vuur en vlam 9 Politiemissie naar Afghanistan in zicht Rouvoet laat scholen miljoenen terugbetalen ONTDEK... pil erJ;Warmti Overlevende getuigt tegen Karadzic Politie pakt 190 man voor DNA-databank Universiteit Twente heeft miljoenen terug bbe donderdag 22 april 2010 vm\t\ .\\u\u\v.\Cvi i-vmtmAnA www.versluis.enwilleboer.nl versluis willeboer Arnesteinweg 27, Middelburg Tel.: 0118 - 62 90 56 info@versluisenwil leboer.nl zwaargewond. Op de vliegbasis wer- vormden militairen van het Eerste den de slachtoffers tijdens een kor- Mariniersbataljon uit Doorn en het te militaire ceremonie overgedragen Mariniers Opleidingscentrum een aan hun nabestaanden. Daarbij erehaag, foto Ed Oudenaarden/ANP vuurwerk afsteken, voor wie het van plan mocht zijn. „Al is er geen pyromaan die zich van dat soort geboden iets aan zal trekken. Bos branden ontstaan vrijwel nooit per ongeluk", meldt een boswach ter. Volgens bosbranddeskundige Ca- thelijne Stoof van de Universiteit van Wageningen moet Nederland bosbranden anders aanpakken. Niet alleen moeten er meer gespe cialiseerde korpsen komen, brand weer en natuurbeheerders moeten ROTTERDAM De Regionale Recherche Dienst van de politie Rotterdam-Rijn mond heeft afgelopen week tijdens een speciale actie bijna 190 men sen opgespoord en aangehouden die hun DNA nog steeds moesten afstaan. Het DNA van deze perso nen wordt verzameld in een lande lijke databank om zo verdachten sneller te kunnen opsporen. De po litie was op zoek naar 370 mensen. ENSCHEDE De Universiteit Twente (UT) heeft de 2 miljoen euro terug die een me dewerker had weggesluisd naar een privérekenïng in Peru. Het geld kon via de Nederlandse ban ken ING en Rabobank worden op gespoord. De medewerker had het geld rond Pasen weggesluisd en meldde zichzelf bij de UT, omdat hij wroeging kreeg. ook meer overleggen over de in richting van het terrein. „Zorg ervoor dat tussen gras en bo men geen struiken staan, en dat er voldoende brandgangen zijn", zegt Stoof. „Door een tendens naar ver wildering van de natuur lijkt het aantal brandgangen juist minder te worden. En besef ook dat waar je kiest voor naaldbomen sneller brand kan ontstaan: loofbomen be vatten veel meer vocht." Hij voor ziet een toenemende kans op bos branden. DEN HAAG - Scholen die door eigen fouten te veel subsidie hebben ont vangen, moeten het geld terugbeta len. Dat zei demissionair minister André Rouvoet (Onderwijs) in een reactie op het jaarverslag van de Onderwijsinspectie, dat gisteren is verschenen. Daarin staat dat basis scholen 28 miljoen euro ten onrech te hebben ontvangen, omdat ze meer leerlingen doorgaven dan er werkelijk waren. Het aantal fouten is verdubbeld ten opzichte van een jaar eerder, meldde de inspectie. In 2008 ging het om ruim 15 miljoen euro dat te veel is uitgekeerd. „Directie en bestuur houden onvol doende toezicht op het proces en controleren de uitkomsten onvol doende", stelt de inspectie. Uit de gegevens blijkt dat besturen van meer dan tien scholen het be ter doen dan besturen die aan min der scholen leiding geven. Rouvoet DEN HAAG - De emoties liepen giste ren voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag hoog op tijdens de ge tuigenis van een Srebrenica-overle- vende tegen de voormalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. Het was de eerste keer dat een slachtoffer van het bloed bad op moslims in 1995 getuigde in het proces tegen de van oorlogs misdaden en genocide verdachte ex-president. De moslim overleefde door zich na een massaexecutie urenlang stil te houden onder een stapel lijken tot dat de Bosnische Sérviërs waren vertrokken. Nadat het donker was geworden, durfde hij te