25 85 verkenners zorgen voor bomvrij route Zeeland niet zo veel indruk - Maxima donderdag 22 april 2010 se griep ontstond veel weerstand. „En dat werd ook nog versterkt doordat we kleine kinderen gin gen prikken", zegt Blauwhof. „Ter wijl we dat juist deden omdat kin deren ernstiger klachten kregen van de Mexicaanse griep dan bij de gewone jaarlijkse griep. Ze moesten, als ze de Mexicaanse griep kregen, vaker naar het zieken huis en ze moesten vaker worden beademd." Mensen die tegen de Mexicaanse griep werden ingeënt meldden koorts, hoofdpijn, en een pijnlijke arm op de plek van de injectie als belangrijkste bijwerking. Bij kinde ren werd hoofdpijn minder vaak genoemd. „Dat is misschien wel lo gisch", zegt Blauwhof Kinderen kunnen natuurlijk niet aangeven dat ze pijn in hun hoofd hebben." Alle bijwerkingen die zijn opgetre den waren voorzien door de in stanties, zegt Blauwhof. „Neder land is één van de landen met de strengste toelatingseisen voor vac cins. We weten er al heel veel over voordat we met een campagne be ginnen. Vaccineren is een uitste kende manier om ernstige ziektes te voorkomen. Het is beter dan be- Top drie Zeeuwse gemeenten met de laag ste opkomst vaccinatie Mexicaanse griep bij kinderen. 1. Reimerswaal 57,5 ongevacci neerd 2. Tholen: 47,5 ongevaccineerd 3. Veere: 43,3 ongevaccineerd door Emile Calon MIDDELBURG - 85 bomverkenners van de politie zijn donderdag 29 en vrijdag 30 april actiefin Middel burg en Wemeldinge. Donderdag vanaf 12.00 uur verkennen ze de routes die de koninklijke familie af legt. Daarbij letten ze op alles wat ongewoon is, vertelt coördinerend teamchef Geo Walraad van de Zeeuwse politie. Die bomverkenners zoeken naar al les wat kan exploderen of op een andere manier schade kan veroor zaken. Van flessen gevuld met een schadelijk gas tot en met mijnen en biologische wapens. Een bomverkenner is iemand die volgens Walraad meestal met zijn handen in zijn zakken loopt. Want hij kijkt of hij dingen ziet die ergens niet thuishoren. „Een rugzakje aan een versierde toe gangspoort in Wemeldinge bij voorbeeld." Ziet hij zoiets hangen dan zal hij eerst aan de mensen in de buurt vragen of het van hen is. Want meestal gaat het daarom, weet ook ]an Koppenhol van het politieteam Middelburg/Veere. Is het antwoord van de omstanders negatief dan kijkt de verkenner wat erin zit. Walraad: „Want iets wat daar plotseling hangt is al ver plaatst en kan dus ook door ons verplaatst worden." Als de verken ner vervolgens iets opmerkelijks ziet, een ontsteking, een lading of voeding, dan is het zaak de specia listen van de Explosieven Oprui- mings Dienst (landmacht) of de Duik- en Demonteerploeg (mari ne) erbij te halen die het rugzakje nader onderzoeken en eventueel onschadelijk maken. Walraad kan volgende week don derdag en vrijdag een beroep doen op een flink aantal van deze men sen die snel en volledig uitgerust in de buurt zijn van de beide plaat sen die de koninklijke familie aan doet. Indien nodig komen ze aan zetten met een rijdende robot waarmee ze iets verdachts kunnen onderzoeken, verplaatsen of on schadelijk maken. Dat laatste kan soms gebeuren met een water schot, een hele krachtige water straal, onthulde Walraad. Nadere details wilde hij echter niet prijsge ven om 'anderen niet wijzer te ma ken dan ze al zijn'. Bomverkenners van verschillende politiekorpsen zijn gisteren in Mid delburg bijgepraat over de routes van de koninklijke familie en de laatste