'Bescherming natuur schiet weer door' Coffeeshop Sixty Two 181 zeeland De Kinkelder wilde een afhaalloket Chauffeurs straks zonder parkeerplaats 1940 WATERSCHAP Rechtszaak onvermijdelijk Bike Totaal Leo Joosse In hoger beroep is een medewerker van de Middelburgse coffeeshop Sixty Two vrijgesproken van de verkoop van softdrugs aan een minderjarige klant. dinsdag 20 april 2010 door Maurits Sep middelburg - Naar de Raad van State stappen om een besluit van de minister tegen te houden, dat is een riskante stap, reageerden be stuursleden van de Zeeuwse water schappen vorige week geschrok ken. Maar er was geen andere mo gelijkheid, zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. „Dit raakt het hart van ons werk: zorgen voor veilige wa terkeringen." Het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit heeft de Oosterschelde, Westerschelde en het Land van Saeftinghe aangewe zen als Natura 2000-gebieden. Daarmee vallen ze onder een strenge natuurbeschermingswet. De provincies moeten beheersplan nen voor die gebieden maken, waarin staat wat er in die gebie den wel en niet mag. De Zeeuwse waterschappen vrezen dat hun werk, beheer en onderhoud van de primaire waterkeringen langs deze gebieden, in de knel komt. Poppelaars: „Dat hebben we in 2008 al aangekaart bij het ministe rie. Twee maanden geleden kregen we antwoord: veiligheid is geen probleem. Maar nu komt de aap uit de mouw: voor werk aan de waterkeringen moeten we voortaan vergunningen aanvragen. Dat kan leiden tot flinke vertragin gen bij de uitvoering." Stel dat de steenbekleding van een dijk is verzakt en gerepareerd moet worden, vervolgt Poppelaars. „Dan moet je snel reageren. Maar als je dan eerst een vergunning moet aanvragen waar mensen weer bezwaar tegen kunnen aante kenen, verlies je kostbare tijd." Het ministerie mag dan beweren dat 'veiligheid boven alles' gaat, de wa terschappen willen dat toch maar liever zwart op wit hebben. „Ik zeg niet dat het niet goed geregeld kan worden, maar we willen dat liever zeker weten. En nogmaals, regulier werk als maaien, repare ren en onderhouden moet zonder vergunning kunnen." Bovendien zijn de waterschappen bang voor hogere kosten. Poppe laars noemt de kustversterking bij Vlissingen als voorbeeld. „De pro vincie wilde per se buitendijks ver sterken, omdat er binnendijks een beschermde plantensoort was ge vonden. Maar dat was zeven mil joen euro duurder dan binnendijk- se versterking: 10 tegen 3 miljoen euro." Waterschap Zeeuwse Eilan den maakte bezwaar en kreeg uit eindelijk gelijk: de kust wordt nu landinwaarts sterker gemaakt. Hij benadrukt dat de waterschap pen voor de bescherming van kwetsbare natuurgebieden zijn. „Maar dan wel binnen redelijke grenzen. Het Europese beleid is prima, maar Nederland gooit er als zo vaak een schepje bovenop. Het schiet weer door." Het algemeen bestuur van Water schap Zeeuwse Eilanden is bang dat de gang naar de Raad van Sta te slecht is voor de verhoudingen met het ministerie. Poppelaars ver wacht echter geen problemen op andere dossiers. „Maar natuurlijk zullen we dit uitpraten. We heb ben vandaag al een gesprek met de directeur Zuidwest van LNV." Mocht de procedure bij de Raad van State mislukken, dan moet goede samenwerking met de pro vincie in de beheersplannen de op lossing bieden. „En van de provin cie heb ik al een positieve reactie gekregen op ons protest." KIJK VOOR ALLE NATIONALE FIETS 10-DAAGSE AANBIEDINGEN OP WWW.BIKETOTAAL.NL Dorpsplein 14 4363 AC Aagtekerke Tel.: 0118-581306 www.leojoossetweewielers.nl COFFEESHOP door Emóle Calon De sluiting van de Mid delburgse coffeeshop Sixty Two is niet langer een vaststaand feit. Een uitspraak van het Gerechtshof in Den Haag geeft eigenaar Giel de Kinkelder en zijn advocaat Ab Sol hoop dat over een aantal maanden de shop in de Sint Janstraat toch heropend kan worden. Het Hof heeft een medeweker vrij gesproken van de verkoop van soft drugs aan een minderjarige. De verkoop aan een 15-jarige Duitser op 12 september 2008 was voor de gemeente de reden de shop defini tief te sluiten. Het Hof stelt echter dat die medewerker 'al datgene heeft gedaan wat van hem in rede lijkheid mocht worden verwacht, zodat hem geen verwijt valt te ma ken'. De Middelburgse politierech ter veroordeelde hem vorig jaar nog tot vierhonderd euro boete. De Kinkelder wijst erop dat de ad vocaat-generaal tijdens de zitting van het Hof al om vrijspraak vroeg. Volgens hem blijkt uit die eis van het OM en de. uitspraak dat die medewerker - en hij als cof feeshophouder - alles had gedaan om te voorkomen dat er weer werd verkocht aan minderjarigen. „Die Duitse jongen gebruikte die bewuste dag het paspoort van zijn meerderjarige broer om zich te le gitimeren. Het verschil tussen zijn uiterlijk en de foto in dat paspoort was niet te zien. Zelfs de politie had veel moeite de verschillen te zien." Ook het Hof constateerde dat die jongen zich legitimeerde met een 'identiteitsbewijs van een op hem lijkend persoon die ouder was dan achttien jaar'. In tegenstelling tot de rechters van het Haagse