De naam Sara geeft de hoofdnaald uit Vrolijke Zeeuwse koeien kleuren de expositie van basisschool Het Veer 'Miezemuizerige reactie provincie op j0"§f"s niet samenwerking Walcherse gemeenten' grafschennis 20 DRACHT PRACHT Stichting Het Walcherse Costuum is vijfjaar gastconservator van De Schotse Huizen in Veere De Schotse Huizen schuldig aan Workshop over musical-zingen op korenfestival dinsdag 20 april 2010 Leerlingen van Het Veer maakten ook sieraden zoals Zeeuwse knoppen na. Hoofdnaald uit begin 1800, die de basis vormde van de latere sieraden. door Annemarie Zevenbergen De naam Sara op de ach terkant van de metaal- kleurige hoofdnaald geeft het objectje een persoonlijk tintje. Het maakt on derdeel uit van de expositie Daag se Dracht Zondagse Pracht in mu seum De Schotse Huizen in Veere. De naald, een bodemvondst, is voor het eerst te zien in Zeeland en volgens Sylvia van Dam Mer- rett van het museum waarschijn lijk ook voor het eerst in Neder land. „Deze simpele hoofdnaald uit begin 1800 is de voorloper van de gouden naalden die je in de ne gentiende eeuw zag. De oude naald, in feite een gewone rijg- naald om kleding te verstellen, werd voor het gemak in het haar gestoken. Je moest hem immers er gens kwijt. Later werden de naal den steeds groter en bepalender voor de welstand van de draagster. Rechts gedragen betekende bij voorbeeld dat de vrouw getrouwd was en het aantal zwaantjes op de naald gaf aan hoe rijk de boerderij was waar ze woonde." Het zijn de kleine details die de ex positie boeiend maken. Leuk is overigens dat een verdieping lager de leerlingen van Archipelschool Het Veer in Veere ook een exposi tie hebben met onder meer zelfge maakte Zeeuwse sieraden. Daagse Dracht Zondagse Pracht is te zien op zolder en voor het eerst is de dakconstructie belicht. De ex positie is opgebouwd uit vier tafe relen. Zo is een kerkgang uit eind 1800 te zien. De PKN-gemeente in Veere heeft een psalmbord, oude collectezakken en drie houten kerkstoelen beschikbaar gesteld. In de vitrine staan twee vrouwen in originele dracht, erbuiten staat een derde vrouw. Alle poppen zijn door Stichting Het Walcherse Cos tuum zelf gemaakt van papier rnaché. De Stichting heeft, sinds vorig jaar, voor vijfjaar een gast conservatorschap bij de Schotse Huizen. Deze expositie is de twee- 1 Het museum De Schotse Huizen in Veere is van 28 maart tot en met 31 oktober dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. S De entree voor volwassenen is 3 euro, kinderen tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. Het museum is gevestigd in de twee voormalige woonhuizen Het Lammeken en De Struijs aan de Veerse Kaai 25 en 27. Er zijn meerdere exposities en fraai ingerichte stijlkamers te zien. Voor kinderen is er een speurtocht door het museum. Informatie: info@deltacultureel.nl de uit de koker van de stichting. Die heeft gekozen voor een leven dige opstelling. „We wilden geen rijtje zoals bij een vuurpeloton. En bezoekers moesten een aantal pop pen kunnen aanraken. Je kunt zeg gen dat je letterlijk onder de rok ken van de poppen mag kijken", vertelt Sylvia van Dam Merrett. Ze loopt naar de pop bij de eerste vi trinekast en tilt de overrok op. „Kijk, die rode onderrok is geverfd met meekrap." Ilse Loos van de Stichting vertelt dat Het Walcherse Costuum nu voor het eerst ook originele kle dingstukken toont. „Die staan op de poppen in de vitrine. We heb ben een aantal hoeden uit 1800 van Italiaanse stro. Die zijn zo kwetsbaar, die mag je niet zo maar aanraken. De poppen erbuiten zijn gekleed in replica. Die mag je dus gewoon aanraken" De expositie toont verder een sce ne uit een Middelburgse markt in 1930. Een visverkoopster, met hou ten juk om de schouders, reikt een vis aan een vrouw met een panne tje in de hand. Maar ook een jaar markt uit 1850 wordt verbeeld. Twee vrouwen bekijken en bevoe len kleurige stofjes. Daagse Dracht Zondagse Pracht, te zien t/m 31 oktober. Iedere eerste za terdag van de maand geven medewer kers van Het Walcherse Costuum, ge kleed in dracht, toelichting. Klederdrachttekening van een leerling van basisschool Het Veer. door Annemarie Zevenbergen Vrolijk gekleurde koeien, beesten van wasknijpers, kleifiguurtjes, molens en sieraden. De kinderen van Archi pelschool Het Veer uit