'Doorgaan tegen repressie in' 'Veiliger voertuigen naar Uruzgan' enland j 7 Pechtold zinspeelt op premierschap Rinnooy Kan INAUGURATIE Nieuwe president van de Molukken toont zich strijdvaardig Winsemius doet informatie Amersfoort Meerderheid voor bouw kerncentrales Urker schedels worden herbegraven Automobilist te dronken om te blazen Veertig mails over fouten in IPCC-rapport maandag 19 april 2010 President John Wattilete (I) van de RMS legt in de Donatuskerk in Bemmel de eed af. foto William Moore De strijd voor Republik Ma- laku Selatan (RMS) stopt niet na de eerste generatie. De nieuwe Molukse presi dent John Wattilete zet het gevecht voor vrijheid voort. Fotocamera's worden hoog in de lucht gehouden. De nieuwste mobieltjes met ca mera's worden hoog boven de mensenmassa uitgetild om maar een foto te kunnen maken van de nieuwe president van de Republik Maluku Selatan (RMS) in ballingschap. Langzaam loopt hij vanachter uit de Donatuskerk in Bemmel het lange pad langs de houten kerkbanken af De nieuwe president John Wattilete loopt naast de scheidend president Frans Tutuhatunewa die achter in de tachtig is. Mannen van de eer ste generatie Molukkers in Neder land lopen voorop. Gejuich en ap plaus klinken als de nieuwe en oude president passeren. Een man veegt met een witte papieren zak doek een traan weg. De inauguratie van de nieuwe pre sident in ballingschap is bijzonder. De RMS heeft er al vier gehad, maar de vijfde is de eerste van de tweede generatie Molukkers in Ne derland. Wattilete is geboren in Bemmel. „Mijn ouders zijn er over leden en begraven." Zelf woont en werkt hij in Amsterdam. „Dat ik hier geboren ben, geeft aan dat de strijd van de RMS wordt voortge zet", zegt de nieuwe president. „Ook als de eerste generatie er niet meer is. Het geeft de continuïteit aan. Hoe moeilijk de weg ook is die wij moeten begaan, wij zullen doorzetten." Maar Wattilete doet dat wel op een andere manier dan de eerste generatie. Hij onderkent dat het Molukse volk verandert. Hij wil daar ook rekening mee houden, ook al blijft het doel hetzelfde: het herstel van een onafhankelijke re publiek op de Molukken. Want na het uitroepen van de Re publik Maluku Selatan op 25 april 1950 is de republiek voor hem al tijd blijven bestaan. De Indonesi sche regering ziet hij dan ook als onderdrukker. Wattilete liet zijn gehoor in de Bemmelse kerk we ten dat anno 2010 nog veel men sen op de Molukken onder de ar moedegrens leven. Zijn land wordt leeggeplunderd door de Indonesiërs. „Moeten wij aanvaarden dat de Molukkers on derdrukt zijn enkel en alleen om dat zij vrij willen zijn? Het is onze gezamenlijke verantwoordelijk heid de RMS-strijd voort te zet ten." Inmiddels loopt ook al de derde ge neratie warm. Een lid van de adviesraad zegt: „Ik ben van de derde generatie. Wij zetten de strijd zij aan zij voort. Ons principe is: recht op vrijheid zal nooit te koop zijn. Of je nu de eerste of tiende generatie bent." RIJSWIJK - De militaire vakbonden willen dat de Nederlandse militai ren in Uruzgan veiliger voertuigen ter beschikking krijgen. Zaterdag kwamen twee militairen om het le ven doordat hun voertuig op een bermbom reed. De mariniers Jeroen Houweling (29) en Mare Harders (23) reden in een Viking rupsvoertuig. Zogehe ten Bushmasters zijn beter be stand tegen bermbommen. „Die Vikings zijn kwetsbaar. De Neder landse militairen beschikken in Uruzgan ook over Bushmasters, maar dat zijn er maar een paar, ter wijl die voertuigen betere bescher ming bieden tegen bermbom men", zegt voorzitter lan Kleian van de militaire vakbond ACOM (CNV). Ook voorzitter Wim van den Burg van AFMP FNV noemt de rupsvoertuigen kwetsbaar. Ook hij maakt zich zorgen over het ma terieel. Hoewel de missie dit jaar officieel wordt beëindigd, gaat er nog iedere week materieel naar Uruzgan, zegt Kleian. Hij vindt dat de Bushmasters in Nederland moeten worden overgebracht naar Afghanistan. „En als dat er niet ge noeg zijn, kopen ze er maar een paar bij. Een