Trainer tussen de vliegende grijsaards 30 De Weelruiters viert veertigjarig bestaan KNVB-preses prijst aanpak Feyenoord Op Schouwen-Duiveland tieren de sportclubs welig. Vandaag deel 14: postduivenvereniging Duiveland. 1100 duivenliefhebbers in Zeeland donderdag 22 april 2010 In Zeeland zijn zo'n 1100 duivenliefhebbers. Zij bezitten gemiddeld tussen de dertig en vijftig duiven. De liefhebbers zijn allemaal lid van de afdeling Zeeland 96. Deze valt weer onder de Nederlandse Postduivenhouders Organisatie (NPO). In Nederland zijn ongeveer 25.500 duivenmelkers lid van een postdui venvereniging. door Ben Hameeteman BRUINISSE - We kennen er onge twijfeld allemaal wel een. Die meestal verbaal aanwezige man langs de zijlijn. Een soort architect die het spel vooraf uittekent en tij dens de wedstrijd soms drukgeba- rend zijn plan in goede banen tracht te leiden... Juist, de voetbal trainer. Duivenmelker Sjaak Steketee verge lijkt zich er graag mee. „Als post- duivenliefhebber ben je ook de ge hele week bezig om je team voor te bereiden op de volgende match. Om een zo goed mogelijk resultaat te behalen met zijn allen. En als dat dan lukt, is het genieten gebla zen, want daar doe je het uiteinde lijk voor." Bruenaar Steketee (63) is voorzit ter én secretaris van de postduiven vereniging Duiveland. Het is de grootste duivensportvereniging op Schouwen-Duiveland. De club heeft domicilie heeft in Nieuwer- kerk. Volgend jaar bestaat PV Dui veland alweer 40 jaar. Een uitgele zen moment voor de 25 leden om eens uit haar dak te gaan? „Nou, dat zal wel meevallen hoor. Dat is niet voor ons weggelegd. Wij zijn geen feestclub maar een rustige en gezellige club." De duivensport is de preses met de paplepel ingegeven. „Ik kom uit een echte duivenfamilie. Mijn va der had duiven, mijn broers, mijn ooms en neefs. Als kind had ik in het hok van mijn vader al een hoekje met eigen duiven. Een paar jaar na ons trouwen in 1969 bouw de ik mijn eigen hok en begon ik met elf duiven. Dat is verder ge groeid." En niet zonder succes. De voorma lig buitendienstmedewerker bij de gemeente Bruinisse, en later de ge meente Schouwen-Duiveland, sleepte diverse grote prijzen in de wacht. De bescheiden duiven'trai- ner' praat er niet graag over, maar zag in 1989 onder meer wel als eer ste in geheel Nederland zijn eigen gekweekte duif het honk binnen wandelen. .Vanwege zijn vele hoofdprijzen en kundige kweek- methode wordt Steketee door insi- Sjaak Steketee: „Je bouwt een bepaalde band met zo'n diertje op." ders aangeduid als grootmeester. Het hok Steketee staat nationaal wijd en zijd bekend. „Wat mijn ge heim is. Dat is er niet. Sommige liefhebbers hebben het in hun vin gers. Fingerspitzengefiihl noemen ze dat toch. Ik vergelijk het ook al tijd met voetbal. Op het eiland zijn er altijd teams die bovenaan meedraaien. Waar zit hem dat in? Misschien omdat ze er meer voor over hebben dan anderen?" Sjaak Steketee is inmiddels met 'vroegpensioen'. Nog altijd bepaalt de vliegende grijsaard zijn leven. Hoewel hij de verzorging van zijn duiven de laat ste jaren wat gemakkelijk uit han den kan geven, is een zomervakan tie er al die voorgaande jaren veel al bij ingeschoten. „Het seizoen loopt van april tot half september. Daarom gingen we vaak pas in sep tember op vakantie. Het voordeel van een hobby aan huis, zoals ik het noem, is dus wel dat je altijd thuis bent. Het is ook een hobby die het jaar rond