341 sport Droom Hoogerland blijft een droom De winnaar heet Kamychev, is i Aswolk hindert Omroep Zeeland Valpartij schakelt Van der Lijke uit Philippe Gilbert laat grote mannen huilen AMSTEL GOLD RACE Limburgse klassieker grote tegenvaller maandag 19 april 2010 door Koen de Vries goes - Ook Omroep Zeeland pluk te zaterdag de wrange vruchten van de vulkaanuitbarsting op IJs land. De omroep wilde via de ra dio uitgebreid verslag doen van de ZLM tour, maar mocht vanwege de aswolk boven Nederland vanaf vliegveld Midden-Zeeland geen vliegtuig de lucht insturen. Dat had voor glasheldere verbindingen moeten zorgen. Nu moesten de verslaggevers en technici via conventionele midde len zoals de gsm en 'gewone' an tennes contact met de studio in Oost-Souburg leggen. „De kwali teit van de verbindingen was soms niet best en soms was die er ook helemaal niet", gaf Matthew Gide- onse van Omroep Zeeland na af loop aan. „Het was behelpen maar in elk geval beter dan niks." Aan het eind van de rit over 179 ki lometer ging het door de techni sche beperkingen bijna mis. Piet Eversdijk, die vanaf de motor ver slag deed, kon zijn koptelofoon niet loskoppelen van de motor om dat hij anders de studio niet meer kon horen. Op een gevaarlijk punt, net achter de streep, moest hij zijn verhaal doen. De sprinten de menigte kon hem nog net ont wijken. „Gelukkig liep het goed af', keek Eversdijk terug. „Je moet er niet aan denken dat Omroep Zeeland de oorzaak van een valpar tij zou zijn." Nick van der Lijke voor de start van de ZLM tour. foto Koen de Vries door Koen de Vries goes - Nick van der Lijke, zaterdag de enige Zeeuw in het peloton van de ZLM tour, had een pechdag. De achttienjarige Middelburger reed steeds attent in de voorste linies, totdat hij na 120 kilometer bij een valpartij betrokken raakte. In de buurt van 's-Gravenpolder tuimelde hij over een paar renners en kreeg er daarna een stel over zich heen. Toen hij weer op de been was, had hij pijn in zijn knie. „Hij is een beetje dik, maar ik ga gewoon trainen", gaf Van der Lijke zaterdagavond aan. „Het is heel jammer wat er gebeurd is want ik reed heel goed. Ik reed steeds voor in en het kostte me weinig moeite. Maar balen helpt niet. Ik moet het positieve eruit halen en me rich ten op de koers van volgende week, de Arno Wallaard Memo rial." Van der Lijke kreeg een extra rotgevoel toen hij hoorde dat de Kazach Kamychev gewonnen had. „Ja, die jongen ken ik. Bij de junio ren heb ik vaak met hem gekoerst. Ik kon hem altijd hebben." door Frits Bakker valkenburg - Zo veel kritische vra gen was Johnny Hoogerland al lang niet meer gewend. Van alle kanten werden ze op hem afge vuurd, bovenop de Cauberg, waar hij aan het eind van een snelle en zware Amstel Gold Race zijn rol als één van de favorieten niet had kunnen waarmaken. Het machts vertoon van de Belg Philippe Gil bert had hij niet van dichtbij kun nen meemaken. Hoogerland werd 54e op 3.28 van de winnaar. Waarom zijn ambities in het Lim burgse heuvelland waren wegge vaagd, welke conclusie hij daar zelf aan verbond, of hij zelf nu ook niet vindt dat hij te veel kilome ters heeft gemaakt in de winter en in de voorjaarskoersen? Hij stond er maar beduusd bij, Zeeuwse Joh nny, voor de bus van Vacansoleil. Het directe antwoord bleef uit, het licht was gewoon uitgegaan. Basta. „Zo slecht was het toch ook weer niet", probeerde hij eerst de kriti sche toon te temperen. „Ik was heel lang goed; tot de Fromberg, waar ik te ver vanachter zat, Andy Schleck wegsprong en ik niet meer kon reageren." Zijn droom, om van de Amstel Gold Race het hoog tepunt van het voorjaar te maken, bleek in een illusie. De tjokvolle Cauberg had een ovatie over voor een ijzersterke Waal, alles wat Ne derlands was speelde wéér niet mee om de overwinning. Werd het ook niet wat overdre ven, de favorietenrol van Johnny Hoogerland, die weliswaar een hoopvol WK reed vorig jaar, zo heerlijk kon aanvallen in de Ron de van Spanje en mee voorin reed in de Ronde van Lombardije. Maar zo snel, in zijn tweede profjaar, meespelen met de groten, met Gil bert, Ivanov, de Schleck-broers, Evans en Cunego, op het terrein waar hij weliswaar elke meter kent, was nog veel te veel ge vraagd. „Als ik goed ben", had hij gezegd, „wil ik erbij zitten aan de voet van de Cauberg, in de groep die om de overwinning gaat sprinten." Daar mee had hij zichzelf eigenlijk al te veel druk opgelegd. „Johnny heeft niet goed geslapen", zei Daan Luijkx, de manager, op de middag voor de koers. „Maar dat zegt niks hoor." Op het podium in Maas tricht, waar hij met zijn ploeg werd voorgesteld, stond Hooger land er voor de start fris en mon ter bij. En werd hij door één van de twee speakers gelijk maar ge bombardeerd tot de grote favoriet. „Mijn winnaar van vandaag, dat is JH uit Zeeland", riep hij tegen de duizenden