Epke Zonderland jaagt op EK-titel 24} Feyenoord straft 'bezoekers' training Meisjes RKHAV en jongens AV'56 in de middenmoot EK TURNEN Epke Zonderland is een van de grote kanshebbers op een gouden medaille tijdens het EK turnen in Birmingham. Zeeuwen Willeboordse per auto naar EK in Wenen dinsdag 20 april 2010 Bij de mannen komen vijf Neder landse turners in actie. - S S'S S&BS - M-*,* Aan de Europese kampioenschappen turnen doen ook drie Zeeuwen mee. Anthony van Assche uit Sas van Gent en Goese- naar Carlo van Minde komen in actie bij de mannen. Melissa Scherpenisse uit Sint-Annaland doet mee aan het EK voor junioren bij de vrouwen. door Edwin Fischer BIRMINGHAM - Als alles volgens plan verloopt, haalt Epke Zonder land zondag voor het eerst in zijn turncarrière een grote titel binnen. In Birmingham hoopt de Heeren- vener zijn status van favoriet op rekstok waar te kunnen maken en als Europees kampioen te worden gekroond. „Maar het is willen win nen, niet moeten winnen." Epke Zonderland schudt zijn hoofd. „Nee, zelf heb ik niet het idee dat ik nu voor het eerst echt een favoriet ben voor de titel op rek, dat ik een hele grote kans maak. Dat had ik vorig jaar, tijdens het EK in Milaan, ook wel al. Toen vond ik ook dat ik goed genoeg was om kampioen te kunnen wor den. Wat dat betreft rust er niet meer druk op me." Hij oogt zoals altijd. Rustig, vriendelijk, inne mend zelfs. Zonder een spoor van stress. Het is wellicht een van zijn grootste kwaliteiten, zich niet gek laten maken. Niet door anderen en al helemaal niet door zichzelf De laatste keer dat Zonderland echt tekenen van stress vertoonde, was op de middag dat zijn trainer Gerard Speerstra te horen had ge kregen ontslagen te zullen worden door de KNGU. Toen waren lasti ge vragen over die situatie - Speers tra had in een interview in de Leeuwarder Courant veel kritiek geuit op de bond en Zonderland zelf - te veel voor hem. Veel woor den wil hij er ook nu, zes weken la ter, niet aan vuil maken. Al geeft de vorige week 24 gewor den topturner wel toe dat de voor bereiding op dit EK niet optimaal geweest is. „Ik merk wel dat het niet makkelijk is zonder eigen trai ner. Gelukkig heeft-Sadao Hamada (de door de KNGU ingehuurde Ja panse technisch adviseur en bege leider van Zonderland tijdens dit EK) voor de afgelopen weken een trainingsschema gemaakt. Maar het kost toch moeite om alles er uit te halen, omdat je niet echt ie mand hebt die je achter je broek aan zit." Van een mindere vorm wil hij niets weten. „Nee, ik zit juist erg goed in mijn vel. Eigenlijk heb ik er nog nooit zo goed voor gestaan. Ik ben erg fit, fysiek sterk, behoor lijk stabiel in het beheersen van de elementen en in mijn uitvoerin gen van de oefeningen." En dus is het een tegenvaller als de Sport man van het Jaar (dankzij zijn in Londen behaalde zilveren WK-me- daille óp rek) zondag geen Euro pees kampioen wordt? „Haha, nee dat ook weer niet. Net als vorig jaar in Milaan ga ik voor goud. Maar het podium is het doel." Met concurrenten als met name de Duitser Fabian Hambüchen, Al- jaz Pegan, Vlasios Maras (allemaal al eens Europees kampioen op rek) is het ook logisch dat Zonder land zichzelf niet direct als dé gouddelver wil zien. Helemaal omdat rek ook nog eens een toestel is waarop een kleine fout al genoeg kan zijn voor grote gevolgen. „Rek kun je nooit hon derd procent goed doen. Het is een heel zwaar en onvoorspelbaar toestel. Maar Epke is technisch wel klaar om zijn eerste titel te pak ken", legt Aljaz Pegan toch alle druk bij de Heerenvener. Om de titel te kunnen winnen, heeft Zonderland volgens eigen zeggen het zeer moeilijke vlucht- element Cassina nodig. „Gelukkig heb ik hem twee weken geleden tijdens de wereldbekerwedstrijd in Parijs gedaan en dat ging toen goed. Maar nogmaals, eerst maar een goede oefening turnen tijdens de kwalificatie en de finale halen. En dan knallen, alles of niets." MMWB SBH SBB ROTTERDAM - De directie van Feye