plezier geeft. Als eenmaal het voorjaar aanbreekt en jonge duiven worden gefokt uit de beste duiven van het jaar ervoor, vraag je je telkens weer af of dit de kampioenen zijn van de toe komst." De liefde voor de sport gaat vaak erg ver. „In deze sport gaat het in de eerste plaats om de omgang met duiven. Je bouwt een bepaal de band met zo'n diertje op. Ze ko men op een gegeven moment ook naar je toe. Ik ken verhalen van duiven die zeer aanhankelijk zijn en zelfs het huis binnenkomen en bij je komen zitten." Steketee heeft zijn hobby-aan-huis foto Dirk Jan Gjeitema in de loop van de jaren wel zien veranderen. „De gummiring en de traditionele duivenklok zijn bijna verleden tijd. De duiven dragen te genwoordig allemaal een chip. Bij thuiskomst na een vlucht loopt de duif over een soort antenne en klokt zichzelf eigenlijk. Maar ook de voorlichting en informatie over de duif zijn sterk verbeterd. Vroe ger werd bijvoorbeeld alles ge kweekt wat los en vast zat. Nu woFdt er heel bekeken gekweekt. Hierdoor is de sport kwalitatief vooruitgegaan." NISSE - De Weelruiters houdt zater dag ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan een reünie voor le den, oud-leden, sponsors en vrij willigers. De ruiterclub uit Nisse is uitgegroeid tot een van de toon aangevende verenigingen in Neder land. De Weelruiters verwierf bekend heid met de organisatie van In- door Zeeland. Een evenement dat in ruim twintig jaar uitgroeide tot een van de grootste concoursen in de Benelux. Nu timmert de vereni ging alweer vijf jaar aan de weg met Jumpin de Weel. „Het zijn evenementen die dankzij onze le den en vrijwilligers ons bij ruiters en publiek een goede naam heb ben bezorgd", zegt voorzitter Piet Huige. Dat de club bij de ruiters in hoog aanzien staat blijkt wel uit de enor me deelname aan de springwed- strijd voorafgaande aan de reünie. Ruim honderd ponycombinaties en zo'n honderdvijftig paarden hebben zich aangemeld. Aan de Brilletjesdijk in Nisse gaan zater dag om 9.00 uur de pony's van start, 13.00 gevolgd door de paar den. De reünie is om 20.00 uur. ZEIST - KNVB-preses Michael van Praag heeft gisteren zijn waarde ring uitgesproken voor het kracht dadige beleid van Feyenoord ten aanzien van het wangedrag onder de eigen aanhang. „Ik hoop dat dit kordate optreden een voorbeeld is voor andere clubs", gaf de bonds voorzitter te kennen. Ongeveer 150 'fans' van de Rotter damse club verstoorden afgelopen zaterdag de training van de A-selec- tie. Zij betraden het trainingsveld en gaven coach Mario Been en zijn spelers duidelijk te verstaan dat een dag later in de uitwedstrijd te gen koploper FC Twente absoluut moest worden verloren. Alles be ter dan aartsrivaal Ajax aan de landstitel helpen, zo luidde de dringende boodschap van de bru tale meute, die ook nog eens ze ven ballen ontvreemdde. De clubleiding van Feyenoord leg de maandag aan twaalf supporters een stadionverbod op. Zij waren op basis van camerabeelden snel geïdentificeerd. De directie liet we ten dat de komende weken verder zal worden gezocht naar personen die zich schuldig hebben gemaakt aan het overtreden van de regels. MEEST GELEZEN 1. Vlissingen heeft prijs te pakken 2. Sneijder kan blijven dromen 3. Terneuzen verslaat Tern. Boys EN VERDER Weblogs over hardlopen, wielrennen en voetbalstatistieken vindt u op on ze website: pzc.nl/blogs STUUR UW TIPS NAAR sport@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78