toeschouwers. „Johnny had een vrije rol, was be schermd", vertelde Michel Corne- lisse over de ploegtactiek. „Ik heb lang gedacht dat hij goed genoeg was om dat waar te maken." Toen de kopstukken, eerst met Ivanov en Evans, laterr met de twee Schlecks, het tempo op de lastige Fromberg en de steile Keutenberg omhoog joegen, werd het Hooger land te machtig. „Ik had de hele dag wel macht, maar op het laatst niets extra's meer", verklaarde hij zijn capitulatie. „Hoe moet ik daar nu conclusies aan verbinden? Het kan toch gewoon een mindere dag zijn." En met het hart weer op de tong: „Het is wel een grote tegen valler, ja. De Amstel Gold Race was een piekmoment in het voor jaar, ik had er heel veel van ver wacht. Ik heb me geen moment slecht gevoeld. Na twee keer de Cauberg, op de Eyserbosweg, twin tig kilometer voor de finish, had ik nog de benen om een sterke finale te rijden. Maar ineens was het over, de benen wilden niet meer." Vacansoleil had wel een andere troef in de finale. De Italiaan Mar co Marcato opende de koers net na de Kruisberg. Hij bleef voorin tot de laatste klim en werd achtste in de eindsprint. Björn Leukemans, die het hele voorjaar in topcondi tie is, kon het niet waarmaken. Voor de Vlaming bleek de Amstel net een koers te ver. „Hij vertelde me in de bus dat hij aan rust toe is", zei Hoogerland. „Ik denk, om eerlijk te zijn, dat het voor mij ook tijd is om een paar weken geen wedstrijden te rijden." door Ad Pertijs valkenburg - Philippe Gilbert heeft de uitstraling van een 'ideale schoonzoon', maar ondertussen veegt hij als coureur met iedereen de vloer aan als hij zijn kans ruikt. Zoals gisteren op de Cauberg, waar de 27-jarige Belg liet zien ook in het voorjaar klassiekers als de Amstel Gold Race te kunnen win nen. „Van winnen wordt een ren ner sterker", zegt de man die vorig seizoen afsloot met indrukmaken de overwinningen in Parijs-Tours en de Ronde van Lombardije. In het Limburgse heuvelland pro beerde Gilbert het eerst met een aanval op de Keutenberg en toen bleek dat hij daar de ruimte niet kreeg van een select groepje achter volgers (Sergei Ivanov, Frank Schleck, Damiano Cunego en Alexander Kolobnev) staakte hij die poging en wachtte geduldig op de Cauberg. „Als je ziet hoe hij de sprint wint, kun je alleen maar zeggen dat hij vandaag de beste was", zei zijn ploegleider Herman Frison van Omega Pharma-Lotto. Bij de bus van de ploeg stonden volwassen mannen te huilen en spraken teamleiders en ploeg maats vol trots over het vertrou wen dat ze altijd hebben gehad in hun afmaker 'Phil'. „Hij is een dankbare kopman", zei Jürgen Van- denbroek, die aan de voet van de Cauberg het laatste gaatje dicht reed naar de ontsnapte Kolobnev. „Philippe hoeft niet te zeggen dat hij goed is, dat zie je bij hem zo." Het eindschot van de Kazach Arman Kamychev was alle andere renners in de ZLM tour zaterdag te machtig. foto Willem Mieras door Koen de Vries goes - Wie 0 wie is Arman Kamy chev? De wielrenner uit Ka- zachstan won zaterdag de ZLM tour, maar veel meer werd er na de wielerkoers voor renners tot 23 jaar niet van hem bekend. Kamy chev is 19 jaar en komt uit Astana, de hoofdstad van het land, wist een teamgenoot met handen en voeten uit te leggen. Maar verder? Zelfs de bejaarde Belg Victor van den Abeele, die al elf jaar met wie lerploegen uit Kazachstan door de wereld reist, wist het niet. „Conver seren is een probleem, meneer. Ik ken geen Kazach die Engels spreekt." Een insider met een oli fantengeheugen wist te melden dat Kamychev in 2008 de derde etappe in de Juniorendriedaagse van Axel won. Maar verder... Pim Ligthart uit TWisk werd tweede, de Sloveen Blaz Jarc derde en We sley Kreder uit Zevenhuizen vier de. Dat Arman Kamychev een goede wielrenner is, lijkt na zaterdag wel zeker. Als eerstejaarsbelofte maak te hij een ijzersterke indruk. Hij kreeg na afloop niet voor niets ook de Trofee Niek Rentmeester, voor de strijdlustigste renner, uitge reikt. Kamychev was een van de besten in de kopgroep van elf die na 110 van de 179 te rijden kilojne- ters ontstond en hij maakte het karwei in de Goese Anthony Fok kerstraat professioneel af. Hij sprong vierhonderd meter voor de finish weg en liet zich niet meer achterhalen. Kort daarvoor pakte hij hoogstpersoonlijk de Sloveense kampioen Blaz Jarc terug en ook bij andere uitvallen in de laatste ki lometers was hij attent. „Met deze ploeg hadden we eigenlijk moeten winnen", keek Nederlands bonds coach Aart Vierhouten terug. „We hebben een paar heel sterke ren ners en we zaten er ook dichtbij. Maar die Kazach was wel heel sterk. Ik denk dat de beste gewon nen heeft." De ZLM tour had zaterdag te lij den onder het gebrek aan wind. De renners reden wel hard, maar konden zelden afstand nemen. Slechts één keer lukte dat en die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70