Krijgt Ratzinger een nieuwe Taliban andere varen koers start? 9 Vredesoverleg denkbaar Duitse kolonel niet vervolgd na bloedbad Dodental aardbeving China boven de 2000 Rechtengroep klaagt Zwitserse krant aan Rasmussen: behoud kernwapens Navo Twee kopstukken Al-Qaida Irak gedood Australië houdt rif beter in de gaten dinsdag 20 april 2010 De 83-jarige Benedictus XVI is vijfjaar paus en hij ligt onder vuur. Gaat Joseph Ratzinger de boeken in als een tussenpaus of slaagt hij erin te hervormen? De Paus heeft met me gehuild, zich veront schuldigd - ik heb weer meer vertrou wen in de kerk", zegt Joseph Mag- ro, een 38-jarige Maltees, die als tienjarige in een weeshuis vele ma len werd misbruikt door een pries ter. Het is muziek in de oren van de paus, die met dit soort ontmoe tingen alle vieze smaak wil weg spoelen, maar ook een nieuw of fensief wil inluiden tegen de vele dwarsliggers binnen het Vaticaan. Voor de kritische buitenwacht is Joseph Ratzinger een briljant ka mergeleerde en extreem conserva tief Voor veel Vaticanisten is de Duitse paus een 'traditionalist' die streeft naar 'puurheid' binnen de kerk en niet is toegekomen aan de hervormingen zoals die door het ANALYSE Van onze correspondent Eelco van der Linden Tweede Vaticaanse Concilie waren beloofd. De schandalen rond kin dermisbruik wil hij gebruiken om in de curie - zeg maar de pauselij ke bureaucratie - alsnog schoon schip te maken. Kort voor zijn uit verkiezing tot paus hekelde Ratzin ger 'de rotte elementen binnen de kerk'. De uitspraak wordt nu in verband gebracht met kindermis bruik, maar had waarschijnlijk be trekking op de machtsspelletjes en corruptie binnen het Vaticaan. Benedictus geldt als een eenzame paus die geen contact heeft met de curie. Vaticanist Giacomo Galeazzi van de krant La Stampa, is over tuigd van het tegendeel. De kardi nalen weten dat Ratzinger een gro te schoonmaak voorstaat die moet leiden tot een efficiënt en modern bestuur van de kerk. Veel van de Extremisten streven niet lan ger alleenheerschappij in Af ghanistan na. Vertrek van alle buitenlanders en invoering van de sharia blij ven wel doelen. Vredesoverleg is mogelijk, maar met wie is de vraag. door Carel Geseling KABUL - De Taliban streven er niet langer naar de politieke macht in Afghanistan in handen te krijgen, zoals tussen 1996 en 2001. Dat heeft Taliban-leider Mullah Mo hammed Omar (50) afgelopen weekeinde gezegd. De leider, op wiens hoofd een prijs van tien mil joen dollar staat, 'sprak' via twee gezanten met een journalist van The Sunday Times. Hij is al zo'n tien jaar niet meer in het open baar verschenen. In plaats de heerschappij vechten de Taliban alleen nog voor vertrek van alle buitenlanders uit Afgha nistan, het garanderen van de vei ligheid van de Afghanen en herin voering van islamitische wetge ving (sharia). Deze beleidslijn is onlangs uitgezet door de Quetta shura, de bestuursraad van de tali- ban onder leiding van Omar. Om een en ander te bereiken zijn de Taliban ook bereid tot 'oprechte en eerlijke onderhandelingen' zo liet Omar zijn gezanten meedelen. Met wie die gesprekken plaats zou den moeten vinden is nog ondui delijk. De regering van president Hamid Karzai lijkt daar niet toe te behoren. De Taliban zien hem als een marionet van partijen die niet 1 's\ V- Benedictus XVI tijdens zijn bezoek aan Malta, foto Andrew Medichini/AP uitglijders die Ratzinger in zijn vijf jaren pausschap heeft gemaakt worden op conto geschreven van de vijandige curie en kardinalen die zouden proberen Ratzinger on deruit te halen. De woede bij mos lims (na een citaat van een Byzan tijnse keizer over de profeet Mo hammed) en het onbegrip bij de joodse gemeenschap naar aanlei ding van de herinvoering van de Mullah Mohammed Omar foto GPD het beste voor hebben met Afgha nistan. Zijn regering zou ook ver vangen moeten worden door één die de Afghanen wél willen. Ondanks de afwijzing aan zijn adres, is Omars boodschap toch een overwinning voor Karzai. Eind vorig jaar kondigde hij aan ge sprekken te willen gaan voeren met de Taliban om een einde te maken aan het geweld in zijn