Krakau bijgezet buitenland 19 Paus belooft bescherming slachtoffers 4 Vrede op Cyprus verder weg dan ooit MISBRUIK Benedictus betuigt spijt Lage opkomst bij pro-Wildersbetoging President bracht boeken bieb niet terug Toeristen kunnen op reis naar Zuid-lrak 'Verkiezingen Sudan niet goed verlopen' A maandag 19 april 2010 door de problemen in de lucht vaart. In de Onze Lieve Vrouwekerk in Vlissingen was als eerbetoon aan Kaczynski afgelopen weekeinde een hoek ingericht met het portret van de omgekomen president en een gastenboek waarin bezoekers een condoleance konden schrij ven. Het initiatief kwam van de Raad van Kerken Vlissingen. Ver schillende mensen maakten van de gelegenheid gebruik. „Het is heel fijn dat we dit hier kunnen doen", vertaalt Patrick Cioch de woorden van zijn moeder Bozena. „Het was toch onze president. We hielden van hem." Ondanks de dramatische gebeurtenis vindt het gezin het niet vervelend dat het juist nu zo ver van het thuisland is. „Via Skype houden we contact met onze familie en we hebben af gelopen week voortdurend geke ken naar de Poolse televisie. En dat we nu hier onze steun kunnen betuigen, is helemaal mooi." Ook de Vlissingse burgemeester Wim Dijkstra heeft in de Onze Lieve Vrouwekerk stilgestaan bij de dood van Kaczynski en diens vrouw. BERLIJN Voor de Nederlandse ambassade in Berlijn is zaterdag een pro-Wilders betoging gehouden. Er waren zo'n vijftig tot tachtig mensen aanwe zig. Veel actievoerders droegen Is raëlische vlaggen. Ook waren er mensen met Amerikaanse vlaggen. Er was op vijfhonderd deelnemers gerekend. Tot de betoging was op geroepen door burgerbeweging Pax Europa en de website Political ly Incorrect. George Washington NEW YORK Bij het doorzoeken van de collectie hebben medewerkers van een bibli otheek in New York ontdekt dat oud-president Washington in 1789 twee boeken leende, maar ze nooit teruggebracht. De boete is opgelo pen tot 300.000 dollar. Hij leende een essay over internationale be trekkingen en de handelingen van het Britse Lagerhuis. NASIRIYAH Een Frans bedrijf gaat toeristische trips in de buurt van de Iraakse stad Nasiriyah organiseren. Giste ren opende het bedrijf zijn kantoor waar de trips naar antieke wonde ren in het zuiden van Irak worden aangeboden. De eerste reis is van 6 tot 14 juni. Vanaf september wordt de toer, die 2.500 euro kost, elke drie weken aangeboden. Benedictus XVI heeft in Malta een ontmoeting gehad met mensen die zijn misbruikt door geestelijken. Hij betuigde spijt en beloofde maatregelen te nemen om kin deren te beschermen. Slachtoffer: de paus huilde. VALLETTA - De Rooms-Katholieke Kerk zal effectieve maatregelen ne men om in de toekomst kinderen te kunnen beschermen tegen sek sueel misbruik. Dat heeft paus Be nedictus XVI gisteren gezegd in Malta in een ontmoeting met men sen die door katholieke geestelij ken is misbruikt, meldde een woordvoerder van het Vaticaan. Volgens een van de aanwezige slachtoffers heeft de paus 'gehuild' tijdens die ontmoeting. „Hij luis terde naar ons individueel en bad en huilde met ons", zei Lawrence Grech. Hij is een van de acht mis bruikslachtoffers met wie de paus 25 minuten sprak. Volgens de Vati- caanwoordvoerder heeft de paus spijt betuigd aan de slachtoffers. Ook heeft Benedictus gezegd dat de kerk de beschuldigingen van misbruik zal blijven onderzoeken. Bovendien zal de kerk zich inspan nen om degenen die voor mis bruik verantwoordelijk zijn voor justitie te brengen. De ontmoeting van de paus en de slachtoffers van misbruik had vol gens de woordvoerder plaats in de ambassade van het Vaticaan, kort na een openluchtmis in Floriana, net buiten de Maltezer hoofdstad Valletta. De paus ging daar voor in de eu charistieviering. Hij riep zijn ge hoor van tienduizenden mensen maii IA vuMftniJ SEKSUEEL MISBRUIK op trouw aan het geloof te blijven. Over de schandalen van seksueel misbruik in de Rooms-Katholieke Kerk repte hij bij die gelegenheid niet. De paus zei dat de gelovigen zich niet moeten laten overtuigen* door de 'vele stemmen in de maat schappij' die roepen dat de men sen God in de huidige maatschap pij niet nodig hebben. Benedictus sloot gisteren zijn tweedaags bezoek aan Malta af De paus herdacht daar dat het 1950 jaar geleden is dat de apostel Pau- lus op weg naar Rome schipbreuk zou hebben geleden aan de noord kust van Malta. De paus werd ontvangen door dcT» Maltese president George Abela en voorzitter van de Maltese bisschop penconferentie Paul Cremona en Mario Grech, de bisschop van Go- zo, het kleinere eiland ten noord- westen van Malta, dat bij de repu bliek hoort. Van de 443.000 Malte zen is 94,4 procent katholiek. De kerk op Malta stelde in 1999 een commissie in om beschuldigingen over misbruik van minderjarigen door geestelijken te onderzoeken. 