Wellicht toch windmolens bij Stavenisse 'Als ik op mijn tracto: 20 zeelam Likje verf in afwachting van de echte renovatie Leren: op school, erf en in de schuu 'Door bescherming natuur komt beheer waterkeringen in de knel' Voorstanders zijn nu in de meerderheid Jongeren kunnen een droom of ambitie hebben waar ze helemaal voor gaan. In deze wekelijkse serie worden ze nader belicht. dinsdag 20 april 2010 door Rob Paardekam STAVENISSE - Zouden de windmo lens bij Stavenisse er toch nog ko men? Het plan om bij het dorp vier turbines te bouwen, werd vo rig jaar nog verworpen door de ge meenteraad, maar na de verkiezin gen van maart liggen de verhou dingen anders. De partijen die vóór de komst van de windmo lens zijn - SGP, WD en CDA - hebben nu een meerderheid. Zeeuwind wil ten zuidoosten van Stavenisse vier grote windmolens bouwen. Toen de gemeenteraad vorig jaar een streep zette door dat plan tekende de organisatie met een bezwaar aan. Over dat be zwaar moet de nieuwe gemeente raad komende donderdag een be sluit nemen. Als SGP, CDA en WD het bezwaar gegrond verkla ren, mag Zeeuwind weer hopen dat het de turbines bij Stavenisse alsnog kan bouwen. Het is overigens de vraag of dat ge beurt. WD'er Frank Hommel be nadrukt dat de discussie van don derdag puur juridisch is. „We moe ten kijken of het besluit van de ge meenteraad van vorig jaar wel deugde", zegt hij. „Dat staat los van de vraag of je vóór of tegen die molens bent." Het zou dus best eens kunnen dat de WD, on danks het feit dat ze vóór de wind molens is, het bezwaar van Zeeuw ind toch ongegrond verklaart. Maar zelfs in dat geval kunnen de windmolens er misschien nog ko men. Hommel, die binnenkort wethouder wordt, sluit namelijk niet uit dat er binnenkort een nieu we politieke discussie over de windmolens ontstaat. „En ja, dan is de WD nog altijd een voorstan der van de windmolens bij Stave nisse", zegt hij. CDA en SGP lijken daar ook nog altijd voorstander van te zijn. De raadsleden die namens die par tijen in de bezwarencommissie zit ten, adviseren de raad om het be zwaarschrift: van Zeeuwind ge grond te verklaren. De kans is overigens groot dat de Raad van State uiteindelijk over de windmolens beslist. „Het kan bij na niet anders of de kwestie komt daar terecht", stelt Hommel. „Als de raad bij haar besluit blijft en geen windmolens toestaat, stapt Zeeuwind naar de Raad van State. Maar als die molens er bij nader in zien toch mogen komen, zullen de natuurvereniging en enkele inwo ners van Stavenisse dat doen." door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Omdat de echte renovatie lang op zich laat wach ten, is heemkundekring Philippus- landt van plan om de weegbrug in Sint Philipsland binnenkort alvast een beetje op te knappen. Het zal dan vooral gaan om een lik je verf „Zodat hij weer wat beter oogt", zegt voorzitter Fons Vle- ghels. „De manier waarop hij er nu bijstaat, irriteert ons mateloos." De heemkundekring hoopt dat de gemeente de weegbrug en bijbeho rende grond wil kopen van de CZAV en de ambachtsheer. Dat wordt binnenkort duidelijk. Pas daarna kan de echte renovatie be ginnen. De kosten daarvoor ko men voor rekening van Philippus- landt. „Dat gaat zeker niet minder dan ïo.ooo euro kosten", stelt Vleg- hels. „Het zal nog een hele klus worden om dat bij elkaar te krij gen. In deze tijd staan de sponsors niet in de rij. Gelukkig hebben wij een groot ledenbestand, dus er zijn vast wel handige mensen die vrijwillig willen meehelpen. Bo vendien mogen we de materialen van de gemeente gebruiken." JONGEREN door Marijke Vael Hij is een man van wei nig woorden. Die zijn ook niet nodig om over te brengen waar hij voor gaat. Wanneer je Piet-Jan van de Velde aan het werk ziet op zijn favoriete tractor, de John Deere 7530 premium, is duidelijk wat zijn passie is. Hij wil het monstervoertuig wel even verlaten voor een praatje en een foto, maar laat de motor on dertussen draaien. Want het moet niet te lang duren, er wacht nog werk. Op de dag dat hij niet naar school hoeft is de 16-jarige Kerk- wervenaar druk met 'grond verleg gen'. Met behulp van een kraan graaft hij grasland af aan de Platte- weg in Scharendijke. „Daar komen huizen. De grond die vrij komt breng ik naar een boer, een paar ki lometer verderop." Piet-Jan doet de klus voor zijn vader, die een loonbedrijf heeft. Maar ook voor zichzelf omdat hij er met volle teu gen van geniet. „Ik kan dit werk. Ik ben lekker buiten en ik kom overal. Als ik op mijn tractor zit voel ik me heel goed." Als kind was Piet-Jan al in zijn ele ment wanneer hij met zijn trap- tractor over het erf van zijn ouders reed of speelde met zijn vele mo deltractoren en kraanwagens. Toen hij op 5-jarige leeftijd voor het eerst met zijn vader mocht meerijden op een tractor was dat een hoogtijdag. En toen zijn vader hem enkele jaren later tussen zijn benen tilde omdat Piet-Jan het ge vaarte even mocht besturen was de jonge Zeeuw heel gelukkig. „Ik groeide op met het werk op het land. De