10 Ik heb het oude weggegooid en Op schorl staat met CS vinden Zeeland groot genoeg 22 zeeland Verrassend tuinontwerp? PLEZIER HOEFT NIET TE WACHTEN. onelinehovenier.nl donderdag 22 april 2010 MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur zal geen stappen zetten om Zeeland uit te breiden met aan grenzende gemeenten in West-Bra bant en Zuid-Holland. „Wij kun nen met de bestaande omvang pri ma uit de voeten", zei gedeputeer de Harry van Waveren gisteren in de Statencommissie bestuurlijke en financiële zaken. Hij reageerde daarmee op de sug gestie die GroenLinks vorige week deed om de provinciegrens tot die van het stroomgebied Schelde uit te breiden. Van Waveren: „Dit la ten we rusten." Commissaris van de koningin Kar- la Peijs deed ook een duit in het zakje. „Het is griezelig om over het verleggen van provinciegrenzen te praten, want het gevaar is dat ande ren dat dan ook gaan doen. Samen werken over de grens van de pro vincie is prima. Laten we hét daar voorlopig bij laten." Dat ze zelf voor indeling van het West-Bra bantse kleigebied bij Zeeland is, deed ze af als 'een krantenhype'. GroenLinks kreeg overigens voor zichtig bijval van andere partijen. „We moeten niet al te afhoudend zijn", vond Teun van Oostenbrug- ge (SGP). Sjoerd Heijning (WD) wees erop dat Zeeland wel eens ge dwongen kan worden aan gebieds uitbreiding te denken als andere provincies groter worden. Marjan de Koster (PvdA) meende dat veel afhangt van de manier waarop Zeeland de wens tot verlegging van de provinciegrens naar voren brengt. „Het gaat om de kunst van het verleiden", zei ze. OPVANG EX-GEDETINEERDEN Stichting Door in Middelburg biedt nazorg voor ex-gedetineerden. Het strak ke programma lijkt succes te hebben. De aanpak van organisaties als Door zorgt voor 10 procent minder recidives van ex-gedetineerden. door Marcel Modde Zes maanden woont John* (45) nu in Vlissin- gen. Na ruim een jaar ge vangenis wilde hij voor al weg uit de Randstad. Weg bij zijn 'vrienden'. „Alle verkeerde prikkelingen achterlaten. Honderd procent een nieuwe start maken." Dit in tegenstelling tot Willem* (34), die doelbewust in Middel burg is blijven wonen, waar hij nog regelmatig met mensen uit zijn foute verleden wordt gecon fronteerd. „Ik had vrienden, maar die heb ik niet meer. Als ik ze zie, ontloop ik ze. Nu zoeken ze me niet meer op. De eerste tijd gebeur de dat nog wel. Ik heb zelfs mijn vorige baan opgezegd, omdat ik daar iemand tegenkwam van toen." Willem grijnst breeduit wanneer wordt gevraagd of hij zich die 'luxe' wel kan permiteren. „Ik ben fotopijplasser. Werk zat!" Willem heeft 397 dagen vastgeze ten. Net als John wil hij niet op de aard van het gepleegde delict in gaan. Dat is geweest, daar probe ren ze nu juist schoon schip mee te maken, benadrukken beide ex-gedetineerden. Willem maakt er geen geheim van dat zijn drugs verslaving de oorzaak was van het afglijden naar de onderwereld. De herinnering aan zijn detentie en het gemis van alle feestdagen met zijn vier kinderen en vriendin grijpt hem, ook twee jaar later nog, aan. Met moeite bedwingt hij zijn tranen. Het stereotiepe beeld van de gevangene die zijn dagen af telt met streepjes op de muur, dringt zich op. „Dat is letterlijk zo. Echt waar." John en Willem zijn 'eerstplegers'. En één ding weten ze zeker: „Nooit meer!" John: „In die gevan genis beteken je echt hélemaal niks meer. Je komt er uit met een vuilniszak en zoek het dan verder maar uit." Om recidive te voorko men, probeert de Stichting Door uit Middelburg zoveel mogelijk ex-gedetineerden op te vangen en met een strak activiteitenprogram ma (sport, praten, werken, schoon maken) stapsgewijs te begeleiden op terugkeer in de gewone maat schappij. Wie daar vrijwillig voor kiest, is veelal ook gemotiveerd er iets van te maken, zegt directeur Johan Swart. De aanpak oogst suc ces. De nazorg van Door en de el ders in Nederland gevestigde even knieën Exodus, Moria en Ontmoe ting leidt tot 10 procent minder re cidive. Minder dan de helft valt na het volgen van het programma nog terug in het oude gedrag, blijkt uit onderzoek. Door kreeg deze maand bovendien compli menten van de Inspectie voor de Sanctietoepassing over de gevolg de werkwijze. Wel beveelt de in specteur steekproefsgewijze urine controles aan onder bewoners. Ook zouden die controles op drug sgebruik op meer momenten moe ten plaatsvinden dan de huidige twee dagen per week. Door heeft een 24 uurs-op- vang in het oude hotel Eli sabeth in