Voordeelweek DUITSLAND 81 nland Sachsenhausen daders centraal zet President Polen in BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Kamp 65 jaar geleden bevrijd Oplossing kwestie Belgisch kiesdistrict zaak van lange adem KORTING1, oc aoril' bij KRAS.NL boekt u uw autovakantie naar Duitsland nu met extra korting! 0 maak bijvoorbeeld een stedentrip naar Berlijn, Wellness in het Sauerland, ontdek Saksen, Movie Park Germany of verblijf in een bungalow, hotel of vakantiepark nog nooit waren busvakanties naar Duitsland zo voordelig bij KRAS.NL! kiest u voor een boeiende stedenreis of voor een complete excusrsiereis? u bezoekt o.a. Berlijn, het Sauerland, Thüringen of het Zwarte Woud! jj Zie www.kras.nl/duitslandvoordeelweek Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskostên en Calamiteitenfonds. maandag 19 april 2010 waarom zou je meer betalen Voormalig concentratie kamp Sachsenhausen zoekt 65 jaar na de bevrijding een nieuwe rol. De directeur: „We moeten ons meer bezig houden met de daders." door onze correspondent Oene van der Wal Peter Josef Snep was een sportieve jongen van twin tig met een ijzeren condi tie. Daarom moest hij iede re dag tientallen kilometers rond rennen. De bodem van het concen tratiekamp - asfalt, gras, kiezels - was een ideale ondergrond om de slijt vastheid van schoenen te tes ten. Want dat deed Snep, als on vrijwillig lid van het 'Schuhkom- mando'. Duitse schoenfabrikanten gebruikten gevangen van concen tratiekamp Sachsenhausen als proefkonijn. Toen verzetsstrijder Snep in 1942 in Sachsenhausen aankwam woog hij 72 kilo, na een paar weken nog maar 49. „Het Schuhkommando was een verkapt doodvonnis", zegt de 88-ja- rige Amsterdammer op een zonni ge aprilochtend in Sachsenhausen, dat nu een museum en herinne ringsoord is. Toeristenbussen staan op het parkeerterrein, op de grasvelden tussen de barakken lig gen Italiaanse scholieren. Sachsen hausen trekt veel bezoekers en ie der jaar meer. Van 168.000 in 1992 naar 400.000 afgelopen jaar. Al leen Dachau, bij München, ont vangt meer toeristen. Van de be zoekers komt 60 procent uit Duits land, onder wie veel scholieren. Ook de nabijheid van toeristen magneet Berlijn, ruim dertig kilo meter naar het zuiden, speelt een BRUSSEL - De Belgische oud-pre mier Jean-Luc Dehaene heeft op nieuw meer tijd nodig om het poli tiek probleem over het kiesdistrict rond Brussel op te lossen. Hij zou gisteren zijn oplossing presente ren, maar mikt nu op donderdag. Eigenlijk had hij voor Pasen klaar moeten zijn, op verzoek van ko ning Albert II. Het kiesdistrict Brussel-Halle-Vil- voorde is al jaren het grootste strui kelblok in de Belgische politiek. Het is nog het enige district waar kiezers zowel op Vlaamse als op Waalse partijen kunnen stemmen. De Vlamingen eisen een splitsing, maar de Walen verzetten zich. Hoogleraar politicologie Carl De- vos uit Gent stelt dat een kabinets crisis dreigt bij mislukking van de missie van Dehaene. Nieuwe ver kiezingen zijn dan erg lastig, om dat het Grondwettelijk Hof de hui dige regeling heeft afgekeurd. rol. Spanjaarden, in de Duitse hoofdstad ook al opvallend veel vuldig aanwezig, weten Sachsen hausen ook te vinden. Morsch: „Sinds de komst van premier Zapa- tero is Spanje erg met de verwer king van het Franco-verleden be zig. Daardoor is de belangstelling voor concentratiekampen groot." Ook oud-gevangene Snep merkt veel interesse: „Leerlingen zijn nor maal nauwelijks stil te