleem. Ik kan wielrensters van bui tenaf heel weinig bieden en zelfs meiden die zelden een koers uitrij den, stellen allerlei eisen. Hoe de toekomst eruit ziet, weet ik niet. We gaan de komende tijd heel goed nadenken hoe het verder moet. De vraag is of er toekomst is voor het vrouwenwielrennen in Zeeland. Er komen spannende maanden aan." Zaterdag moet de Rabo Lady Force enkele kopstukken missen. Maris- sa Otten heeft Pfeiffer, Christel Janssen is nog steeds niet fit en de dit jaar uitstekend debuterende Ruth Jacobsen kampt nog met de naweeën van een valpartij. Kirsten Wild pakte dit seizoen al drie zeges Kirsten Wild, in 2008 en 2009 al winnares van de Omloop van Bor- sele won, is ook nu weer favoriet voor de eindzege. De renster, die voor het Cervéio Test Team uitkomt, heeft dit sei zoen al drie overwinningen be haald. Afgelopen zaterdag won Wild voor het eerst in haar loopbaan de Ron de van Gelderland. Verder zegevier de ze op 5 april in de GP Dottig- nies. Wild was daar de sterkste in de eindsprint. Daarnaast zegevier de ze in de openingskoers, de La- dies Tour of Qatar. De 27-jarige renster uit Zwolle werd verder derde in de Ronde van Vlaanderen, een wedstrijd die mee telt voor de strijd om de wereldbe ker. Bij de Omloop van het Nieuwsblad haalde ze de finish niet. Ze werd uitgeschakeld door een val. DEN BOSCH - De organisatie van het grastennistoernooi van Rosma len (13-19 juni) voelt meer en meer de concurrentie met East bourne. Bij dat evenement voor vrouwen, eveneens in de week voor Wimbledon, zijn meer pun ten en dollars te verdienen. „Speelsters die het in het verleden goed hebben gedaan op Eastbour ne en vervolgens op Wimbledon zijn moeilijk over te halen om naar Nederland te komen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Kim Clijs- Hoewel de loftuitingen za terdag niet van de lucht wa ren, doemt een somber sce nario op voor de Marathon Zeeuws-Vlaanderen. April lijkt niet de juiste maand. De derde editie van Mara- thon Zeeuws-Vlaande- ren staat volgend jaar voor zaterdag 16 april op het programma. Een onverstan dige keuze, lijkt het. Dat blijkt voornamelijk uit het deelnemers aantal van afgelopen zaterdag. Tot verdriet van iedereen die de wed strijd een warm hart toedraagt, bleek dit ten opzichte van 2009 niet te zijn toegenomen. Hoewel het aantal inschrijvingen ongeveer gelijk bleef, finishten slechts 310 lo pers en loopsters in de individuele marathon, 78 minder dan vorig jaar. Eén oorzaak van die toch wel te leurstellende opkomst ligt voor de hand. Met name de concurrentie van grote marathons in onder meer Rotterdam, Antwerpen en Utrecht is in dezelfde periode heel groot. Een veelzeggend cijfer in dit verband is de deelname van Zeeuwen in Rotterdam. Dat waren er zo'n tweehonderd. Zondag gaat ANALYSE door René van Stee in Antwerpen nog een contingent Zeeuwen van start. En ook veel Belgen zullen een Zeeuws-Vlaam se marathon in mei op prijs stel len. Velen kiezen nu voor Antwer pen. Van die atleten en atletes zou niet iedereen een maand later op een datum in mei in Hulst aan de start zijn verschenen. Maar tegelijker tijd lijkt het onwaarschijnlijk dat een groot aantal van die sporters niet in Zeeuws-Vlaanderen was ko men opdraven. Een terugkeer naar half mei, zoals in 2009, is een prima optie. In die maand is de druk op de marathon kalender aanzienlijk kleiner. Dan kan wel de groei worden gereali seerd die de Marathon Zeeuws-Vlaanderen verdient. Want dat het evenement in slechts twee jaar een mooie reputa tie heeft gevestigd, behoeft geen nadere uitleg. De organisatoren dragen diverse ar gumenten aan om vast te houden aan half