mensenleven is mij meer waard", zegt Kleian gisteren. Jean Debie van de militaire bond VBM/NOV noemt het overlijden van de militairen buitengewoon triest. Naast het materieel maakt hij zich ook zorgen óver de steun van de Afghaanse bevolking. „Nu duidelijk is dat de Nederlandse mi litairen vertrekken en niet bekend is wie de taken overneemt, kiest de bevolking minder makkelijk on ze kant." De condoleances voor de twee ge sneuvelde mariniers stroomden gisteren binnen op verscheidene condoleancesites op internet. Onder de steunbetuigingen zijn ook reacties van familieleden van andere militairen die in Uruzgan op missie zijn. AMSTERDAM - D66-leider Alexan der Pechtold had opgezien tegen zijn speech op het partijcongres van afgelopen zaterdag, gaf hij toe. D66 gaat de verkiezingen in en voor het eerst is de partij-icoon er niet meer bij. Juist op een mo ment dat het in de peilingen, on danks de virtuele winst, toch even minder gaat. Pechtold hield zich vast aan de woorden van de vorige maand overleden oprichter, die D66 er na mindere perioden steeds weer bo venop hielp. „Je hebt het verleden in je rug", haalde hij Van Mierlo aan. „En dat bepaalt waar je naar toe wilt gaan." In de ogen van D66 is het verleden, zeker de afgelopen drie jaar, een periode van 'stil stand' geweest. CDA en PvdA zijn de boosdoeners, zei Pechtold. Opvallende gastsprekers waren D66-prominenten die normaal ge sproken hun gezicht niet op con gressen laten zien: SER-voorzitter Alexander Rinnooy Kan en Akzo- topman Hans Wijers. Rinnooy Kan herhaalde zijn bekende plei dooi voor investeren in kennis, Wijers hamerde op het belang van integratie en de blik over de gren zen. Maar hun aanwezigheid had nog een andere functie: laten zien dat D66 over gezaghebbende be stuurders beschikt. Pechtold zag zijn kans schoon. „Ik kan u verze keren dat ze allebei ook heel veel verstand van Algemene Zaken heb ben." Luid applaus in de zaal: Pechtold gaf eerder al te kennen niet beschikbaar te zijn voor een kabinet, ook niet als premier. Maar beide heren lieten zich niet het hof maken door hun partijleider. Of zoals Wijers het zei: „Leuke woordgrap, maar ik ben druk be zig met Akzo." Pieter Winsemius AMERSFOORT Oud-minister Pieter Winsemius gaat als informateur aan de slag bij de collegevorming in Amersfoort. Hij zal vandaag advies uitbrengen. De afgelopen dagen voerde hij ge sprekken met vertegenwoordigers van de gemeenteraadsfracties. Een college van Burger Partij Amers foort, WD, D66 en GroenLinks bleek vorige week niet mogelijk. DEN HAAG Bijna tweederde (63 procent) van de Nederlanders is voor kernener gie, blijkt uit onderzoek onder dui zend mensen in opdracht van de ministeries van Vrom en Economi sche Zaken. Een kwart wijst kerne nergie hoe dan ook af. Een deel van de voorstanders ziet kernener gie als een noodzakelijk kwaad. Een derde steunt kernenergie on voorwaardelijk. URK De zeven 'Urker schedels' worden op 5 juni herbegraven op het Urker kerkhof. Hier werden ze in 1877 ontvreemd. Zeker drie van de sche dels werden gestolen door een arts die ze cadeau deed aan de beroem de Utrechtse hoogleraar Pieter Har- ting voor onderzoek. Hoe de overi ge vier schedels in Utrecht terecht kwamen, is niet duidelijk. DEN HAAG Een 25-jarige automobilist uit Den Haag was zo dronken dat hij, toen hij zaterdag het portier opende voor de politie, meteen uit zijn au to viel. Het blazen op het politiebu reau mislukte in eerste instantie, omdat hij tijdens het blazen in slaap sukkelde en van zijn stoel viel. Toen het wel lukte, bleek dat hij bijna zes maal de limiet had overschreden. DEN HAAG Het Planbureau voor de Leefomge ving (PBL) heeft veertig mails ge kregen met reacties van mensen op een klimaatrapport van de IPCC, het klimaatpanel van de VN. In het IPCC-rapport uit 2007, waar op nationaal beleid rondom kli maatvraagstukken deels is geba seerd, bleken fouten te zitten die het IPCC in diskrediet brachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7