ontwikkelingen op het ge bied van het opsporen van gevaar lijk tuig. Ook vandaag staat een dergelijke sessie op het program ma. Wat er gisteren exact is bespro ken, daar wilden ze niet over pra ten. Hun werk is namelijk gebaat bij geheimzinnigheid, aldus een coördinator. Volgens hem is op in ternet al meer dan voldoende te vinden. „Iedereen die goed zoekt, kan met behulp van alledaagse huis-, tuin- en keukenspullen een explosief fabriceren." De bomverkenners krijgen volgen de week allemaal een deel van de route toegewezen. Wemeldinge is opgesplitst in drie secties, Middel burg in vier. Dat gebeurt omdat ze hun 'route' een aantal keer verken nen en elke verandering moeten opmerken, vertelde Walraad. Om hun werk goed te doen heb ben de verkenners ook heel wat speciale apparatuur. Zo kunnen ze onder auto's kijken, in dakgoten, in riolen en op allerlei andere plek ken waar iets gevaarlijks kan lig gen. De bouwers van de speciaal ver sierde poorten in Wemeldinge hebben ook rekening moeten hou den met de mogelijkheid dat er een explosiefin wordt verstopt. In die bouwwerken zitten her en der gaten zodat de verkenners er met hun camera's in kunnen kijken. Ook is al gecontroleerd of de brug gen in Middelburg zijn onder mijnd en de riolen zijn ook al be keken. Walraad: „Wij analyseren een route en kijken waar iets kan gebeuren." Een West-Brabantse verkenner vat te zijn werk- zo samen: „Een prul lenbak in het midden van een ka mer krijgt van ons meer aandacht dan één naast een bureau. Maar in beide gevallen controleren we op een speciale en weloverwogen ma nier de inhoud." handelen, zeker bij baarmoeder halskanker, een ziekte waarvan de behandeling ingrijpend is. Ik geeft toe dat je relatief veel meisjes moet prikken om relatief weinig ziekte te bestrijden, maar toch: een prik kan heel veel ziekte en verdriet voorkomen." Het gekke is dat de jaarlijkse griep- golf juist afgelopen winter heel mild was. „We hebben het gewo ne griepvirus bijna niet gezien dit jaar", zegt Blauwhof „Het is nog onduidelijk hoe dat lean. In Zee land is minder Mexicaanse griep geweest dan elders, vermoedelijk omdat mensen hier minder dicht op elkaar zitten. We hebben alleen een kleine concentratie van Mexi caanse griep gehad in Renesse, om dat de jongeren daar in de zomer vakantie veel samen kwamen." Het koffertje met een deel van het gereedschap van een bomverkenner. foto Ruben Oreel in je uitgaven. Misschien moeten die afschriften terug komen." Veel jongeren zien de waarde van geld niet in en daar zijn media deels schuldig aan, vindt Gabriëlla. „Er zijn van die programma's als 'My super sweet 16' op MTV, waar in meisjes een Range Rover voor hun verjaardag krijgen. Jongeren denken dat zoiets normaal is." Vakanties blijken ook een verrader lijke uitgavenpost. Dat komt door leuke activiteiten, onverwachte uit gaven en onwetendheid over loka le prijzen, betoogt Gabriëlla met haar groepje. „Je moet van te vo ren onderzoek doen." Demian vindt dat voorlichting door jonge ren zélf gegeven zou moet wor den. „Want waarom zouden wij als jongeren naar de oudere men sen luisteren die de kredietcrisis veroorzaakt hebben? Zij zijn totaal ongeloofwaardig." 'Waarom zouden wij als jongeren naar de oudere mensen luisteren die de kredietcrisis veroorzaakt hebben?' Demian Vane (16) uit Vlissingen Gabriëlla Dzierzak (foto) uit Goes was één van de scholieren die uitgenodigd was. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 27