Veere heb ben zich niet onbetuigd gelaten voor hun jaarlijkse expositie, die de afsluiting vormt van het jaarpro ject. Dit keer konden de basisschool leerlingen hun creatieve werkstuk ken echter onder de aandacht brengen van een groter publiek want museum De Schotse Huizen in Veere heeft de tentoonstelling in huis. In één van de voormalige slaapkamers van het huis is een se lectie van de werkstukken van alle groepen te zien. Schooldirecteur Ad Stougje: „De kinderen hebben het idee dat ze echte kunstenaars zijn, want hun werk is nu immers in een museum te zien. Dit is de eerste keer dat we de presentatie van de werkstukken buiten de school doen." Het jaarproject had als thema de eigen provincie en dat hebben de leerlingen zeer kleurrijk in beeld gebracht. Het Zeeuwse leven schijnt dus goed te zijn volgens de basisschoolleerlingen. De Vlissingse kunstenaar Eric Brandts - hij is ook parttime con ciërge op het Veer - heeft een handje toegestoken bij het inrich ten van de expositie. „Het is na tuurlijk hartstikke mooi voor de kinderen dat hun werk nu in een echt museum te zien is. Ik vind met name de sieraden verrassend goed. De kinderen hebben het fili graan van de grote Zeeuwse knop pen mooi nagemaakt, heel leuk ge daan." Deze zilverkleurige siera den pronken in een vitrine op een blauw kussen. De expositie is gistermiddag offici eel geopend door twee leerlingen. MIDDELBURG - Tijdens het Middel burgs Vól-koren-festival op 5 en 6 juni biedt Musicalcompany Ellis Ja ne workshops zang en dans aan. Ze zijn bedoeld voor iedereen van af 12 jaar die eens wil voelen hoe het is om te zingen en te dansen als een musicalster. Per dag zijn er twee workshops waarin een reper toire wordt ingestudeerd. Dat wordt aan het eind van de middag op het Abdijplein gepresenteerd. Om vrij te kunnen bewegen moet uit het hoofd worden gezongen. Deelnemers krijgen een lied thuis gestuurd, zodat ze de tekst al ken nen. Aanmelden kan tot 1 mei via workshopmiddelburgvolkoren@g mail.com door Emile Calon MIDDELBURG - De wethouders Al- bert de Vries (PvdA) en Hannie Kool (CDA) van Middelburg vin den dat ze al best ver zijn als het gaat om de samenwerking met buurgemeente Vlissingen. Op het gebied van woningbouw en bedrij venterreinen zijn sluitende afspra ken gemaakt, zei De Vries gisteren tegen de leden van de raadscom missie Ruimte. „Een jaar geleden had ik niet eens durven denken dat we al zover zouden zijn." Ook zijn er volgens Kool afspraken gemaakt over het stimuleren van het watertoerisme. „Vlissingen legt zich toe op de zeegaande water sport, Middelburg op de wat klei nere boten." De commissieleden bespraken gis teravond de samenwerk ingsvisie tussen de beide steden. Veel leden vonden dat het document vooral een opsomming was van wat elke gemeente deed en misten een vi sie hoe de twee samen de toe komst tegemoet willen treden. Chris Dekkers (SGP): „Wat gaan we doen en wat levert het op." De Vries gaf toe dat het document inderdaad vooral een opsomming vormt van wat elk doet en dat er nu vooral voorzichtig geprobeerd wordt samen te werken. Tevens meldde hij dat hij zich nogal geër gerd had aan de reactie van de pro vincie op hun plannen voor sa menwerking. Kool zei zelfs dat ze de reactie van de provincie 'wat miezemuizerig vond'. Ze had een wat bredere omarming door de provincie verwacht, bekende ze te genover de commissieleden. De Vries beloofde gisteravond dat het niet alleen bij plannen blijft maar dat er steeds meer zal wor den samengewerkt door d"e twee gemeenten. Hij hoopt ook dat Veere zich bij het pact aansluit om samen een sterk Walchers front te vormen en zo samen kansen te be nutten. KAPELLE - Kapelle lean waarschijn lijk naar de claim fluiten die was ingediend om de schade aan graf stenen op de Franse begraafplaats te vergoeden. Dat zegt burgemees ter Siebe Kramer in een reactie op de uitspraak van de rechtbank in Middelburg. Die sprak drie ver dachten,- een van 15 en twee van 17 jaar oud, bij gebrek aan bewijs vrij. Het ging om een bedrag van 'rond de 8000 euro', nodig om de twaalf in september 2009 verniel de monumenten te herstellen. Vol gens de rechtbank was het sporen onderzoek onvolledig en was er twijfel over de betrouwbaarheid van de getuigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 22