land. Karzai beperkte zijn aanbod welis waar tot 'gematigde' Taliban, ach ter de schermen maakte hij dat on derscheid niet bij zijn contacten. Begin mei wil Karzai een zoge noemde 'vredesjirga' houden' een vergadering van stamoudsten en politici. De Taliban zijn als groep niet uitgenodigd, net zo min als de twee andere militante groeperin gen Hezb-i-Islami en Haqqani. In dividuele deelnemers aan de vre desjirga zijn echter wel welkom. Latijnse Mis, hadden makkelijk kunnen worden voorkomen. De zaak rond de Holocaust-ontkenner Richard Williamson werd zo ex treem klunzig behandeld, dat men wel móest denken aan boze opzet. De paus claimt met zijn ferme uit spraken tegen misbruik door de clerus een nieuwe start te kunnen maken en de kerk alsnog te zuive ren. Een nieuw begin dat echter in veel delen van de wereld niet wordt begrepen. Ratzinger mag dan 25 jaar gefrustreerd hebben aangekeken tegen de Vaticaanse bureaucratie, hij maakte er wel deel van uit. De door Ratzinger in 2001 ondertekende documenten aangaande kindermisbruik door de clerus gelden als een trend breuk, maar geheimhouding bleef daarin voorop staan, net als de be scherming van de goede naam van de kerk. Vijfjaar geleden verketter de Ratzinger de 'rotte elementen', maar als dat echt sloeg op kinder misbruik, wil de wereld ook een document zien waaruit de goede wil van Ratzinger zelf blijkt. Tot dat moment zal hij niet als de gro te hervormer worden gezien maar als een tussenpaus die een gevan gene bleef van zijn eigen verleden. BERLIJN De Duitse kolonel die vorig jaar september opdracht gaf tot een aanval op twee door Taliban-strij- ders gestolen tankwagens in de Af ghaanse provincie Kunduz, wordt niet vervolgd. Bij de aanval kwa men meer dan 140 mensen om het leven of raakten gewond, onder wie veel burgers. Het bevel van de kolonel was niet in strijd met de wet, aldus de federale aanklager. PEKING De aardbeving die woensdag het westen van China trof, heeft aan meer dan tweeduizend mensen het leven gekost. Bijna tweehon derd mensen worden nog vermist. Meer dan twaalfduizend mensen raakten gewond, van wie er ruim duizend in slechte toestand verke ren. Gisteren werden nog drie over levenden gered: twee vrouwen en een meisje van vier. SARAJEVO De Bosnische tak van de Duitse mensenrechtengroep Gemeen schap voor Bedreigde Volkeren heeft een Zwitsers dagblad aange klaagd voor het ontkennen van de genocide in Srebrenica in 1995. Het ontkennen van genocide is in.Zwit serland verboden. In La Nation werd gesteld dat tweeduizend mili tairen waren gedood in de 'pseu- do-massamoord' in Srebrenica. BRUSSEL Een geloofwaardige afschrikking door kernwapens moet deel uitma ken van het Navo-beleid, vindt se cretaris-generaal Anders Fogh Ras mussen. Hij loopt daarmee vooruit op een bespreking donderdag en vrijdag van de ministers van Bui tenlandse Zaken. Die praten over een brief van onder andere Neder land om werk te gaan maken van de ontmanteling van kernwapens. BAGDAD Amerikaanse en Iraakse militairen hebben twee kopstukken van Al-Qaida in Irak gedood. De Iraak se premier Nouri al-Maliki maakte de dood van Abu Omra al-Baghda- di en Abu Ayyub al-Masri gisteren bekend. Volgens de Amerikaanse bevelhebber Raymond Odierno is de terreurorganisatie hiermee mo gelijk de zwaarste slag toegebracht sinds het begin van de opstand. SYDNEY Australië gaat het gebied uitbrei den waarbinnen schepen per satel liet worden gevolgd. De overheid hoopt daarmee schade aan het Gre at Barrier Reef te voorkomen. Be gin deze maand liep een Chinees kolenschip vast in het beschermde natuurgebied, na een navigatiefout van de kapitein. Het schip verloor daarbij olie en het rif schraapte gif tige verf van de romp. het leven toen het leger tevergeefs probeerde duizenden antiregerings- betogers te verjagen. De massale de monstraties van in het rood geklede demonstranten houden Bangkok al meer dan een maand in hun greep. Inmiddels hebben de geelhemden, aanhangers van de regering, ge dreigd ook de straat op te zullen gaan. foto David Gufctenfelder/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9