45 Priesters zijn van misbruik be schuldigd, maar volgens de kerk bleek de helft van de aantijgingen ongegrond. Op weg naar Malta zei de paus za- terdag dat de kerk 'gewond is door onze zonden'. Een woordvoerder van het Vaticaan lichtte toe dat de paus daarmee sprak over de mis bruikschandalen. door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - De Turkse Republiek van Noord-Cyprus wordt alleen door Turkije erkend, zo ook de president. Toch heeft de verkie zing gisteren van de nationalisti sche Dervis Ergolu verstrekkende gevolgen. Niet alleen voor het ver deelde eiland, waar de Turks-Cy prioten en Grieks-Cyprioten al sinds 1974 gescheiden leven, maar ook voor Turkije en Europa. Voor Cyprioten aan beide zijden van de Groene Lijn die het eiland in het tweeën snijdt, en na ruim 35 jaar snakken naar een oplos sing, is de teleurstelling groot. De gematigde Mehmet Ali Talat, die de afgelopen twee jaar - onder toe ziend oog van de VN - met de Grieks-Cypriotische president Christofias om de onderhande lingstafel zat, moet het veld rui men voor rivaal Ergolu. Een natio nalist die voorstander is van een twee-staten-oplossing en weinig op heeft met de Grieks-Cyprioten. Onder druk van Turkije - dat steun uitsprak voor Talat - zal Eroglu de onderhandelingen wel moeten vervolgen, maar de toon zal radicaal veranderen en het ge vaar is groot dat voor de zoveelste keer het vredesproces op het ei land met een kleine 800.000 inwo ners, onder wie zo'n 215.000 Turks-Cyprioten, stagneert. De Grieks-Cyprioten hebben al aange geven niet al het werk wat ze met Talat hebben verzet over te gaan doen. De verkiezing van Eroglu laat zien dat veel Noord-Cyprioten de hoop op hereniging zijn verloren. De on derhandelingen die al meer dan twee jaar aan de gang zijn en ach ter gesloten deuren plaatsvonden, hebben in hun ogen niets opgele verd. Eroglu heeft daar handig ge bruik van gemaakt. Ook de corrup tie en vriendjespolitiek binnen de regering heeft Talat veel stemmen gekost. Evenals de economische cri sis, die het minilandje dat bijna volledig afhankelijk is van Turkije, flink heeft geraakt. Desalnietttemin is volgens Cyprio ten die pro-hereniging zijn Talat de beste kans op vrede. Met de nieuwe president Erogul lijkt de kans zo goed als verkeken. En teleurstelling is er niet alleen op Cyprus. Ook de internationale gemeenschap is het bevroren con flict meer dan zat. Zo zorgt Cy prus keer op keer voor problemen tussen NAVO-leden Griekenland en Turkije. En het eiland is sinds 2004 een hoofdpijndossier voor de Europese Unie. In dat jaar was het referendum over het Annan-her- enigingsplan. De Turks-Cyprioten zeiden ja, de Griekse zijde wees het plan af Een week later trad het verdeelde eiland toe tot de EU. Met alle gevolgen van dien. In Ankara wordt de winst van ha vik Eroglu niet met gejuich ontvan gen. De Turkse premier Erdogan benadrukte gisteren nogmaals dat hij ook van een nieuwe president verwacht dat hij de vredesonder handelingen 'met overtuiging' voortzet. Cyprus vormt een van de belangrijkste struikelblokken voor de toetreding van Turkije tot de Europese Unie. KHARTUM - De eerste verkiezingen in Sudan in meer dan twintig jaar voldeden niet aan de internationa le eisen. Dat hebben internationa le waarnemers gezegd. Bij de ver kiezingen, die vijf dagen duurden en vorige week donderdag ten ein de kwamen, werden een presi dent, parlement, provinciale parle--* menten en gouverneurs gekozen. Een team van EU-waarnemers stel de vast dat namen in stemregisters ontbraken. Stembenodigdheden zijn niet gelijkmatig over het land verdeeld en er zijn gevallen van in timidatie van kiesgerechtigden ge meld. Oud-VS-president Carter, hoofd van andere waarnemers, kwam tot dezelfde conclusie. Voorlopige uitslagen laten zien dat de huidige president Omar al-Bas- hir tussen 88 en 94 procent van de stemmen krijgt. De meeste van zijn uitdagers trokken zich terug. - tra van Vlissingen bewees Lech Kaczynski en diens echtgenote Maria de laatste eer. - foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9