april. De belangrijkste daarvan zijn de betere beschikbaar heid van de ruim driehonderd be nodigde vrijwilligers, het alleenge- bruik die maand van de Markt in Terneuzen als finishlocatie en min der concurrentie van andere (sport-)evenementen in de streek zoals de luniorendriedaagse voor jeugdrenners. Op zichzelf kloppen die argumen ten. Anderzijds moet het mogelijk zijn om er een mouw aan te pas sen. Wellicht moet er worden ge zocht naar nauwere samenwer king met andere evenementen. Zo als bijvoorbeeld de Kustmarathon. Daaraan werken ruim duizend mensen belangeloos mee. En mis schien heeft een aantal daarvan ook wel zin om een handje toe te steken in Zeeuws-Vlaanderen. Die samenwerking zou ongetwijfeld ook versterking betekenen van bei de sportfestijnen. Stilstand of een verdere teruggang kan de Marathon Zeeuws-Vlaande ren niet gebruiken. Want daardoor neemt niet alleen het draagvlak on der de sporters af, maar ook onder vrijwilligers, sponsors en omwo nenden. Hoe sympathiek iedereen een dergelijk initiatief ook vindt, als er geen of nauwelijks perspec tieven zijn op groei is het evene ment gedoemd om uit te gaan als een nachtkaars. Het zou doodzon de zijn. door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Voor de tweede keer binnen drie jaar is een finale van het Nederlands kampioenschap turnen voor vrouwen toegewezen aan EMM uit Terneuzen. Zaterdag strijden ruim tweehonderd turn sters op het niveau van de derde di visie om de nationale titel. Zondag wordt in sporthal Vliegen de Vaart een van de twee halve fi nales in de tweede divisie afge werkt. Beide dagen nemen per categorie 36 turnsters in diverse leeftijdsgroe pen het tegen elkaar op. Volgens Danielle van den Heuvel van EMM wordt het een tweedaags turnfestijn, waarbij beide dagen meer dan honderd vrijwilligers in touw zijn. „Het zal wel wat energie vergen, maar we proberen er twee leuke dagen van te maken." De Terneu- zense vereniging heeft zaterdag met de jonge Marie Hoek en Lisa den Dekker in twee leeftijdsgroe pen kanshebsters op een podium plaats. Beide meisjes komen voor het eerst in de landelijke finale van de derde divisie uit. Zondag wordt een klasse hoger net als in Amsterdam een halve finale afge werkt. De beste zestien van de twee halve finales plaatsen zich voor de eindstrijd. Marika Padmos uit Zierikzee en de Terneuzense Joël Dhanis, die vorig jaar Neder lands kampioen in de derde divi sie werd, hebben zich voor de hal ve finale geplaatst. Zowel zaterdag als zondag wordt om 9.00 uur be gonnen. De wedstrijden zijn om streeks 20.00 uur afgelopen. ters en Justine Henin", zegt toer nooidirecteur Marcel Hunze. Hij had graag de twee toppers van het Belgische tennis naar Rosmalen ge haald, maar dat is (nog) niet ge lukt. Hij heeft de hoop echter nog niet opgegeven. Als goed alterna tief heeft hij alvast Ana Ivanovic gestrikt. Michaëlla Krajicek of Arantxa Rus krijgt van Hunze een wildcard. Voor het mannentoer- nooi heeft hij er al één uitgedeeld aan Robin Haase. Raemon Sluiter zit nog even in de wachtkamer. BARCELONA - Thiemo de Bakker heeft zich gisteren ver zekerd van een plaats in de derde ronde van het tennis toernooi in Barcelona. De Westlander versloeg in zijn tweede partij de Spaanse qualifier Daniel Gimeno-Tra- ver met 7-6 (5) 6-3. De Bakker kwam in de eerste set op een 2-0-achterstand, maar vocht zich daarna knap te rug. Hij won de tiebreak met 7-5 en kwam in het twee de bedrijf niet meer in de problemen. „Ik begon slapjes, maar na de tiebreak was ik mentaal sterker", verklaarde De Bakker na afloop. foto Xavier Bertral/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87