241 zeeland Een schouderklopje voor Mexicaanse griep maakt in n effeweg.nl JONGEREN EN GELD Scholieren discussiëren met prinses Maxima over jongeren en geld, op het ministerie van Financiën. Onder hen waren Gabriëlla Dzierzak uit Goes en Demian Vane uit Vlissingen. 4 dagen f *5 dagen OF WAT DACHT U VAN SICILIË EN ZUID-ITALIE Kijk op www. weg nl of bel 0529 - 46 96 67 supervoordelige busreizen Berlijnv.a. 109,- Parijsv.a. 129,- Londen..v.a. 139,- Kopenhagenv.a. €239,- donderdag 22 april 2010 door Cornelleke Blok Hij kan het niet laten. Dit is zijn kans. Vlak voordat prinses Maxi ma de zaal verlaat, stapt Demian Vane (16) vastberaden op haar af, en schudt haar de hand. Hij raakt zelfs even een schouder aan. „Ik zie u op 30 april weer, als u met de hele familie in Middelburg bent voor Koninginnedag!" Hij krijgt een uitbundige glimlach als belo ning. Missie geslaagd. Het is het einde van een vruchtba re ochtend, vindt de scholier uit Vlissingen. „Ze luistert écht naar ons en stelt goede vragen. Ik heb het gevoel dat er iets met onze ideeën gedaan wordt. Wij hebben onze stem laten horen." En hoe. Demian Vane uit Vlissingen en Gabriëlla Dzierzak uit Goes (ook 16) voeren woensdag het hoogste woord bij het ministerie van Fi nanciën in Den Haag. Ze zijn sa men met andere jongeren uit het hele land uitgenodigd voor een brainstormsessie over jongeren en geld. Prinses Maxima is daarbij aanwe zig, omdat ze speciale interesse heeft voor het thema jongeren en geld. Ze opende onlangs de cam pagne 'Zonder cash ben je ner gens'. Ook demissionair minister Jan Kees de Jager van Financiën laat ook nog even zijn neus zien. De twee Zeeuwse scholieren de den vorig jaar mee aan het natio naal jeugddebat, waar ze een plan bedachten rondom jongeren en geld. Het is een belangrijk onder werp, vindt Gabriëlla. „We moe ten een tweede economische crisis voorkomen. Als je nü leert om goed met geld om te gaan, dan kan je dat later ook." De scholieren wisselen tijdens de bijeenkomst in groepjes ervarin gen uit over lenen, budgetteren en uitgaven tijdens uitgaan en vakan ties. De prinses schuift bij elke ta- Prinses Maxima woonde een brainstormsessie bij over jongeren en geld. fel even aan. Zij vraagt naar onver wachte uitgaven van de jongeren, en spert haar ogen wijd open als Gabriëlla vertelt dat zij wel eens flink over haar maandelijkse bel- budget heen gaat. „Soms wel eens zeventig euro. Zo'n blackberry is wel handig, maar als ik straks ga studeren, dan ga ik over op pre paid, denk ik." Demian wijst de prinses op de ge varen van chipknips en internet- bankieren. „Je vóelt niet dat je geld uitgeeft, en je bent de controle kwijt, omdat je geen afschriften meer krijgt. Zo heb je geen inzicht door Nadia Berkelder Alle ophef over de vacci natie tegen de Mexi caanse griep blijkt ach teraf gezien voor niets. Ernstige bijwerkingen zijn uitge bleven. Zeeuwen waren - in verge lijking met mensen uit andere de len van het land - nuchter onder alle verhalen die de ronde deden over de gevaren van het vaccin. Zeeuwen in de steden hebben zich misschien nog het meest la ten beïnvloeden door berichten over bijwerkingen van vaccinaties tegen Mexicaanse griep en het vi rus dat baarmoederhalskanker ver oorzaakt. Een groot deel van hen liet zich wel inenten, maar dat aan tal lag wel lager dan bij reguliere vaccinatierondes voor bijvoor beeld de standaard kinderziektes. Vorig jaar waren er twèe grote vac cinatiecampagnes achter elkaar: eerst dié voor meisjes tegen het vi rus dat baarmoederhalskanker ver oorzaakt en vervolgens de campag ne tegen de Mexicaanse griep. Bij beide campagnes circuleerden al snel verhalen over nadelige effec ten van de prik: variërend van waarschuwingen voor bijwerkin gen tot het vermoeden dat de over heid microchips in de bevolking probeerde te planten. Op het Zeeuwse platteland laten mensen zich traditiegetrouw min der vaak vaccineren dan in andere delen van het land. Dat heeft voor al te maken met religie: bevinde lijk gereformeerden laten zich min der vaak inenten. Daardoor zijn er in die dorpen ook relatief weinig afhakers onder invloed van de be richten: mensen lieten zich toch al niet inenten. In heel Zeeland was de opkomst lager dan bij reguliere campagnes, de opkomst lag met bijna 50 procent wel in lijn met vergelijkbare gebieden in de rest van Nederland. „De discussie over de veiligheid van het vaccin heeft bijgedragen aan de lage opkomst", zegt Annet Blauwhof van de GGD Zeeland. „Ten onrechte. Er zijn geen onver wachte bijwerkingen geweest, van de 192.000 meisjes die in heel Ne derland zijn ingeënt, hebben er 446 bijwerkingen gemeld. Van die meisjes heeft 1,5 procent daarvoor medische hulp ingeroepen." De ophef over de eerste campagne had gevolgen voor de tweede: ook bij de vaccinaties tegen Mexicaan- vanaf vanaf Inclusief: 5 dagen Zwarte Woud, Mainau 8 dagen Barcelona, Spaanse kust 15 dagen Rondreis Griekenland v.a. €219,- v.a. €399,- v.a. €849,- Inclusief: Vertrek o.a.: 7 juni, 30 aug, 27 sept, 18 okt Bella Italia Sicilië staat bekend om zijn veelzijdige landschap met olijf- en sinaasappel bomen. Geniet van de Griekse tempels en de altijd rokende Etna. Bezoek Sorrento, Pompeï en het bloemeneiland Gapri. Maak ook kennis met Florence, Rome en Siena. Meer informatie of boeken? Effe Weg, Postbus 23, 7710 AA Nieuwleusen. Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vonaf en per persoon, excl. €15,- reserveringskosten, eventuele toeslagen, overige verzorging en entreegelden (tenzij anders genoemd). Een grote veldslag uit de geschiedenis Tijdens het weekend van 19 en 20 juni vindt de reconstructie van de laatste veldslag bij Waterloo plaats. Maak kennis met dit bijzondere spektakel waar bijna 1200 reconstructieacteurs in uniform de slag met elkaar leveren. Breng ook nog een bezoek aan de stad Brussel. 3 overnachtingen hotel IBIS***, 3x ontbijtbuffet, toegangskaart incl. tribunekaart, stadswandeling Brussel o.l.v. een gids en vervoer per Tourist Glass touringcar. 4 dagen - Vertrek o.a.: 5, 11, 17, 23 juli, 4, 16 aug I 3, 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 21 mei, 18 juni, 5, 19 juli, 6 aug 4 dagen - Vertrek o.a.: 3,12, 18, 27 juli, 8, 17, 23 aug 4 of 5 dagen - Vertrek o.a.: 13 mei, 26 juli, 2, 30 aug 14 overnachtingen, diverse bootovertochten, 14x ontbijt, 13x diner, stads wandeling/rondrit Florence, Rome, Syracuse, Etna, Pompeï en Napels o.l.v. een Nederlands sprekende gids op dag 5, 7 en 11, en vervoer per Comfort Glass touringcar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26