binnenland 17 Eind aan herrie in tv-spotjes Zomercruises RIJN MOEZEL Aantal WAO'ers stijgt weer Forse kritiek op hulp zelfdoding Roep om extra Bushmasters Uruzgan vergeefs CELUIDSNORM Europese publieke én commerciële omroepen werken aan nieuwe regels Verdriet bij ontruiming hindoetempel KRA5.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm dinsdag 20 aprii 2010 AMSTERDAM - Mensen reageren emotioneel bij de ontruiming van de hindoetempel Devi Dhaam, gisteren in Amsterdam Zuid-Oost. Op de plek van de tempel komt een appartementengebouw; de flats er omheen zijn al gesloopt. In de loop van afgelopen weekeinde is tijdens urenlange ge sprekken met het stadsdeelbestuur een compro mis gesloten: de gelovigen werken mee aan een ontruiming van de tempel en krijgen in ruil daar voor de gelegenheid om de vijf heiligenbeelden van Hanuman, Lakshmi, Durga, Ganesha en Saras- wati op een door de stand van de maan en de sterren bepaald moment over te brengen naar een alternatieve behuizing. foto Evert Elzinga/ANP DEN HAAG - Het ministerie van De fensie is niet van plan extra Bush masters naar Uruzgan te sturen. De militaire vakbonden willen dat er meer van dit soort speciaal ge pantserde patrouillevoertuigen naar de Afghaanse provincie gaan om de Nederlandse militairen be ter te beschermen. De bonden deden die oproep zon dag, een dag nadat in Uruzgan twee mariniers om het leven wa ren gekomen nadat hun Vi king-rupsvoertuig op een berm- bom was gereden. Volgens Defensie heeft elk voer tuig voor- en nadelen. Zo zijn de Vikings, die extra verstevigd zijn voor de inzet in Uruzgan, flexibe ler maar kwetsbaarder. De lichamen van de mariniers wor den binnen enkele dagen overge bracht naar Nederland. Hilversum - Het lawaai van tv-re- clamespotjes wordt binnenkort aangepakt. Een werkgroep binnen de EBU, een samenwerkingsver band van publieke omroepen in Europa, werkt aan een gezamenlij ke geluidsnorm. Ook commerciële zenders in Nederland willen zich aan de nieuwe afspraken houden. Het indringende geluid van com mercials, trailers en jingles is al sinds jaar en dag een bron van irri tatie voor veel kijkers. Veel men sen grijpen meteen naar de af standsbediening zodra de reclame blokken beginnen. Volgens Ri chard van Everdingen, die zitting heeft in de speciale 'luidheidscom missie' van de EBU, gaat de nieu we norm binnen enkele maanden van kracht. De VEA, de overkoepelende vere niging van reclamebureaus, wijst erop dat er vooral kwaliteitsver schillen zijn tussen de apparatuur waarmee omroepen en reclamema kers werken. Verschil in volume tussen programma's en spotjes is er volgens hem niet of nauwelijks. „Er is vaak sprake van oorbedrog", concludeert directeur Frans Blan- chard. Bij de omroepen zijn de klachten bekend. RTL krijgt er sinds jaar en dag wekelijks ten minste één bin nen, weet woordvoerster Ariaen de Jong. „Het geluid van de com mercials is wat decibellen betreft echt niet harder dan het volume van programma's. Wel kunnen kij kers het geluid van spotjes harder beléven doordat het geluid gecom primeerd is, bepaalde tonen klin ken daardoor harder en hoger. Ook wordt in spots op een wat wervende toon gesproken." De EBU-norm is erg simpel. Van Everdingen: „Er is nu geen norm voor luidheid, het wordt niet ge meten. De geluidspieken worden wel gemeten, maar dat zegt niets over de luidheid van 