Vlissingen. „Wo nen, werk, een relatie; financiën en zingeving", dat zijn de poten onder de stoel die wij ex-gedeti- neerden bieden, vertelt directeur Johan Swart. „Als je dat goed doet, kom je in de volgende fase. Die vijfde poot, zingeving, staat er niet zomaar. Die is in onze visie essen tieel. Dat heeft alles te maken met herstel van het vertrouwen van de ex-gedetineerde in de medemens. Ze het gevoel geven dat ze er weer toe doen en niet langer met een stempel op hun voorhoofd rondlo pen. Een nieuwe kans. Als je ie mand daar weet te raken, dan is het risico op terugval in de crimi naliteit minimaal." In het Elisa- bethhotel is plaats voor zestien vrijgelaten gevangenen. Ze delen een gemeenschappelijke huiska mer en keuken. Wie toegelaten wordt tot de volgende fase, ver huist naar een meer zelfstandige bewoning (vijf plaatsen) in Middel burg. De begeleiding wordt voor zichtig afgebouwd tot aan de laat ste stap: een huurhuis van de stich ting die uiteindelijk op naam komt van de bewoner. Willem staat na twee jaar bijna op dat punt. Het valt hem zwaar: „Je moet van overleven, naar gewoon leven. Ik heb geen hoofdstuk geslo ten, ik heb dat oude boek wegge gooid en een nieuw gekocht." Volgens Swart is de nazorg die Door en de drie andere stichtin gen biedt, een druppel op de gloeiende plaat. „Per jaar komen in Nederland rond de veertigdui zend mensen vrij, van wie een flink aantal dan niet eens een vas te woon- of verblijfplaats heeft. „Toen we in 2001 begonnen, had den we een aanbod voor drie tot zes maanden. Onderzoek wijst uit dat juist een langdurige begelei ding succes scoort. Dat doen we pas de laatste drie jaar. De eerste fa se in het huis is vooral het gevecht dat de ex-gedetineerde met zich zelf moet aangaan. Je komt in een groep, waarin iedereen z'n eigen rugzakje heeft. Ik geef het je te doen. Na de eerste zes maanden zie je een heel ander persoon." John: „Je hebt vastgezeten. Vanaf het moment dat je die gevangenis binnenstapt, ben je geen mens meer, maar een crimineel met een groot rugnummer. Eenmaal weer buiten die muren blijft dat gevoel hangen. Dan kom je bij Door en realiseer je je dat je tóch iemand bent. Je mag zelfs boodschappen Directeur Johan Swart van de Stichtir krijgen, dan in strengere straffen. Opv; doen." Willem: „Je krijgt opeens géld in je hand om boodschappen te doen. Vertrouwen!" John: „Je zit hier met alle leeftijden door el- door Maurits Sep Voorjaar. De tijd voor een nieuwe start. Maak er bij ons een sprankelende start van: stap in een BMW 1 Serie. Een fraai gelijnde, compacte auto die van binnen toch heel ruim is. Die sportief rijdt zonder dat u ook maar iets hoeft in te leveren op het gebied van comfort. Zuinigheid en rijplezier gaan perfect samen. Om u .het instappen extra makkelijk te maken, bieden wij op onze ruime voorraad nieuwe modellen nu tot 15% instapvoordeel op de aanschafprijs. Dus wacht niet langer maar kom langs. DE BMW 1 SERIE. INSTAPVOORDEEL TOT 15%. BMW EfficientDynamics Minder emissie. Meer vermogen. Zwartepoorte Goes bv Amundsenweg 33, 4462 GP Goes, tel. (0113) 24 52 45, www.zwartepoorte.nl Gemiddeld brandstofverbruik van 4,4 tot 8,5 liter/100 km (van 22,7 tot 11,8 km/liter). C02-emissie van 118 tot 199 gram/km. De BMW 1 Serie is er al vanaf 24.885,-. U least hem al vanaf 479,- excl. btw, vervangend vervoer en brandstof, en gebaseerd op Full Operational Lease met een looptijd van 48 maanden en 20.000 km per jaar. BMW Operational Lease is een product van BMW Financial Services. Tarieven onder alle voorbehoud. Een BMW 1 Serie met Business Line-pakket heeft standaard o.a.: 16 inch lichtmetalen wielen met leder bekleed, - multifunctioneel sportstuurwiel •-'automatische airconditioning Auto Start Stop functie schakelindicator Brake Energy Regeneration Natuurlijk is hij oranje, want hij is voor de ko ningin. En om onder scheid te maken met de schorten die voor haar kleinkinde ren zijn, staat op die voor Beatrix met grote letters: OMA. Petra Tramper heeft extra haar best gedaan op het naaiwerk. Want de schort die voor de-konin gin is gemaakt, moet goed in el kaar zitten. De cliënte van gehandi captenstichting Arduin mag de schort ook zelf aanbieden op 30 april. En reken maar dat ze dat spannend vindt. Maar ook heel leuk. „Ik heb me zelf aangemeld", vertelt ze in atelier Knip-Oog in de Lange Noordstraat in Middelburg. Het atelier zit tegenover het stad- BMW maakt rijden geweldig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74