8| Expo geplaagd door plagiaat stipreizen.nl Allerlaagste prijsgarantie WERELDTENTOONSTELLING Mascotte, lied en paviljoen blijken kopiën Op patrouille in rumoerig Bangkok 'Aardbevingen door losbandig gedrag-vrouwen' dinsdag 20 april 2010 In Sjanghai start volgende week de grootste wereldten toonstelling ooit. De pronk stukken van Expo 2010 lij ken echter te lijden aan een Chinese kwaal: plagiaat. door onze correspondent Remko Tanis SJANGHAI - Hij spiedt om zich heen, ziet geen bewakers en spreidt vervolgens zijn gele deken uit bij de ingang van het metrosta tion. Aan de overkant volgt ie mand zijn voorbeeld. Ze stallen hun verkoopwaar uit: Haibao- knuffelbeesten, de officiële mascot te van de wereldtentoonstelling, Expo 2010, die volgende week za terdag opent in Sjanghai. Binnen een paar minuten zijn er bewakers en worden de verkopers weggestuurd. Hun knuffels zijn il legale kopieën van de echte Hai- bao-souvenirs, waar de Expo-orga- nisatie er de komende zes maan den miljoenen van hoopt te verko pen. Maar wat blijkt: de echte Haibao is volgens velen ook een illegale ko pie. Het springerige, blauwe we zen met grote ogen en een kuif staat volgens de organisatie sym bool voor de Chinese cultuur. Het lijkt alleen sprekend op het Ameri kaanse kleipoppetje Gumby, dat al sinds de jaren vijftig opduikt in tv-series, films en games. De wei nige verschillen: Haibao is iets klei- Haibao ner, blauwer en dikker en draagt zijn kuif rechts, niet links. Rumoer over plagiaat is er ook over het pronkstuk van de Expo: de Kroon van het Oosten, het tien tallen meters hoge, vuurrode pavil joen waarin China zichzelf presen teert. Het gebouw lijkt qua vorm erg veel op een tempel in West-Ja pan. Afgelopen weekeinde kwam er nog een derde geval van plagiaat boven water. Het Expo-lied We staan klaar voor jullie, blijkt in me lodie verdacht veel overeenkom sten te hebben met een Japanse hit uit 1997. Het lied werd begin april met veel media-aandacht ge lanceerd. De videoclip barst van Het gebouw waarin China zich presenteert lijkt op een tempel in West-Japan de Chinese bekendheden, zoals filmster Jackie Chan en basketbal ler Yao Ming. Na de ontdekking van mogelijk plagiaat, door listige Chinese internetters, is het lied nu resoluut geschrapt uit de Expo- campagne. In een korte verklaring lieten de or ganisatoren van Expo 2010 weten 'de originaliteit van het nummer te onderzoeken'. Het lied, tot zater dag alom aanwezig in Sjanghai, was gisteren alleen nog terug te vinden - als illegale kopie - op You- ku, de Chinese kopie van YouTu- be. De beschuldigingen van plagiaat zijn pijnlijk. De stad heeft de afge lopen weken juist hard ingegrepen om de bloeiende verkoop Van ge kopieerde dvd's en nagemaakte merktassen, kleren en juwelen de kop in te drukken. Zulke grootschalige schendingen van het auteursrecht zijn ongepast als je gastheer bent van de groot ste wereldtentoonstelling ooit, vond de stad. Maar de eigenaren van de dvd-winkels hebben een oplossing gevonden. Van de ene op de andere dag hebben ze hun winkels voorzien van dubbele mu ren en luiken. Ervoor staan een paar schappen met legale, Chinese dvd's. Wie door de luiken kruipt, komt terecht bij het oude, ver trouwde aanbod: de nieuwste bui tenlandse tv-series en films, voor nog geen euro per dvd. De autoriteiten lijkt het weinig te kunnen schelen. Zolang het vanaf de straat maar lijkt dat er niets ille gaals gebeurt, laten ze de winkels met rust. BANGKOK - Militairen steken via een passerelle een straat in de Thaise hoofdstad Bangkok over. Honder den militairen werden gisteren de straat opgestuurd om het zakendis trict te beschermen tegen demon straties van betogers die zich verzet ten tegen de regering van premier Abhisit Vejjajiva. Ruim een week ge leden kwamen zeker 24 mensen om TEHERAN - Vrouwen die weinig ver hullende kleding dragen en zich promiscue gedragen veroorzaken aardbevingen. Dat heeft de Iraanse geestelijke hojatoleslam Kazem Se- dighi gisteren gezegd. Het grondge bied van Iran is zeer aardbevingge- voelig. „Veel vrouwen die zich niet zedig kleden brengen jonge mannen het hoofd op hol, zij corrumperen hun kuisheid en verspreiden over speligheid in de maatschappij, wat het aantal aardbevingen doet toene men", zei Sedighi. Vrouwen in de islamitische repu bliek moeten zich van kruin tot teen verhullen, maar velen, met na me jongere vrouwen, negeren de regels. Ze dragen strakke jassen en hoofddoeken die zij wat meer ach ter op hun hoofd dragen, zodat N hun haar deels te zien is. Het hoofd doekje moet juist voorkomen dat de haren zichtbaar zijn. Onlangs waarschuwde president Mahmoud Ahmadinejad dat de hoofstad Teheran in de nabije toe komst mogelijk getroffen kan wor den door een aardbeving en dat veel van zijn twaalf miljoen inwo ners zouden moeten verkassen. "voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.slipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamiteitenfonds/re! "voorwaarden allerlaagsle prijsgaranlie zie www.slipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer excl. Calamileilenfonds/reserveringskoslen. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. boek online of bel 020 - 66 22 222 >*7*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8