Hof vond de Middel burgse bestuursrechter dat De Kin kelder wel degelijk in de fout was gegaan bij de verkoop aan die Duit ser. In de uitspraak van 25 februari Twee procedures Het Openbaar Ministerie vervolg de een medewerker van Sixty Two wegens het verkopen van soft drugs aan een Duitse jongen (15). In hoger beroep is deze medewer ker vrijgesproken van dat feit. De Kinkelder is een aparte proce dure begonnen tegen sluiting van zijn zaak door de gemeente. Op 25 februari 2010 stelde de be stuursrechter dat de sluiting door de gemeente rechtmatig was. 9 Via een hoger beroep bij de Raad van State vecht De Kinkelder de sluiting opnieuw aan. Die uitspraak wordt eind dit jaar verwacht. stelde de bestuursrechter dat de ex ploitant ervoor dient te zorgen dat er een deugdelijke controle plaats vindt en dat fouten bij de leeftijds controle volledig voor zijn risico zijn. „Het is een feit van algemene be kendheid dat jongeren proberen de leeftijdscontrole te omzeilen en het is aan de exploitant om zijn be drijfsvoering zo in te richten dat er niet aan een minderjarige wordt verkocht. Dat het de politie zelfs enige tijd kostte om vast te stellen dat de jongen minderjarig was, leidt niet tot een ander oordeel", staat in het Middelburgse vonnis. De Kinkelder is in beroep gegaan tegen die uitspraak van de be stuursrechter. Samen met zijn ad vocaat verwacht hij dat de Raad van State - gezien de uitspraak van het Hof- over ruim een halfjaar terdege rekening zal houden de be slissing van de rechters van het Hof De gemeente Middelburg ziet in die uitspraak van het Hof geen aanleiding opnieuw in overleg te gaan met De Kinkelder. Volgens beleidsambtenaar Johan Groenen- berg is de uitspraak van de Middel burgse bestuursrechter glashelder. „Een coffeeshophouder mag niet verkopen aan minderjarigen. Doet hij dat toch dan zijn de gevolgen voor hem." Eigenaar Giel de Kinkelder van de Middelburgse coffeeshop Sixty Two verwacht dat hij over eni ge tijd weer als winnaar uit de bus komt. Achttien jaar geleden sloot de gemeente zijn shop aan de Sint Janstraat omdat hij te veel overlast zou veroorzaken. Met genoegen vertelt de coffeeshophou der hoe de Haagse rechters in hoger beroep dat slui tingsbevel vernietigden, waarna de gemeente zijn mis gelopen omzet alsnog moest vergoeden. De Kinkelder verwacht dat het weer zover komt. Ze ker nu de gemeente niet met hem wenst te praten over een regeling. Zo was hij, naar eigen zeggen, be reid om tegemoet te komen aan allerlei wensen van de gemeente door alleen te verkopen aan mensen van twintig jaar en ouder en zijn coffeeshop om te bouwen tot een afhaalloket. „Zodat niemand nog re den had om op de stoep rond te hangen en overlast voor de buurt te veroorzaken." De Kinkelder hoopt ook in aanmerking te komen voor de enige gedoogvergunning van de gemeente. De gemeenteraad bepaalde vorig jaar dat er langs de Kleverskerkseweg een coffeeshop mag komen. Maar zolang het hoger beroep van De Kinkelder te gen sluiting van zijn zaak aan de Sint Janstraat niet is afgerond, kan er niet begonnen worden met die shop. De fracties van PvdA, WD en LPM hebben echter af gesproken dat ze op zoek gaan naar een andere loca tie, omdat ze de Kleverskerkseweg niet langer ge schikt vinden als locatie voor een coffeeshop. Middelburg nieuwdorp - Vijf zelfstandige vrachtwagenchauffeurs uit Nieuw- dorp luiden de noodklok, omdat ze hun voertuig vanaf volgende maand nergens meer kunnen par keren. Nu mogen ze hun trucks nog parkeren op het terrein van transportbedrijf Boot 8c Buteijn, maar vanaf 1 mei komt daar een einde aan. Het transportbedrijf ver huist naar het Sloegebied om plaats te maken vopr een nieuwe woonwijk. Kees Schikker, van het gelijknami ge transportbedrijf, is één van de vrachtwagenchauffeurs die daar door hun vaste parkeerplaats ver liezen. „We hebben dit probleem twee jaar geleden al aangekaart bij de gemeente", zegt zijn vrouw, die het woord voert. „Maar er is niets geregeld." Binnen de bebouwde kom geldt een parkeerverbod voor vrachtau to's. Naar industrieterrein Vlissin- gen-Oost willen de vrachtwagenei genaren niet. „Er zit tegenwoordig dure apparatuur in die vrachtwa gens", stelt Schikker. De chauf feurs hebben ook enkele boeren in de buurt benaderd, maar die zit ten ook niet te wachten op vracht wagens op hun terrein. De gemeente Borsele laat weten dat het probleem wel degelijk de aandacht heeft. -.V Jü f BOMBARDEMENT In vogelvlucht door het Middelburg van vóór 1940: www.pzc.nl/middelburg1940 MEEST CELEZEN 1. Onderzoek opruiende brieven 2. Tijdelijke voorzitter voor LPV 3. Auto gestolen in Vlissingen STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Meer Walchers nieuws op www.pzc.nl/walcheren 10 DAGEN LANG SPECTACULAIRE AANBIEDINGEN! U2222Z3 BIKE TOTAAL HOGEDRUK- POMP Voor Hollands, Frans en 4 autoventiel - pompt tot n bar duidelijke A manometer FREEWAY SPORT MET GRATIS BINNENBAND Lichtlopende band met modern profiel en antilek- laag gratis 'Bike Totaal potdicht' binnenband

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20