io augmented reality mm Augmented reality, ofwel verrijkte reali teit, is een technolo gie die op steeds meer terreinen wordt ingezet. Een ontwikkeling die het leven leuker en makkelijker maakt, maar ook gevaren kent. dinsdag 20 april 2010 4^?reageren? nieuwsredactie@wegener.nl De werkelijkheid door Dewi Gigengack illustratie Jos Diender foto's ANP Stel, je loopt over straat en alles wat je ziet wordt voorzien van extra informatie. Je ziet welke bedrijven in dat gebouw zitten en dat een bepaald huis voor drie ton te koop staat. Je ziet de laatste Twit- terberichten en YouTube-filmpjes uit die straat. Welke restaurants in de buurt zijn weet je ook. Dat alles door de camera van je mobieltje op de buitenwereld te richten. Het gps en kompas in je telefoon stellen vast waar je bent en waar je naar kijkt. Een verbin ding met het internet zorgt voor de actuele informatie. Op je scherm zie je vervolgens alles wat je wilt weten. Het bestaat en het heet augmented reality (AR), ofwel verrijkte realiteit: het toevoegen van virtuele informatie aan de wer kelijkheid. „Over tien jaar kunnen we niet meer zonder", denkt Maarten Lens-FitzGerald, medeoprichter van het bedrijf Layar. Dat ontwik kelde de gelijknamige smartphone- applicatie waarmee je de werkelijk heid kunt verrijken zoals hierbo ven beschreven. „Het lijkt nu nog een leuke gadget, maar we staan aan de vooravond van veel ontwik kelingen. Over een paar jaar zijn er brillen en daarna lenzen die infor matie in je gezichtsveld projecte ren en de virtuele elementen nog meer met de werkelijkheid laten samensmelten." Eén van de oudste voorbeelden van die toegevoegde realiteit is een head up display in de cockpit van gevechtsvliegtuigen. In plaats van op het instrumentenpaneel te moeten kijken, heeft de piloot een doorzichtig scherm voor zijn ge zicht dat vluchtinformatie laat zien. Ook de virtuele reclamebor den op het voetbalveld naast het doel zijn een vorm van augmented reality. Door het grote aantal mogelijkhe den, zit het er dik in dat we die techniek in de toekomst erg vaak gaan gebruiken. Zoals in het toeris me: denk aan een boekje over het Colosseum in Rome. Op de papie ren pagina met een afbeelding van de ruïne ligt een doorzichtige plas tic pagina, waarop is te zien hoe het bouwwerk er ooit uitzag. Dat zou je met een AR-bril op ook krij gen, maar dan levensgroot. AR wordt ook gebruikt bij onder houd en reparaties. Op een film pje van autofabrikant BMW is te zien hoe een monteur met een speciale bril op een motor repa reert. Onderdelen lichten op, een schroevendraaier komt in beeld en laat zien welke schroeven-hij moet losdraaien. Een stem zegt wat hij moet doen. Hetzelfde concept kan een chirurg ondersteunen bij ope raties, door bijvoorbeeld onderlig gende organen te laten zien.. Hoefuturistisch deze voorbeelden mogen lijken, de techniek gaat nog verder. Het bedrijf Beyond Reality maakt AR op basis van beeldher kenning. Dat gebeurt dus niet op basis van locatiebepaling met gps, maar door middel van het vergelij ken van hetgeen je ziet met beel- Ervaar het zelf Zelf zien wat augmented reality doet? Met internet en een webcam kun je deze pagina 'verrijken'. Download het programma op beyondreality.nl/wegener. Hou vervolgens het logo hiernaast in beeld en zie wat er gebeurt... Draai de krant ook eens en beweeg hem dichterbij en verder weg. den in een computerdatabase. Directeur Jeroen Mol geeft een voorbeeld: een verpleegster komt een kamer in een verzorgingshuis binnen. Een cameraatje, gekop peld aan haar telefoon, herkent de bewoner aan zijn gezicht en geeft informatie: meneer Jansen moet zijn insuline nog krijgen. Tech nisch is zoiets al mogelijk. Mol: „Ik kan zelfs de gezichten van alle Nederlanders op één server zetten. Gekoppeld aan databases met informatie, kun je met een ca mera wildvreemden herkennen en informatie over ze krijgen op je Dinsdag 20.04.2010 -13:46 uur Locatie: De Dam, Amsterdam, Temperatuur: 17° C Koninklijk Paleis Amsterdam Gebouwd tussen 1648 en 1665 Architect: Jacob van Campen Johan Lenstra Leeftijd; 43 jaar Burgelijke staat: gescheiden Hobby's: voetbal, wandelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10