2 zeeland Een eigen kamer en een De stok achter de deur van OK's ziekenhuis In Zierikzee tijdelijk dicht Aglet en neuskruis PZC dinsdag De krant 5 weken voor 15 euro! MIGRANTENHUISVESTING Het is een taak van de gemeenten, maar de provincie bekommert zich er ook om: huisvesting van arbeidsmigranten. Overval op tankstation opgelost dinsdag 20 april 2010 door Marleen Blotnmaert Mam, weet jij hoe zo'n dingetje heet?", vraagt mijn dochter van der tien en wijst op het plastic uiteinde van haar veter. Mijn man en ik kijken elkaar met opgetrokken wenkbrauwen aan. Uhh..., ja..., nee eigenlijk niet. Flub- bertje, dingske. Een 'aglet', ant woordt ze vol trots en kijkt ver wachtingsvol naar onze reacties. Die zijn zoals ze hoopte. Paps ogen worden nog groter en hij bekent ruiterlijk het woord nog nooit ge hoord te hebben. De eerlijkheid ge biedt mij te zeggen, dat ik over het algemeen wat minder ruiterlijk ben. Zeker als het gaat om zaken waar ik denk goed in te zijn. Ik slik en kijk benauwd. „Weet je het ze ker?", vraag ik nog. Ja, ze weet het zeker. Het klopt nog ook. Een uurtje later besluit Meneer B. zijn wandelschoenen aan te trek ken en constateert lachend dat er een 'aglet' van zijn veter af is. We la chen, terwijl de jongste binnen komt. „Weet je hoe dit heet?", vraagt hij aan haar. Ja hoor, ant woordt ze zelfverzekerd, een 'nes tel' en laat ons beiden verbluft ach- COLOFON ter. Elf is ze en wou tot voor kort geen boek lezen maar schudt het woord 'nestel' zo uit haar mouw. Beiden beschikken we over een uit gebreide woordenschat, een gede gen opleiding. Loopbanen en al het gelezene hebben daar het nodige aan toegevoegd. Om dan door twee tieners die niet of nauwelijks van de basisschool af zijn te worden overtroefd is bedenkelijk, nietwaar. We besluiten, dat het een teken is dat onze taak als opvoeders er ver opzit. Maar bij mij blijft het kna gen. De volgende ochtend, als iedereen nog ligt te slapen, wordt in de uit zending van Vroege Vogels uitge legd wat een 'neuskruis' is. Het zijn twee takjes die je bij je gezicht moet houden en waarmee je de hoogte van een boom kunt bereke nen. Ha, die kennen ze niet, denk ik. Als ik 's middags in de tuin van de buren het woord en het instru ment gebruik, komt meneer B. niet meer bij van het lachen. „Een neus kruis? Te lang in de zon gezeten ze ker." Hij blijft lachen, maar volgens mij zag ik hem gisteravond naar het woordenboek lopen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 068- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon; naar: PZC,Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met peisoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ben Jansen en Ondine van der Vleuten Het is drie uur 's mid dags. Het huis aan de Havenstraat 22 in Hoedekenskerke is verlaten, want de be woners - allen Polen - zijn aan het werk. Een kamer van zo'n drie bij vijf meter, op de begane grond. Twee bedden staan er, «en kast, stoelen, een tafel met erop een computer, een tv, een droogrek voor de was. Verderop is een ruim te met vier bijzonder vieze douches, drie wasbakken, twee wasmachines en weer droogrek- ken. In de keuken is de afwas ge daan. Drie gasfornuizen tonen spo ren van intensief gebruik. Havenstraat 22 is één van de loca ties in Zeeland waar Poolse arbei ders gehuisvest worden, vaak via uitzendbureaus die de huur alvast op hun loon inhouden. Vaak zijn het ook de uitzendbureaus die de 'Polenpensions' bezitten of behe ren. Monika (18) en Andrzej (26) betalen voor hun kamer van 2 bij 3 in Wolphaartsdijk 320 euro per maand. Onder hen woont Damian (23) net iets ruimer. Met Neder land en hun werk zijn ze alledrie 'happy'. Over hun onderkomen zijn ze minder te spreken. Wat ze graag zouden willen, spreekt voor zich: een apart slaap kamertje, schimmelvrije douches waar altijd warm water uit de kraan komt en liefst een eigen kookgelegenheid. Misschien krij gen zij hun zin, want gedeputeer de