noord vaardigt stadionverboden uit voor supporters die zaterdag de training van de club verstoorden. De eerste twaalf betrokkenen ont vangen vandaag een brief met de ze mededeling. Via camerabeelden wordt getracht meer deelnemers aan het 'bezoek' op te sporen. Zaterdag betraden zo'n honderd vijftig supporters het trainingsveld van Feyenoord om de spelers op het hart te drukken dat er een dag later tegen FC Twente niet gewon nen moest worden, omdat anders de grote opponent, Ajax, kam pioen zou kunnen worden. Trai nen was niet meer mogelijk, bo vendien werden zeven ballen ont vreemd, meldt de club. Volgens de Feyenoorddirectie zijn met het stadionbezoek grenzen overschreden. „Het verstoren van de training en het oproepen tot on derpresteren zijn onacceptabel", al dus Feyenoord-directeur Eric Gud- de. „Spelers en trainers hebben ons terecht aangegeven dat ze wel normaal moeten kunnen blijven werken. In de aanloop naar de be kerfinale werkt dit soort acties al leen maar storend op de ploeg." Dat de spelers tijdens de wedstrijd tegen FC Twente nog onder de in druk waren van het bezoek en niet goed presteerden, wil in Rot terdam niemand openlijk bevesti gen. Maar in contacten met de di rectie en de technische staf is wel degelijk aangegeven dat het be zoek als 'intimiderend' is ervaren. Ondertussen is in Amsterdam door de clubleiding aan de spelers gevraagd in de media terughou dend te zijn met kritiek op Feye noord. Dit om de onrust rond de dubbele bekerfinale niet verder aan te wakkeren. ROTTERDAM - De judoka's Elisa beth Willeboordse, Kitty Bravik, Birgit Ente en Juul Franssen zijn gisteren met bondscoach Marjo lein van Unen per auto naar We nen gereisd, waar donderdag de Europese kampioenschappen be ginnen. Zij slaagden er niet meer in voor woensdag een vlucht naar de Oostenrijkse hoofdstad te krij gen. Het vliegverkeer in Europa ligt nog altijd goeddeels plat door de overdrijvende vulkaanaswolk uit IJsland. De vier judoka's namen het zekere voor het onzekere. Omdat Bravik, Ente, Franssen en Willeboordse in de lichte gewichtsklassen uitko men, zijn zij als eersten aan de beurt in Wenen. Jeroen Mooren komt bij de mannen als een van de eerste Nederlanders in actie. Hij beraadt zich nog over de wijze van reizen naar Wenen. door Sjaak Sinke ALPHEN AAN DEN RIJN - Ondanks een aantal uitstekende prestaties zijn de meisjes van RKHAV en de jongens van AV'56 op de zesde plaats geëindigd in de eerste com petitiewedstrijd voor A-junioren in Alphen aan den Rijn. Steven Nuytinck werd tweede op de 110 meter horden in 14.96 se conden op slechts 0.12 seconde van Nederlands kampioen Wicher Nijkamp (Spado). Het verspringen leverde Nuytinck de overwinning op met 6 meter en 21 centimeter met een voorsprong van slechts 2 centimeter op Emiel Elferink (Uni- tas). Lars Paardekooper won de 1500 meter in 4.06.62. Zeeuws B-kampioen Tommy Staal hield bij de A-junioren goed stand en legde beslag op de tweede plaats na 3000 meter in 9.06.01. Door wat mindere prestatie op de technische nummers eindigden de jongens van AV'56 op de zesde plaats met 7345 punten ruim ach ter het winnende team van Atilla dat 8539 punten verzamelde. Bij de A-meisjes van RKHAV liep Mariska Bun op de 100 meter naar een gedeelde tweede plaats in 12.71 seconden, slechts 0.12 seconden achter Jarmilla van Stralen (AAV'36). Sana Ahnidach had bij het speerwerpen een uitstekende 41 meter en 46 centimeter in huis, ruimschoots voldoende voor de overwinning. Samantha Lernhout noteerde de derde plaats op de 100 meter horden in 16.15 en de vierde plaats na 400 meter in 61.98. AV Unitas won het eerste competi- tietreffen bij de meisjes met 8404 punten waar RKHAV zich met 6301 punten op de zesde plaats nestelde. Epke Zonderland geeft een demonstratie tijdens het Unive Gymgala in Martiniplaza. Komende zondag hoopt de tur ner de Europese titel te grijpen. foto Kees van de Veen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26