8| Van handmaaier tot maairobot vwr oncLevkovuL vati kdr^a%OK dinsdag 20 april 2010 De meeste mensen hebben Dgeen hekel aan grasmaaien, blijkt uit onderzoek van het bureau FlyCatcher on der ruim 550 Nederlandse tuinbezitters. Ze (84) pro cent zijn vooral voldaan omdat het gazon er na een maaibeurt weer netjes uitziet. Naarmate het seizoen vordert, neemt de animo echter wel wat af, zeker wanneer het gazon groter is dan 250 vierkante meter. Zo'n vijftien procent van de bezitters van een motormaaier, die gemiddeld een groter gazon hebben, zouden er liever op zitten dan er achter lopen. Bij een grasveld van ongeveer 250 vierkante meter lopen de tuinliefhebbers ruim tien kilometer per seizoen achter hun maaimachine aan. Die machines zijn er in allerlei soorten en maten. Vooral in Zeeland kiezen mensen al gauw voor een benzinemaaier. De gemid delde grootte van een Zeeuws gazon bedraagt immers vijf- tot achthonderd vierkante meter. Groter dan een gemiddeld gazon in de rand stad. Voor de zeer kleine tuin, tot vijftig vierkante meter, kan nog steeds een handkooimaaier geschikt zijn. Er is immers geen snoer en geen benzine nodig en het apparaat maakt geen lawaai. Voor de iets grotere tuin, tot tweehonderd vierkante meter, komt de elektromaaier om de hoek kijken. Vanaf tweehonderd vierkante meter valt de keuze al snel op een maaier met bezinemotor. Ook vanwege de veiligheid kun je het gras van gazons groter dan tweehonderd De winter was hardnekkig. Daardoor kon het lang duren voor het stof van de grasmaaier moest worden geblazen. We hebben het gras graag kort. Dat kan nog steeds bereikt worden met een eenvoudige handmaaier. Maar steeds meer mensen kiezen voor het gemak van een elektrische of een benzinemaaier. vierkante meter beter niet met een elektro maaier maaien. Een verlengsnoer mag immers maximaal twintig meter lang zijn. Veel men sen koppelen een tweede verlengsnoer aan de eeste maar eigenlijk is dit niet toegestaan. De kans op kortsluiting is immers groot. Gazonmaaiers met bezinemotor zijn er in diverse maaibreedtes van 42-, 47- en 53 centi meter. Er zit geen snoer meer in de weg bij de diverse bochten of bloemborders. De moderne motormaaiers starten zeer makkelijk en zijn heel eenvoudig in de bediening. Hierbij is nog te kiezen voor een duwmaaier of een aandrij ving op de wielen. Bij de grotere modellen voor de grotere gazons is een snelheidsregeling erg handig. Voor een bezinemaaier is gewoon Euro 95 als brandstof te gebruiken. De bezine moet wel vers zijn, niet ouder dan zes tot acht weken. Oudere brandstof verandert van samenstelling en dat kan voor startproblemen zorgen. Een alternatiefis Aspen 4-takt brandstof Deze benzine, verkrijgbaar bij de vakhandel, blijft zelfs vijfjaar houdbaar. Aspen is minder schadelijk voor mens, milieu en machine. Zelfs mensen die tijdens het maaien last hebben van de benzinedampen, zullen met de Aspen brandstof daar geen hinder meer van hebben. Voor de tuin die te groot is om zelf nog achter een gazonmaaier te lopen, is er natuurlijk de zitmaaier. Deze zijn verkrijgbaar in diverse maaibreedtes en met benzine- of dieselmotor. En wie helemaal geen zin heeft om zelf het H Het maaien van het gazon kan beginnen als het niet meer te koud is en het gras al zichtbaar iets aan het groeien is. Na een of twee keer maaien, is het gazon toe aan aan verticuteer- beurt om onkruid en mos te verwijderen. Doordat de messen in de bodem snijden haalt de machine automatisch het losse en oude gras en het mos los. De goede graswortels worden tevens doorgesneden, waardoor die weer goed kunnen uitgroeien. Vervolgens het oude gras en mos wegharken van het gazon, of eventueel laten opzuigen door er met de gazonmaaier over te rijden op de hoogste stand. De grotere kale plekken weer inzaaien en vergeet het bemesten niet. Tijdens het maaiseizoen niet te kort maaien. Bij drogere periodes voldoende beregenen. Met een accu- of elektrotrimmer kunnen eenvoudig de kanten worden afgewerkt. Voor de grotere gazons zijn er kantensnijders met een bezinemotor. De nieuwste trend is het zogenaamde mul ching. Bij een mulchmaaier wordt het gras bij de eerste snijbeurt al fijner gemaakt vanwege het dubbele maaimes. Omdat het gras naar achter (normaal in de opvangzak) wordt gestuurd maar daar niet door kan (omdat die wordt afgesloten door een klep of stop) komt het gemaaide gras terug over de messen en wordt het zeer fijn terug gelegd tussen de grassprieten. Mulching heeft als voordeel dat het de eigen meststoffen weer teruggeeft aan het gazon. Een ander voordeel is dat het maaien sneller gaat. De opvangzak hoeft immers niet diverse keren geleegd te worden. Het gezon moet dan wel twee tot drie keer per week worden ge maaid. Anders is het effect weg van mulchen. De vakhandel raadt niet aan het hele seizoen door te mulchen. Het fijne gras blijft immers constant op de bodem liggen en kan door re gen en warmte een soort dichte koek vormen, waardoor er weer onvoldoende lucht en water bij de graswortels kan komen. In de handel zijn machines verkrijgbaar die zowel maaien als mulchen. De aanschaf van twee apparaten is dus niet nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 44