'opgepomp te' spots. Door het gebruik van nieuwe meters kan dat wel. Als er vaste regels komen over hoe luid een spot of programma mag zijn, wordt het een simpel verhaal. Om roepen kunnen het geluid vooraf bijstellen als het te hard is." den haag - De jarenlange daling van het aantal arbeidsongeschik ten is eind vorig jaar tot staan geko men. Voor het eerst in zeven jaar was er sprake van een kleine toena me, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het ministerie van Sociale Zaken zei niet verrast te zijn door het bericht. Zes jaar geleden ging de wetgeving voor arbeidsongeschikten op de schop. Dat had tot gevolg dat de WAO en de WAZ - voor zelfstandi gen - werden afgeschaft. Wie nu arbeidsongeschikt wordt, komt te recht in de WIA. Voor jonge ge handicapten is er de Wajong-rege- ling, die begin dit jaar is ver scherpt omdat er de afgelopen tijd sprake was van een grote aanwas. In het laatste kwartaal van 2009 jaar nam het aantal arbeidsonge schikten toe met 3000 tot 834.000. den haag - Meerdere partijen in de Tweede Kamer vinden het on gepast dat instellingen voor geeste lijke gezondheidszorg in bepaalde situaties patiënten laten lopen om zelfmoord te plegen. CDA en SP stellen hierover vragen aan minis ter Ab Klink van Volksgezond heid. Psychiaters krijgen van hun be roepsgroep het advies patiënten met een nadrukkelijke zelfmoord- wens de straat op te sturen, zodat ze zelfmoord kunnen plegen. Dat blijkt uit een richtlijn van de com missie Hulp bij zelfdoding van de Nederlandse Vereniging voor Psy chiatrie (NVvP). CDA-Kamerlid Cisca Joldersma vindt het 'onverteerbaar' en wil dat Klink er een einde aan maakt. „De behandeling moet tot het ui terste doorgaan." SP-Kamerlid Henk van Gerven denkt dat de richtlijn in strijd is met de wet. Ruim 70% volgeboekt! Onze zomercruises over de Rijn en de Moezel per MS Normandie* zijn ook dit jaar weer een groot succes. De meeste zomerdata zitten al bijna vol, maar gelukkig hebben we extra afvaarten weten te bemachtigen op 3 en 31 juli! Dus, sla uw slag en boek snel... V0L=V0L! MS Normandie****: dit schip, gerenoveerd in 2008, heeft een intieme sfeer en vriendelijke bemanning. Het schip beschikt o.a. over een bar, restaurant en zonnédek met klein zwembad. waarom zou je meer betalen RIJN MOEZEL CRUISE v.a. 569 Vertrek: 24juli 31 juli, 7 augustus 2 en 9 oktober Dag 1: comfortabele busreis naar Koblenz, inscheping. Dag 2: via Zeil naar Jugendstil-stad Traben Trarbach. Dag 3: eeuwenoud Trier met vele Romeinse bouwwerken. Dag 4-5: volop tijd het pittoreske Bernkastel en Cochem. Dag 6-7: via een prachtige route naar wijndorpje Rüdesheim. Dag 8: ontscheping in Koblenz, busreis terug naar Nederland. gegarandeerd vertrek Zie www.kras.nl/32206 RIJNCRUISE v.a. 569 Vertrek: 26 juni 3 juli, 10 juli Dag 1: comfortabele busreis naar Bonn, inscheping. Dag 2: via de Lorelei-rots naar het wijnstadje Rüdesheim. Dag 3-4: Speyer met de imposante Dom en Frans Straatsburg. Dag 5: Jugendstil-stad Mannheim, optioneel naar Heidelberg. Dag 6-7: tijd voor levendig Mainz en Beethovenstad Bonn. Dag 8: ontscheping na het ontbijt, busreis terug. gegarandeerd vertrek Zie www.kras.nl/32205 ft/ busreis 7 nachten cruise ft/ alle maaltijden ft/ Ned.sprekende reisbegeleiding Populaire 8-daagse riviercruises per MS Normandie Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7