binnenland 15 mogen mee Opheffing verbod komt 'geen seconde te vroeg' SCP wil mes in omroep en kinderopvang zetten Meer coffeeshops staken op 9 juni Pastoor Oss noemt Oosterhuis 'ketter' Inspectie: politie doet te weinig aan geweld Ministerie wil rijke provincies aanpakken Veerdienst krijgt drugskluis Overig nieuws over de aswolk Van der Laan verrast met gooi naar burgemeesterspost Amsterdam Aanhouding in moordzaak uit 1997 dinsdag 20 april 2010 HAARLEM Het aantal coffeeshops dat zal sta ken tijdens de Tweede Kamerver kiezingen op 9 juni, is inmiddels opgelopen tot 25, meldt initiatiefne mer Nol van Schaik. De Haarlemse coffeeshophouder roept alle cof feeshops op, mee te staken. Hij hoopt dat klanten gaan stemmen op partijen die voor een liberaal cannabisbeleid zijn, zoals D66, PvdA, GroenLinks of SP. OSS Pastoor Cor Mennen van Oss drijft zijn conflict met theoloog, dichter en ex-jezuïet Huub Oosterhuis ver der op de spits. In dagblad Trouw maakte Mennen, die als censor van het bisdom Den Bosch een groot aantal liederen van Oosterhuis in de ban deed, gisteren uit voor een 'ketter', een zwaar verwijt in de ka tholieke kerk. Het bisdom Den Bosch wil niet reageren; Ooster huis zelfheeft 'geen commentaar'. DEN HAAG De politiekorpsen doen te weinig om agressie en geweld tegen hun agenten te voorkomen of te beper ken. Dat blijkt volgens de Arbeids inspectie uit controles bij de helft van de 26 korpsen. De inspectie noemt de situatie zorgelijk, omdat het aantal incidenten en de ernst daarvan toenemen. De politiebon den ACP en NPB zeggen nauw toe te zullen zien op verbetering. ARNHEM De provincie Gelderland krijgt na 2012 minder geld uit Den Haag van wege de verkoop van Nuon vorig jaar. Daardoor is de provincie te rijk geworden, vindt het ministerie van Binnenlandse Zaken. Ook Bra bant en Overijssel, die miljarden binnenhaalden met de verkoop van Essent, zullen minder krijgen. Onduidelijk is nog om welke bedra gen het zal gaan. ROTTERDAM KLM-personeel wees passagiers gisteravond de weg naar de vliegtuigen die door Marcel Modde weer mochten vertrekken. foto Evert Elzinga/ANP „Van ons weekje vakantie was al weinig over en nu zijn we weer een dag kwijt, om van de hotelkos ten maar niet te spreken", klaagt Lassooij. Even verderop slaat de Chinees Christoph Van het tafereel gelaten gade. Hij. wacht al dagen op een vlucht naar Peking met China Southern Airlines, maar vindt Sjanghai opeens ook een redelijk alternatief „Ik moet nodig terug naar China, anders verlies ik straks mijn werk", zegt de Chinees. Hij heeft getracht zijn ticket om te boe ken, wilde desnoods een flink be drag bijbetalen. „Maar ik maak geen schijn van kans. De KLM neemt alleen zijn eigen passagiers mee." Dan heeft zijn landgenoot Ai Xiao Guo meer geluk. Hij heeft Hong Kong als eindbestemming, maar doet niet moeilijk als de KLM hem Sjanghai als alternatief aanbiedt. „Dat is drie uur vliegen van thuis. Met zo'n vulkaaneruptie zijn af standen ineens relatief geworden." Ze vliegen weer op Zeeland Airport. Kort na negen uur gisterochtend kozen de eer ste propellervliegtuigjes bij Arne- muiden het luchtruim. Even later landde ook al de eerste Cessna van uit Rotterdam. Voor de kleine luchthavens in Ne derland werd gisteren een onthef fing van kracht op het algehele vliegverbod in verband met de as- wolk van de IJslandse vulkaan. Geen seconde te vroeg, vindt direc teur Rob Gomersbach van Zee land Airport. Hij wijst er op dat vergelijkbare vliegvelden in omrin gende landen wel gewoon open zijn gebleven de afgelopen dagen. De ontheffing geldt alleen voor vliegtuigen die op zicht hun koers kunnen bepalen en dus niet afhan kelijk zijn van gevoelige appara tuur. Het verbod heeft de luchthaven tussen de negen- en twaalfdui zend euro aan omzet gekost, re kent Gomersbach uit. Daarbij gaat het vooral om landingsgelden en brandstofverkoop. De inkomsten derving van de aanverwante bedrij ven op het terrein moet daarbij nog eens worden opgeteld. 'Vliegen moet kunnen als het veilig is, en daar ziet het wel naar uit' Minister Camiel Euriings 9 Gestrande zakenlieden hebben hun redding gevonden. Voor zo'n 1000 euro brengt het Bennekom- se helikopterbedrijf Heliflights* hen van en naar buitenlandse af spraken. 9 Duizenden Nederlanders moeten noodgedwongen langer op hun va kantiebestemming blijven dan zij van plan waren doordat hun vlucht naar huis is geannuleerd. Tourope rator TUI Nederland heeft 4000 gestrande klanten op allerlei va kantiebestemmingen. OAD had er -gisteren 1600 tot 2000. 