vluchten. Na dagenlange omzwervingen, waarbij hij zich herhaaldelijk moest verstoppen voor Bosnisch- Servische militairen, slaagde de man erin veilig gebied te bereiken, dat werd gecontroleerd door het le ger van moslimpresident Alija Izet- begovic. De Srebrenica-overlevende wond zich steeds weer op met luide stem, terwijl Karadzic hem aan een kruisverhoor onderwierp. Zo werd hij kwaad over de uitspraak van Ka radzic dat hij hem niet als slachtof fer beschouwt omdat hij lid was van het moslimleger. Voorzittend rechter Kwon O-gon zei dat een 'verschrikkelijke uitspraak' te vin den. De Zuid-Koreaan Kwon en de twee andere rechters riepen de moslim herhaaldelijk op kalm te blijven en gewoon de vragen te be antwoorden van de verdachte, die zich zelf verdedigt. Karadzic onder vroeg de getuige onder meer over een plan dat de uitbraak van de oorlog in Bosnië in 1992 had moe ten voorkomen. De getuige wilde daar niets van horen. De getuige behoorde tot de tiendui zenden moslims die als ratten in de val zaten in Srebrenica, dat door het Bosnisch-Servische leger was omsingeld. Het Nederlandse VN-bataljon Dutchbat kon niet voorkomen dat troepen onder lei ding van generaal Ratko Mladic de enclave op 11 juli 1995 veroverden. en de inspectie noemen het grote aantal fouten onacceptabel en wil len dat de methode voor het toe kennen van de bijdrage wordt aan gepast. Gekeken wordt of er een minder fraudegevoelige regeling kan worden bedacht, liet de demis sionair minister weten. Bovendien gaat de waakhond gericht controle ren. Als daarbij fouten worden ont dekt, kan de controle zich uitbrei den tot voorgaande jaren, waar schuwt Rouvoet. Over de zeer zwakke scholen zei hij dat die zich minder snel laten te rugdringen. Daaraan voegt hij toe dat nog te veel leerlingen onvol doende onderwijs krijgen. „De in spectie treedt eerder en steviger op en vanaf mei kunnen zeer zwakke basisscholen een beroep doen op speciale teams die de scholen gaan helpen zo snel mogelijk weer goed onderwijs te geven." DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer is voor het sturen van een civiele politiemissie met eigen militaire beveiligers naar Af ghanistan. De oppositiepartijen GroenLinks en D66 roepen het ka binet op de behoefte voor zo'n trai ningsmissie in kaart te brengen. Het voorstel, waarover vandaag wordt gestemd, krijgt in elk geval de steun van CDA, WD, Christen- Unie en de SGP. Dat bleek giste ren tijdens een debat met minister Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken). Hij vindt het voorstel sym pathiek, maar laat vanwege de poli tieke gevoeligheid het oordeel over aan de Kamer. Het is volgens GroenLinks en D66 niet aan het demissionaire kabinet om met een voorstel voor een nieuwe missie te komen, maar de Kamer kan het ka binet wel vragen een trainingsmis sie uit te werken. Ze willen niet wachten op een volgend kabinet, omdat de Europese politiemissie EUpol juist nu mensen nodig heeft. Het voorstel was minder concreet dan vorige week. Toen stelden GroenLinks en D66 nog voor vijftig politiemensen naar Af ghanistan te sturen die zouden moeten worden beschermd door 200 a 250 Nederlandse militairen. In de uiteindelijke motie komen geen aantallen meer voor. de muóical tfylary J^oppinó Bezoek nu de nieuwe magische Broadway hitmusical in het Fortis Circustheater in Scheveningen. Voorstellingen op diverse data. Prijs is inclusief busvervoer en zitplaats Ie rang. Opstapplaatsen bij u in de regio! Ga voor meer informatie, data en voorwaarden naar uw dichtstbijzijnde Globe Reisburo. gaat nét even verder 220 WINKELS 0900-8482 WWW.GLOBEREISBURO.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5