Project stoomt jongeren klaar voor de zorg 22 zeeland Oproep in opruiende brieven tot neerschieten van Oranjes PZC Viazorg bereidt twaalf jongeren die geen voltooide beroepsopleiding en werkervaring hebben in een half jaar voor op een opleiding en loopbaan in de zorg. Ik wil mijn dochter graag een goede toekomst geven Je krijgt ondersteuning die anderen niet nodig hebben Medisana Medinose X dinsdag 20 april 2010 STERK VOORWERK 'De jongeren hebben het allemaal al een keer geprobeerd. We kijken hoe ze dit keer wél succesvol kunnen zijn' Renske Teliekamp, projectleider Sterk Voorwerk door Cornelleke Blok middelburg - Twaalf jongeren zon der voltooide beroepsopleiding en werkervaring krijgen een nieuwe kans. Viazorg stoomt ze in een half ja'ar klaar voor een opleiding en loopbaan in de zorg- en wel zijnssector. „We hopen met dit project de pro blemen op te lossen die belemme rend werken om een opleiding af te ronden. De jongeren hebben het allemaal al eens geprobeerd. We kijken hoe ze dit keer wél suc cesvol kunnen zijn", zegt project leider Renske Teilekamp van Via zorg, een bureau dat zich bezig houdt met loopbaanbegeleiding en reïntegratie in zorg en welzijn. De jongeren - tussen de 18 en 25 jaar - krijgen twee dagdelen per week een groepstraining. „We be kijken welke opleidingen kunnen de jongeren volgen." De jongeren krijgen ook training in persoonlij ke vaardigheden. Teilekamp: „In de zorg ben je zelf het belangrijk ste instrument: er hangt veel af van hoe je bent. We leren de jon geren bijvoorbeeld om hun gren zen aan te geven, maar ook om simpelweg te blijven zitten in het klaslokaal. Als ze straks weer naar school gaan, moeten ze dat ook. Ze moet wennen aan het ritme, le ren om op tijd te komen en uit die inactiviteit raken." Daarom sporten de jongeren ook elke week een keer gezamenlijk. Teliekamp: „We doen zumba, spin ning en steps. Om in de zorg te werken, heb je ook een goede con ditie nodig. We willen de jongeren letterlijk weer in beweging krij gen." Aan het eind van het traject - vlak voor de zomervakantie - doen de jongeren ook nog vrijwilli gerswerk. Daarnaast krijgen ze in dividuele begeleiding. „We kijken waar ze aan moeten werken, wat de voorwaarden zijn om de volgen de stap te kunnen nemen. Dat geeft steun. Ze hoeven het dit keer niet alleen te doen." Het project Sterk Voorwerk is on derdeel van het Regionaal Strate gisch Plan Jeugdwerkloosheid Zee land. Daarin werken alle Zeeuwse gemeenten, mbo-scholen en be drijven samen om te voorkomen dat jongeren thuis zonder oplei ding thuis zitten. Voor Zeeland is vorig jaar 1,2 miljoen euro beschik baar gesteld door het Rijk om dit plan uit te voeren. Daisy Mendez Corro: „Je zit hier niet voor niks: je krijgt trai ningen waar je echt wat mee doet." foto Ruben Oreel Daisy Mendez Corro (20) volgde al een oplei ding zorg en welzijn op het ROC, maar zij moest daar mee stoppen. „Ik heb last van faal angst", vertelt ze. Door Sterk Voorwerk, waar ze via het Regionaal Meld- en Coördinatiepunt voor voortijdige schoolverlaters (RMC) terecht kwam, heeft ze een nieuw doel. „Ik wil stage lo pen bij Grand Café Willem in Middelburg", weet ze al. Dat is een dagbestedingsproject voor verstandelijk gehandicapten. „Het is alles in één: horeca én begeleiding." Over Sterk Voorwerk is Daisy erg te spreken. „Ie zit hier niet voor niks: je krijgt trainingen waar je echt wat mee doet." Dat had ze niet ver wacht, geeft Daisy toe. „Ik dacht: dat is vast toch een ander soort mensen, maar de andere jongeren blijken allemaal- heel leuk te zijn! Ik kan het met iedereen goed vinden. Ik móet het gewoon weer proberen. Ik wil mijn dochter graag een goede toekomst geven." Queeny de Koning: „We leren wat je houding zegt, hoe je rea geert op dingen, of hoe je nee moet zeggen." foto Ruben Oreel Queeny de Koning (18) is opgegroeid met de zorg, vertelt ze. „Mijn moeder heeft altijd in de gehandicaptenzorg gewerkt. Ik speelde daarom vaak met die kinderen. Het is een stuk uit m'n leven. Het lijkt me hartstikke leuk om zelf ook met die mensen te werken. Ik vind het gewel dig hoe enthousiast die mensen op je kunnen reageren." Daarom wilde Queeny graag meedoen aan het project Sterk Voorwerk. Haar eerste ervaringen zijn positief: ze voelt zich gesteund door de an dere jongeren in de groep. ,Je zit in een groep met mensen die allemaal iets speciaals hebben. Je krijgt hier ondersteuning die andere mensen niet nodig hebben. We leren bijvoorbeeld wat je houding zegt, hoe je reageert op dingen5 of hoe je nee moet zeggen. Ik vind dat moeilijk, maar veel mensen vinden dat hele normale din gen. In de groep is het heel gezellig: iedereen heeft contact met iedereen, je kunt over alles praten, en wat je zegt blijft in de groep." middelburg - De politie doet on derzoek naar dertig opruiende brieven die vrijdag in de Middel burgse wijk 't Zand zijn verspreid. Daarin worden bedreigingen geuit in de richting van ambtenaren en leden van het Koninklijk Huis. De brieven - zes kantjes lang - wer den volgens de politie willekeurig verspreid in en om de Oude Kou- dekerkseweg in Middelburg. In een van de brieven wordt ge sproken over 'shoot to kill'. 'Het hele ambtenarenapparaat is cra puul. Ze kosten ons onbeschoft veel belasting en vanaf heden ten dagen is het vrijelijk prijs schieten op dit hoerige parasieten zooitje', zo valt te lezen. Het neerschieten van een van de Oranjes levert vierhonderd pun ten op, bij een politieagent ver dien jeslechts' vijftig punten. De politie hield vrijdag na tele foontjes van enkele bewoners in de straat een buurtonderzoek, maar zij neemt de bedreigingen niet al te serieus. De meeste bewoners hebben de papieren inmiddels bij het oud pa pier gegooid. De brieven zouden zijn verspreid door een man en een vrouw. De politie is naar hen op zoek. Het motief achter de brie ven is nog onbekend. Deze snelle en effectieve behandelmethode is te gebruiken bij verschillende soorten allergie verschijnselen. Met lichttherapie wordt hooikoorts, huistof- en dierenhaarallergie behandeld. Klinisch getest Veilig en eenvoudig Geen medicijnen meer nodig Normaal 00,00 Lezersprijs 59,95* exclusief verzendkosten van 4,50 www.pzc.nl/gezondheidswinkel BON MEDISANA MEDINOSE (aantal) x de Medisana Medinose a 59,95* (22097) exclusief verzendkosten van 4,50. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. VOORLETTERS OM OV GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Wegener Gezondheidswinkel om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Wegener Gezondheidswinkel, Antwoordnummer 52001,3502 VB Utrecht. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aar Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de kra treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66