Harry van Waveren zou graag zien dat de provisorische huisves ting in oude schoolgebouwen en dergelijke verdwijnt. In plaats daar van wil hij structurele voorzienin gen voor arbeidsmigranten, in de wandeling 'Polenhotels' genoemd. De Goese burgemeester Dick van der Zaag vindt dat er onderscheid moet worden gemaakt in voorzie ningen voor 'seizoens-Polen' (die slechts een paar weken tijdelijk verblijf nodig hebben) en Polen die voor langere tijd in Zeeland werken. Van der Zaag waarschuwt dat de economische situatie in de Oostbloklanden over zeven jaar zo verbeterd kan zijn, dat de arbeids migranten uit Zeeland verdwij nen. Semi-permanente voorzienin gen hebben daarom zijn voorkeur. „Zet bijvoorbeeld units neer op een stuk grond waar pas over vijf jaar een nieuwe wijk verrijst, en bouw de units dan om tot gemeen schapshuis of school." Wethouder Marga Vermue van Borsele vindt dat echte 'Polenho tels', zoals dat bijvoorbeeld voor ar beidsmigranten gebouwd is op de Tweede Maasvlakte, alleen ge schikt zijn voor een stedelijke om geving. „Niet voor kleine kernen als Reimerswaal, Borsele en Kapel- Ie. Daar kun je beter kijken naar bestaande accomódaties en als ge meente randvoorwaarden stellen." Bij de huisvesting van ar beidsmigranten, zoals fruit plukkers en tijdelijke mede werkers in de conservenindustrie en bedrijven in de havengebieden, moet meer nadruk worden gelegd op de belangen van de mensen en minder op die van de bedrijven waar ze werken. „Fatsoenlijke huisvesting, zodat ze hier plezierig kunnen verblijven", is het uitgangspunt voor gedepu teerde Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening). „En onder fatsoenlijke huisvesting versta ik niet een oude caravan waar vier Polen een week of wat in worden ondergebracht, ook al hebben ze er zelf geen bezwaar tegen." Van Waveren vindt dat de gemeen- BSHSmS CC" 8 9SKSS338& ESBBBBaaM88888Bga883%gggggB ten zich de oren vooral laten han gen naar de wensen van bedrijven die gebruikmaken van arbeidsmi granten. Hij meent dat ze zich ook zouden moeten verstaan met de uitzendorganisaties waar de tijdelij ke krachten in dienst zijn. De gedeputeerde erkent dat huis vesting een taak van de gemeen ten is en dat de provincie daar niet door Nadia Berkelder ZIERIKZEE - Iedereen die de komen de maanden een operatie had moe ten ondergaan in het Admiraal De Ruyterziekenhuis in Zierikzee wordt doorgestuurd naar Goes en Vlissingen. De operatiekamers in Zierikzee worden verbouwd. De verbouwing was wel gepland, maar wordt nu versneld uitge voerd, zegt Pieter Vierhout, voor zitter van de raad van bestuur van het Admiraal De Ruyterzieken huis. „Het is financieel een gunsti ge periode voor een verbouwing. Door de crisis willen de bouwbe drijven graag aan de slag." Deze week stonden op woensdag en op donderdag operaties op het pro gramma. Het is nog niet duidelijk hoe de operatiekamers er na de verbou wing uit gaan zien. De komende weken wordt bekeken wat moge lijk is. „Het worden of operatieka mers voor poliklinische operaties, of voor kijkoperaties of voor inge wikkelde operaties. Hoe het uit pakt, is afhankelijk van de kosten. We trekken twee weken uit om dat te bepalen." De verbouwing duurt twee of drie maanden, denkt Vierhout. „Voor alle patiënten was gelukkig nog plaats in Vlissingen of in Goes." MIDDELBURG - De Politie Zeeland heeft een overval op een tanksta tion aan de Rotterdamsekaai in Middelburg opgelost. Bij de over val op 16 maart werd de pomphou der door de overvaller met een wa pen bedreigd. Door het verweer van de pomphouder, hij ging de overvaller met een brandblusser achterna, vluchtte de overvaller te voet. Hij liet zijn scooter achter op de plaats van de overval. Mede aan de hand van de gegevens van deze scooter, kon een 23-jarige Middel burger als verdachte voor deze overval worden aangehouden. De man heeft inmiddels bekend. Hij zit vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2