Joosse 4\ VOORJAAR BIJ JOOSSE dinsdag 20 april 2010 Bij een matig windje is het B wrikken van de draaiende molen net te voelen. „Met meer wind en het zeil op de wielen, dan voel je de molen bewegen door de enorme krachten", geniet Frank Roos, eige naar van stellingmolen Nooitgedacht. De leer ling-molenaar is doordeweeks nog notaris te Rotterdam, maar zodra werk en kinderen hem en zijn vrouw Jolien niet weerhouden, zijn ze in Colijnsplaat. In het lage pakhuis, dat in i960 tegen de molen is gebouwd, heeft de familie een ruim en gerieflijk huis. Aan de zijde van de boomgaard is de gevel opengewerkt met glas. Overal elders zitten nog de oorspronkelijke ra men, die verraden dat de pakhuismuren gelijk de molenromp van eerbiedwaardige dikte zijn. Net als de vloer: onder de plavuizen zit een betonlaag van een halve meter dik. De oude, verweerde molendeur met ijzerbeslag komt uit in de keuken. De krabbels van de molenaar staan nog op de karakteristieke, getoogde deurlijst: optelsommen van zakken graan en meel in grijs en blauw potlood. Roos is gek op materialen met geschiedenis. Neem de Rotterdamse keitjes rond de molen - „Die zijn uit de stad weggehaald omdat paarden erop uitgleden"-, die hebben nog in Lewedorp op het marktplein gelegen tot de herinrichting. „Ik vond ze bij Pekaar in Wemeldinge." Nooitgedacht heeft een merkwaardige geschiedenis. De molen is afkomstig van de Boulevard van Vlissingen. In de buurt van de Gevangentoren, in de tijd dat de zee nog zo Als het waait de molen Het koele windje dat uit de richting van de jachthaven over de dijk komt aangewaaid. Weids zicht op de Noord-Bevelandse polders. Ziedaar het zomerse terras van de familie Roos. Op de planken van de stelling van hun eigen molen in Colijnsplaat. y gf TT INTERIEURS Langstraat 2 - Arnemuiden T 0118-60 12 73 www.joosseinterieurs.nl ver van de toenmalige stadspoort lag dat daar droog gewerkt en gereisd kon worden. In 1863 werd de molen herbouwd in Colijnsplaat. Dat moet niet al te best gebeurd zijn, want na veertig jaar werd de molen alweer afgebroken en, een paar meter verder, opnieuw opge bouwd. Ook al zo raadselachtig, peinst Roos. Begin jaren zeventig van de vorige eeuw werd de molen verkocht aan een Duitser, die het pakhuis verbouwde tot woning en de restau ratie van de vervallen molen in gang zette. Net toen alles in kannen en kruiken was, haakte de man af en zette de molen te koop. Twee jaar later viel Frank Roos voor de Nooitge dacht.. „Gewoon, op de website van Funda." De stelling stond op instorten, de wieken waren gereduceerd tot armzalige sprieten en de imposante balken onder de vloeren rotten door vocht uit de lekke molenkap. Ettelijke tonnen en anderhalfjaar restaureren later is de Nooitgedacht maalklaar. De begane grond van de molen is ingericht als opslag- en spelletjeshok. Uitgesleten traptre- des hoger is een coole hangplek met toegang naar de stelling. „Als het te hard waait voor buiten, hangen we hier te genieten van het ge luid en beweging van de molen." Overal staan en liggen oude werktuigen. „Ik ga regelmatig rommelmarkten af. Ik ben een verzamelaar, waar mogelijk ben ik voor hergebruik. Ook voor de houten balken in de molen. Kijk, hier en hier zijn ze gerepareerd met kunsthars. Hergebruik had, achteraf gezien, nog meer ge kund, als we beter historisch bouwonderzoek hadden laten doen." Al wat ontbreekt, is jute en graan. Maar dat komt, weet Roos. De Colijnsplaatse bezigheden van de familie zijn duidelijk verdeeld. Frank is van de molen, Jolien is van de tuin. De boomgaard achter de molen is oud en was danig verwaarloosd. Bomen die de opknapbeurt niet redden kon, worden vervangen door hoogstamffuitbomen. Zachtjes zoeven de wieken op de achter grond. Roos: „Als we hier komen, zwermen de kinderen uit en je hoort ze niet meer over computers en televisie. Er is gewoon zo veel beters te doen." Claudia Sondervan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 40