krijgen, maar als ik een uur voor een groep praat, zwijgt iedereen." Vaak krijgt hij ontroerende bedankbriefjes. Op 22 april is het 65 jaar geleden dat het kamp van de nazi's werd bevrijd. Directeur Morsch ziet daar in de kans extra aandacht op Sach senhausen te vestigen. Vijfjaar ge leden waren er nog zo'n duizend overlevenden bij de jaarlijkse her denking, dit jaar verwacht Morsch er nog slechts tweehonderd. Het kamp wordt zo steeds minder een herinneringsplek van de slachtof fers. Daarom wil Morsch een, wat hij noemt, 'nieuwe emotionaliteit' Peter Josef Snep (m) bij een model van Sachsenhausen. foto GPD creëren. „Als we de slagzin 'nie wie- der' serieus nemen, is het heel be langrijk dat we ons meer bezighou den met de daders en wat hen dreef', zegt Morsch. Ook wil hij meer aandacht voor de 'omstan ders', de mensen die bij misdaden toekeken. Op die manier kunnen lessen worden getrokken ten gun ste van democratie en tolerantie, denkt Morsch. Van de ruim 200.000 gevangenen, vooral bui tenlanders, kwamen er tussen 1936 en 1945 naar schatting 40.000 om. Onder de bijna 4.000 Neder landse geïnterneerden vielen circa 1.400 doden. Maar schokkende ber gen van menselijke lijken zullen in Sachsenhausen steeds minder pro minent te zien zijn. Des te meer zet Morsch in op historische uitleg en 'context': „We gaan geen gru- welconcurrentie aan met inter net." Overlevende Snep bracht een jaar door in Sachsenhausen en satelliet kamp Lichterfelde in Berlijn. Daar na wist hij onder te duiken. Gere geld schiet hij vol als hij over zijn kampverleden praat. Toch zegt hij dat het kamp hem niet veel meer doet. Hij vertelt hier al tien jaar zijn verhaal. Zakelijk: „Jongeren be grijpen nu ook dat niet alleen Jo den vervolgd werden, maar wij ook." Proef met gaskamer Vanuit Sachsenhausen werden alle concentratie- en vernietigingskam pen van Hitiers Derde Rijk aange stuurd. SS'ers werden er opgeleid. De-eerste proeven met een mobie le gaskamer waren hier. 4§ Vanuit Sachsenhausen werd het gifgas Zyklon-B gedistribueerd. Ner gens werden meer medische expe rimenten uitgevoerd, aldus direc teur Günter Morsch. Zeeuwse Polen herdenken zaterdag hun omgekomen president in de katho lieke Onze Lieve Vrouwekerk in Vlissingen. Ook burgemeester Wim Dijks- door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De familie Cioch uit Vlissingen knielt zaterdag in de Onze Lieve Vrouwekerk in Vlissin gen neer voor het portret van hun overleden president Kaczynski. De kerk stelde de deuren open voor Polen die in Zeeland wonen en die hun eer wilden betuigen aan de verongelukte president. Kaczynski én zijn vrouw Maria zijn gisteren in de Poolse stad Krakau bijgezet in de crypte van de Wawel- kathedraal. Ze kwamen vorige week om bij een vliegramp in het westen van Rusland. De lichamen waren giste ren overgevlogen van Warschau naar het zuidelijk gelegen Krakau. De staatsbegrafenis begon met een mis in de Mariabasilielc. Hierna gin gen de kisten in een processie door de stad naar de kathedraal. Vele tienduizenden Polen stonden langs de weg om afscheid te nemen van het echtpaar. In de crypte waren ajleen naaste fa milieleden aanwezig om afscheid te nemen. Veel buitenlandse hoog waardigheidsbekleders konden niet bij de plechtigheid aanwezig zijn Van natuur tot attractieparken! 2 f/m 15 dagen Aankomst: april t/m oktober Per Comfort:Glassbus 5 t/m 12 dagen Vertrek: april t/m oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8