Jarige bibliotheek toont haar digitale diensten Naar kunst speuren in de Zak van Zuid-Beveland ui 13 donderdag 22 april 2010 Opnieuw heeft de bi bliotheek in Middel- burg wat te vieren. Eind vorig jaar werd al uitgebreid stilgestaan bij het feit dat het 150 jaar geleden was dat de Provinciale Bibliotheek werd opgericht. Zaterdag is het precies 25 jaar geleden dat konin gin Beatrix het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek (waar de Provinciale Bibliotheek op dat moment in opging) aan de Kou- steensedijk officieel opende. Dat wordt gevierd met een 'digita le open dag'. De bibliotheek laat zien wat zij zoal biedt aan innova tieve en digitale diensten. Bezoe kers maken ook kans op prijzen. Ie dereen krijgt bij binnenkomst een nummer. Gedurende de dag is er een aantal trekkingen en aan het eind van de dag wordt de hoofd prijs uitgereikt: 25 jaar lang gratis lidmaatschap van de bibliotheek. Ook zijn er e-books, e-readers en iPods te winnen. Op de eerste verdieping zijn diver se digitale (samenwerkings)projec- ten van de bibliotheek te zien, zo als Beeldbank Zeeland, Literatuur in Zeeland, Geschiedenis Zeeland, Nieuwsportaal Zeeland en Weten schap in Zeeland. Voor wie kennis wil maken met Twitter is er in het instructielokaal op de eerste verdieping elk uur een workshop, die ongeveer een half uur duurt. Voor de ervaren mensen op dat gebied yindt in het Leescafé vanaf 14.30 een zogehe ten tweetup plaats, een informele bijeenkomst waarbij twitteraars die elkaar vooral online kennen el kaar in levenden lijve kunnen ont moeten. Wie in het bezit is van een iPhone kan daarmee zaterdag in de biblio theek gratis applicaties downloa den. Het gaat daarbij onder meer om oude foto's van Middelburg af komstig uit de Beeldbank van het Zeeuws Archief en de Zeeuwse Bi bliotheek. Wie vervolgens door Middelburg wandelt, kan met zijn iPhone ter plekke zien hoe de straat er honderd jaar geleden uit zag. In het Leescafé geeft een me dewerker van de bibliotheek tekst en uitleg. Er zijn ook demonstraties met de zogeheten multitouchtafels die de bibliotheek sinds enige tijd in haar bezit heeft. Er zijn onder meer Tientallen kunstenaars ne men komend weekeinde deel aan de jaarlijkse open atelierroute Kunstspeuren in de Zak. De bezoekers van ateliers zul len regelmatig worden getrakteerd op muziek, demonstraties (waar onder stooktechnieken), poëzie en gastexposanten. Zoals gebruikelijk is er een overzichtstentoonstelling te zien in woonzorgcentrum Dijk- stede in Heinkenszand. De kunstroute wordt jaarlijks ge koppeld aan een goed doel. Dat is dit keer het project van de Kattaik- kuttu Youth Theatre School in In dia. De grondleggers van deze school zijn de uit Zeeland afkom stige Hanne de Bruin en haar man Rajagopal. De deelnemende kunstenaars zijn: Kees Huijsen en Richard Mos (Dorpsstraat 43, Heinkenszand), Truus Louisse (Postweg 7, Lewe- dorp), Meinie van Bommel (Oost- ketelaarweg 3, Lewedorp), Hanna Bolier (Guldenroedestraat 3, Hein kenszand), Jopie Minnaard (Cla ra's Pad 33, Heinkenszand), Ada Houtveen (Kerkstraat 38, Hoede- kenskerke), Connie Miermans, An- neMiek Numans, Henk Teunissen en Janet Dane-Kok (Clara's Pad 38, Heinkenszand), Nellie Grim (Julia- nastraat 15, Heinkenszand), Esther Hoff (Kerkstraat 28-30, Hoedekens- kerke), De Koster en Het Vezelrijk (Nieuwstraat 2, Ovezande), Eve lien Apeldoorn (Van Til- burghstraat 17, Driewegen), Ingrid Kesting (Doelstraat 25, Oudelan- de), 't Ouwe Glas'uus (Ring 61, Nieuwdorp), Marlou Pluymaèkers en Diana Stevens (Dorpsstraat 90-92, Heinkenszand), Marthy van der Werff (Kamilleplein 5, Hein kenszand), Alies de Jonge en Ma rian van Garsel (Zwake 7, Hein kenszand), Monica Salmang (Lan- geweegje 10b, Kwadendamme), Betsy de Jonge (Heinkenszand 42, Heinkenszand), Mariëtte Matthijs- se (Clara's Pad 8, Heinkenzand), Pieter van Staveren (Oudezanddijk 9, Heinkenszand). Kunstspeuren in de Zak, zater dag 24 en zondag 25 april, ti.00-17.00 uur. Zie ook www.kunstspeurenindezak.nl. filmpjes op te zien over muziek en 'mediawijsheid'. Sinds 1 januari kunnen bezoekers van de bibliotheek zelf boeken en andere materialen lenen en inleve ren. Zaterdag zijn er rondleidingen achter de schermen. Ook de Biblio- servicebus, die de hele dag op de stoep staat, kan nader worden be keken. Wie overweegt een e-reader aan te schaffen (om boeken digitaal te lezen), kan op de tweede verdie ping terecht. Daar zijn vijf e-rea- ders te bekijken en te testen. Op de eerste verdieping wordt een infoplein ingericht waar geïnteres seerden doorlopend terecht kun nen voor uitleg over de weblogs en de sociale netwerken van de bi bliotheek. Het gaat daarbij onder meer om het gebruik van Twitter, Hyves en Flickr. foto Lex de Meester Tijdens de open dag wordt ook, om 15.00 uur, de uitslag van We Hangen! bekendgemaakt, de verkie zing van de beste Zeeuwse poster van het afgelopen jaar. PZC-redac- teur Ernst Jan Rozendaal onthult de publieksfavoriet, terwijl de jury (de grafisch ontwerpers Sander van Loon en Merijn van Essen) haar oordeel zal toelichten. Koningin Beatrix opende op 24 april 1985 de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. foto Zeeuwse Bibliotheek Digitale open dag, zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Het complete programma is te vinden op www.zeeuwsebibliotheek.nl/ activiteiten/jubiieum25. Het markante trappenhuis van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 53