9 Rozen, die door de lucht worden aangevoerd vanuit Kenia, zijn duur der geworden door het vliegver bod. Grootbloemige rozen werden gisteren voor gemiddeld 30 cent per stuk verhandeld, tegen gemid deld 21 cent vorige week. 9 Het CDA wil vandaag in de Tweede Kamer antwoord op de vraag of Nederland de afgelopen dagen 'te star' is geweest bij het beoordelen of er ondanks de aswolk toch op bepaalde plekken gevlogen had kunnen worden. 9 Nu de verliezen voor de luchtvaart zijn opgelopen tot ruim 1 miljard dollar hebben luchtvaartmaat schappijen bij de Europese Unie en hun nationale regeringen aange klopt voor financiële compensa tie. De luchtvaartindustrie heeft Eu ropese regeringen scherp bekriti seerd dat geen wetenschappelijke maatregelen zijn genomen om de as te analyseren. De IJslandse vulkaan die al dagen het Europese vliegverkeer ontre gelt, stoot aanzienlijk minder as uit dan enkele dagen geleden. Dat melden deskundigen van de Univer siteit van IJsland. Groot-Brittannië stuurt marine schepen naar de andere kant van het Kanaal om Britten op te pikken die door het stilgelegde Europese vliegverkeer zijn gestrand op het continent. De twee schepen, de HMS Ark Royal en de HMS Ocean, worden later mogelijk gevolgd door een derde marine schip. Voor het milieu is het goed dat heel veel vliegtuigen al een aantal dagen aan de grond staan. Hier door is per dag tussen de 200 en 400 kiloton (1 miljoen kilogram) minder C02 uitgestoten. Enige nuance is op zijn plaats: de vulkaan spuwt al vijf dagen tussen de 10 en 20 kiloton aan broeikas gassen uit en mensen die niet met het vliegtuig kunnen reizen, ne men nu een bus, trein of huurauto. 'Gewend te vliegen waar vulkaanuitbarstingen zijn geweest' KLM-baas Peter Hartman door Addie Schulte AMSTERDAM - Zijn laatste opdracht als troubleshooter in de Amsterdam se politiek heeft burgemeesterskan didaat Eberhard van der Laan (54) niet met succes kunnen afronden. Hij was na de raadsverkiezingen door de hoofdstedelijke PvdA ge vraagd als informateur te helpen een college van PvdA, D66 en GroenLinks tot stand te brengen. Maar ondanks zijn vaak geroemde kwaliteiten als onderhandelaar en bemiddelaar strandde de poging. Nu wil hij burgemeester van Am sterdam worden. Die ambitie komt niet onverwacht. Wel verras send is de openlijke manier waar op hij solliciteert Nog voor de pro fielschets is opgesteld en voordat er een sollicitatiecommissie is, heeft hij zich gemeld. Van der Laan was in de jaren ne gentig acht jaar lang raadslid in Amsterdam, waarvan vijfjaar frac tievoorzitter van de PvdA. Daarna werd de advocaat nog met enige re gelmaat door de PvdA-top ge vraagd om lastige klussen op te los sen, vooral achter de schermen. Van der Laan werd in november 2008 minister voor Wonen, Wij ken en Integratie. Hij stelde zich in Den Haag strijdbaar op in de rich ting van Geert Wilders. De twee gingen nooit rechtstreeks in debat. Van der Laan besloot eerder zich geen kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. DEN HAAG - De Staatkundig Gere formeerde Partij (SGP) wil de ko mende kabinetperiode 18 miljard bezuinigen en op de wat langere termijn (de komende acht jaar) 29 miljard. Aan subsidies moet 2,7 miljard minder worden uitgegeven. Die voor de kinderopvang gaan fors omlaag en de publieke omroep zou nog maar één televisiezender en twee radiozenders overeind kunnen blijven. Dat heeft de partij gisteren bekend gemaakt. Volgens de SGP heeft de publieke omroep dan nog genoeg geld over om hoogwaardige pro gramma's te maken. Ook de wereld van kunst- en cul tuur heeft van de SGP te vrezen: de subsidies op dit gebied moeten met 20 procent omlaag. Bezoekers van theater, concertzaal en mu seum moeten meer betalen, vindt de partij. Verreweg de meeste bezuinigingen kunnen echter volgens de SGP worden bereikt door de overheid 'ranker en slanker' te maken, on der meer door de samenvoeging van departementen. Ook het ver minderen van de afdracht aan de Europese Unie moet omlaag. De crisis bepaalt de komende ja ren nu eenmaal de agenda, aldus de SGP. „Alle hens aan dek dus." Toeristen die na een paar dagen Ne derland nog verdovende middelen op zak hebben, kunnen die sinds kort weggooien in een speciale kluis. De zeehavenpolitie en P8tO Ferries in Rotterdam hebben sa men zo'n kluis in de vertrektermi- nal geplaatst. Zo willen ze voorko men dat passagiers kleine hoeveel heden drugs aan boord dumpen, die bij kinderen terechtkomen. ROTTERDAM De politie heeft een tweede ver dachte aangehouden in een moord zaak uit 1997. Het gaat om een 37-ja- rige Rotterdammer, die in verband wordt gebracht met de moord op Berhane Haile, die in 1997 dood werd gevonden in het Kralingse Bos. Het tv-programma Opsporing Verzocht besteedde deze en vorige maand aandacht aan de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5