iCheckbox 'Pas als kinderen zelf iets ervaren steken 18 2©©13nfl Driemanschap Schouwen-Duiveland EDUCATIE Streetwise is een verkeerseducatie- programma van de ANWB voor kinderen op de basisschool. STREETWISE Basisschoolleerlingen leren spelenderwijs goed en verantwoord omgaan met verkeerssituaties Bruse Nacht van Oranje biedt veel muziek dinsdag 20 april 2010 uamu wmm m n sea - muBamsm - iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiih iimhiiii uui li iiniwwiinii De materialen voor streetwise zijn speciaal ontwikkeld. Voor de kinderen uit de groepen 3 tot en met 8 is er de iCheckbox. Een leerkracht kan met behulp daarvan een simpele maar doelmatige oogmeting uitvoeren. door Piet Kleemans Het komt er verbaasd, verontwaardigd zelfs, uit bij het jo chie: „Dat is écht geen vijftig. Dat was veel harder'. Een standaardreactie op de remproef volgens ANWB-in- structeur Marthy de Wilt-Jansen. De remproef - een auto komt met 50 km per uur aan en de kinderen moeten voorspellen hoe snel het voertuig af kan remmen - is een van de onderdelen van het Street- wiseproject waar de wielrijders- bond basisscholen warm voor pro beert te maken. Gisteren was het ANWB-team actief bij OBS Theo Thijssen in Zierikzee. De basisschoolleerlingen kregen onder meer een fietsparcours met op de dagelijkse verkeerspraktijk geënte 'hindernissen' voorgescho teld. Verder werd geoefend met oversteken en werd de kinderen bijgebracht hoe belangrijk het is in de auto de veiligheidsgordel te ge bruiken. „Remmen en gordels. Dat is echt de rode lijn van dit pro gramma", benadrukt Marthy de Wilt. „Het is zó belangrijk dat kin deren inzien dat een auto niet zo maar stilstaat en dat je in een auto echt een gordel móet dragen. En pas als kinderen zelf iets ervaren steken ze er écht iets van op", is de ervaring van De Wilt. Met dat gegeven in het achter hoofd troont De Wilt de kinderen van groepen 5 en 6 mee naar de - speciaal voor dat doel deels afgeslo ten - De Kanterlaan. Daar legt ze uit dat een auto niet zomaar stil staat. Er gaat meteen al tijd verlo ren omdat de bestuurder van de auto tijd nodig heeft om te reage ren op wat er in het verkeer ge beurt. „Dan ben je een seconde kwijt en in die seconde ben je al weer zo'n vijftien meter verder eer er echt geremd wordt." Desalniettemin blijken de kinde ren optimistisch als hen gevraagd wordt met een oranje kegel aan te geven waar zij denken dat de auto bij een noodstop bij 50 kilometer per uur stil zal staan. Ongeloof op de gezichten als de auto véél ver der dan de meest pessimistische kegel tot stilstand komt. Vervol gens mogen ze het op de passa giersstoel in de met dubbele bedie ning uitgeruste ANWB-auto zelf proberen. Daarbij geeft een klasge noot met een zwart-wit geblokte finishvlag telkens het sein tot rem men. Waar de een met een brede grijs vol in de ankers gaat is de an der voorzichtig. 'Cool man' klinkt het, vooral onder de jongens. Op het schoolplein van de Theo Thijssenschool mogen de kinde ren uit groepen 7 en 8 hun fiets- vaardigheid tonen. Dat blijkt nog niet mee te vallen. De smalle plank die model staat voor het tus sen - stilstaande of langzaam rij dende - auto's fietsen maakt slacht offers en hetzelfde geldt voor de af geschuinde plank ofwel de afrit van de stoep. Ook de zware rugzak - bedoeld om de kinderen voor te bereiden op de gang naar de middelbare school - eist zijn tol. „Dan zie je dat kinderen het fietsen met zo'n zware rugzak behoorlijk onder schatten. ]e ziet ze gewoon voor je ogen omkiepen." In sporthal On derdak zitten de kinderen van groep 3 en 4. Zij krijgen aanschou welijk onderwijs over het dragen van de autogordel. Met behulp van een spannend ver haal, pop Albert (autopassagier) en een elektrisch autootje laat ANWB-instructeur Sonja van den Biggelaar zien wat er gebeurt als je niet in de gordels zit en er geremd wordt. Als de niet met een gordel beveiligde Albert bij de remma- noeuvre tegen het dashboard smakt - en zelfs een keer zijn pet verliest - klinkt gejuich van de zij lijn. Elke keer weer. Met de kinderen van groepen 1 en 2 werd - door de eigen juffen - oversteken geoefend en werd de kinderen geleerd (gevaarlijke) ver keersgeluiden te herkennen. Directeur André Koster van de Theo Thijssenschool is enthousiast over Streetwise. „Ik beschouw dit als een aanvulling op het reguliere verkeersonderwijs, zoals dat hier op school wordt gegeven. Dit pro ject heeft wat dat betreft voor ons absoluut meerwaarde." Blik en klik: Passagier Albert zit niet in de gordel.... Fietsvaardigheid: slalommen. Remmen op commando. 1. Gewonden bij ongeval Burghsluis 2. Bona Fide krijgt uitstel (foto) 3. Inbraak in woning Dreischor Foto-impressie van 'Streetwise'-pro- ject bij obs Theo Thijssen, Zierikzee. www.pzc.nl/schouwen-duiveland Tips: schouwen-duiveland@pzc.nl bruinisse - De Bruse Nacht van Oranje voorafgaand aan de viering van Koninginnedag behoort tot de tradities. Het festijn in Durpsuus De Vanger begint donderdag 29 april om 18.00 uur met een kinder disco met als thema 'WK Oranje Zuid-Afrika'. De kinderen wordt gevraagd verkleed naar het feest te komen. De disco is be doeld voor kinderen tussen 2 en 13 jaar, eventueel vergezeld door ouders. Vervolgens treedt Bad Hair Day op in een XL-formaat met blazers. Verder geeft het nieu we Bruse muziekduo Jeelz acte de présence. Het duo wordt gevormd door de zangeressen Jenneke van Opijnen en Els Vroegop. zierikzee - In aanwezigheid van veel familie en kennissen op de pu blieke tribune zijn gisteren de drie wethouders van Schouwen-Duive land geïnstalleerd. Nieuw is alleen Wim Stouten van Leefbaar Schouwen-Duiveland. Gilles Houtekamer (SGP) en Ad Verseput (WD) zaten al in het vo rige college. Stouten kwam in 1981 voor de WD in de gemeenteraad van Duiveland. Hij was daar wet houder van 1986 tot 1997. In 2002 keerde hij terug in de gemeentepo litiek als raadslid voor LSD. Het college telt drie full-time wet houders, tegenover vier in de vori ge periode. Daarmee bespaart de gemeente, volgens formateur Ver seput, 66.000 euro dit jaar en 93.600 euro structureel vanaf 2011. De wethouders leggen de eed of de gelofte af. Vlnr: Gilles Houtekamer, Ad Verseput en nieuwkomer Wim Stouten. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52