landbouwapparaten die daarbij gebruikt worden, heb ik al tijd mooi gevonden. Indrukwek kend. Op een grote tractor of land bouwmachine voel je je klein en tegelijkertijd groot omdat je zo'n Geen grond, wel werk Piet-Jans vader, C. V. van de Velde heeft een loonbedrijf in Kerkwerve met veel mechanische landbouw werktuigen, maar geen eigen land bouwgrond. Boeren huren het bedrijf in voor werkzaamheden op hun bouw land waarvoor ze zelf geen appara tuur hebben. Volgens Piet-Jan betreft dat vaak zaaien, graan oogsten met en combine, aardappelen- of bieten rooien. Werkzaamheden die boeren meest al zelf doen zijn ploegen, eggen en onkruidverdelger spuiten. enorm ding bestuurt." De j« Kerkwervenaar wilde altijd a" de voetsporen van zijn vader den. Niet omdat dat wellicht hem verwacht werd, maar om werken met landbouwmach? hem in het bloed zit. „Iets amj heb ik nooit gewild. We heb'i thuis aardappel-, bieten- en ua rooiers, combines, zaaimachis een hakselaar en een aantal trac ren. Ik vind ze mooi en ik ht:1 van de techniek. Het is fascineri hoe zo'n motor werkt en klis Dat geluid is mooier dan van gewone auto, zwaarder omdat motorblok een grotere cilinde; houd heeft." Piet-Jan praat :i kennis van zaken omdat hij be-; ve mét tractoren ook aan tractcj werkt. „Dat leerde ik van onzt| gen monteur en ik loop stagej een mechanisatiebedrijf' Maai- wil vooral loonwerker worden dat hij zo graag met landbouw chines werkt. „Het is leuk on| te bedienen en ik houd van vj waarbij meteen resultaat zichtb is." Piet-Jan hoopt LoonberJ Van de Velde later te runnenf zijn broer Joop. En hij wil altijd de Schouwse polder blijven nen en werken. „In een stad ik helemaal gek worden." Owww.mijndingdoen.nl www.watisnouje.nl Piet-Jan van de Velde (4-vmbo) zit in zijn eind- examenperiode op het Edudelta College in Mid- delhamis, beter bekend als Groencollege. In het nieuwe schooljaar kan hij drie dagen per week in het loonbedrijf van zijn vader gaan werken, want voor de 3-jarige vervolgopleiding loonwerk hoeft hij slechts één dag per week naar school. „En ik werk een dag per week bij MSD (Mechanisatie Schouwen-Duive- land BV). Daar leer ik lassen en sleutelen aan land bouwwerktuigen." Voor hij dat deed in een professio nele omgeving sleutelde Piet-Jan al in de werkplaats van zijn vaders bedrijf „Dat ging niet altijd goed. Ik heb mijn handen wel eens verbrand bij het lassen. Maar dat hoort erbij." Ook hoe tractoren en auto's be stuurd moeten worden, ontdekte de jonge techneut grotendeels in de praktijk. „Ik heb het zelf ge; beerd op het erf Nee, ik ben nooit ergens teger geknald, het is niet moeilijk. Vooral tractoren die hebben bijna allemaal een varia automaat v. door je niet meer hoeft te schakelen." Op zijn 13e reed Piet-]an al met tractoren over land en sinds hij 16 is, mag hij er ook mee ove weg rijden. Om op bouwland landbouwwerktv te mogen besturen moet hij nog geduld hebber zijn 21e en pas over twee jaar kan hij zijn autor wijs halen. „Maar ik kan het nu al. Op het erf ri met landbouwwerktuigen en auto's." Over tien hoopt Piet-Jan als monteur te werken in de w plaats van zijn vader en met grote landbouwnt; nes op het land. „Ik vind ze allemaal leuk." door Maurits Sep De weegbrug aan de Oostdijk in Sint Philipsland verkeert volgens heemkun dekring Philippuslandt in een bedenkelijke staat. foto Willem Mieras MIDDELBURG - Naar de Raad van State om een besluit van de minis ter tegen te houden is riskant, rea geerden bestuursleden van de Zeeuwse waterschappen vorige week geschrokken. Er was geen an dere mogelijkheid, zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. „Dit raakt het hart van ons werk: zorgen voor vei lige waterkeringen." Het ministerie van LNV heeft de Oosterschelde, Westerschelde en het Land van Saeftinghe aangewe zen als Natura 2000-gebieden. Daarmee vallen ze onder een strenge natuurbeschermingswet. De provincies moeten beheersplan nen maken waarin staat wat er in die gebieden wel en niet mag. De Zeeuwse waterschappen vrezen dat hun werk, beheer en onder houd van de waterkeringen, daar door in de knel komt. „Voor werk aan de waterkeringen moeten we voortaan vergunnin gen aanvragen. Dat kan leiden tot flinke vertragingen bij de uitvoe ring." Volgens het ministerie gaat het argument 'veiligheid' boven al les. De waterschappen willen dat zwart op wit hebben. „En regulier werk als maaien, repareren en on derhouden moet zonder vergun ning kunnen." De waterschap vrezen hogere kosten door dor schoten natuurbescherming, de dijkgraaf De provincie v de kust bij Vlissingen buiten versterken, omdat er binnen! een beschermde plantens groeide. Dat was zeven miljoen ro duurder geworden. Watersc Zeeuwse Eilanden maakte zwaar, kreeg gelijk en kon lai waarts versterken. Als de proc re bij de Raad van State mi, moeten Waterschap en pro\ samen een oplossing vinden beheersplannen. Poppelaars: de provincie kreeg ik al een po; ve reactie op ons protest."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54