13 op de proef We vallen graag in herhaling. weereen aantal prijsverlagingen. linnenland 15 IHh I. 1 Natuur profiteert van vulkaanuitbarsting Van Gent toch in top vijf GroenLinks o 2? 272 Ook voor de prijs naar Albert Heijn. maandag 19 april 2010 i vluchten verwerkte Eurocontrol gisteren. Onder digheden zijn dat er 24.000. BgSMi J /V. - - m.- gestrande reizigers deden inmiddels een beroep opjEurocróss, de alarjmceptr^.ygn Acpmea. seren. Hij landde met de bood schap: „Niks aan de hand, er kan gevlogen worden!" Hartmans was getergd door wéér een dag zonder vliegtuigen in de lucht, waarbij de KLM dagelijks 5 tot 10 miljoen eu ro schade lijdt. Het stak hem dat Eurocontrol en Inspectie voor Ver keer en Waterstaat (IVW) zonder de KLM te raadplegen bepalen wanneer gevlogen wordt. Zaterdag spuwden Hartman en zijn collega van Lufthansa bij Eurocontrol hun gal. Zij kregen toestemming voor proefvluchten: de KLM hield er gis teren tien. Volgens Hartman kun nen vliegtuigen onder of over de aswolk heenvliegen. De IVW hoor de de kritiek gelaten aan. „We be grijpen dat het heel vervelend is. Maar voordat je toestemming geeft weer te gaan vliegen moet je zeker weten dat het veilig is", aldus een woordvoerster. Ander nieuws over de aswolk KLM-personeel doodde gisterochtend de tijd op het panoramaterras op Schiphol. foto Valerie Kuypers/ANP De Inspectie Verkeer en Water staat gaf het luchtruim gistermid dag al vrij voor kleinere gemotori seerde vliegtuigjes en helikop ters, die niet vliegen op instrumen ten, maar op zicht. Nederland sloot daarmee aan bij andere Euro pese landen. Zowel Transavia als de KLM heb ben dit weekeinde testvluchten uitgevoerd om de invloed van vul- kaanas op onderdelen van de vlieg tuigen te meten. De Europese luchtverkeersleiding Eurocontrol in Brussel verwerkte gisteren slechts 4.000 vluchten. Normaal zijn dat er 24.000. In Duitsland mocht gisteren weer vanaf vijf vliegvelden naar het oosten worden gevlogen. Spanje en Frankrijk openden vliegvelden waar de aswolk niet boven hangt. De meeste Franse luchthavens blij ven in ieder geval tot morgenoch tend gesloten. Prijsvechter Ryanair besloot giste ren tot woensdagochtend niet te vliegen in Noord-Europa. British Airways heeft alle vluch ten van vandaag geschrapt. - Het Scandinavische SAS schrapt vandaag bijna alle vluchten. Verladersorganisatie EVO schat de schade in de afgelopen drie dagen minstens 90 miljoen euro. Volgens EVO zijn de bloemensec- tor, de groente- en fruitsector, de farmaceutische industrie en de hightechindustrie het zwaarst ge troffen door het wegvallen van het luchtvrachtverkeer. Nijmegen moet het nog bijna een week zonder burgemeester Thom de Graaf en wethouder Hannie Kunst stellen. Zij zittén vast in Pe king na een handelsreis en hopen pas vrijdag terug te kunnen keren via New York. Het Eindhovense PIN Taxi reed gis teren een Deense zakenman van België naar Kopenhagen, een rit van ruim 1.000 kilometer. De man wist zaterdag met de trein Brussel te bereiken. De taxi bracht hem voor 1.500 euro weg. De hogesnelheidstrein Eurostar telde van donderdag tot gistera vond 50.000 extra reizigers. Eurostar zet op alle lijnen extra treinen in. Veertig huisartsen en twintig specialisten uit Breda en omge ving zijn met de boot, bus en Euro star op weg van Ierland naar huis. Ze waren op een teambuildings uitje en konden niet terugvliegen. WAGENINGEN - De natuur en indi rect ook de mens, profiteren van de enorme hoeveelheid vulkani sche as die gaat neerdwarrelen door de vulkaanuitbarsting in IJs land. In de as zitten namelijk veel mineralen en sporenelementen, es sentiële en onmisbare bouwste nen voor het leven op aarde. Dat meldt de stichting Anemoon, een onderzoeksorganisatie voor het marine leven. De mens heeft in beperkte mate dus ook voordeel bij een vulkaanuitbarsting, aldus Anemoon gisteren. Sporenelementen zijn onder ande re koper, ijzer, kobalt, mangaan en selenium. Die komen samen met mineralen in het oppervlaktewa ter terecht. Daar lossen ze op en vormen voe ding voor plankton en hogere orga nismen. Mensen krijgen onmisba re sporenelementen binnen via hun voeding. Vulkanische as kan bij het neer- dwarrelen boven land voor adem halingsklachten zorgen bij mensen met longaandoeningen. Ook kun nen de minuscule stukjes steen voor oogklachten zorgen. Een dun laagje as maakt de grond vruchtbaarder, maar een dikkere laag verstikt de bodem. Daarente gen is aarde die bedekt is geweest met lava uitermate vruchtbaar. DEN HAAG - GroenLinks-leden heb ben gisteren bepaald dat Ineke van Gent op de vijfde plaats komt van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamerverkiezingen. De kandida- tencommissie achtte haar geschikt voor een positie op de plekken elf tot en met vijftien, maar de leden bepaalden anders. Een droomsecenario, meent Van Gent. En „een geweldige erken ning". Na een week actievoeren op Twitter (Ten in de top tien') kreeg ze gisteren de zaal achter zich met een onvoorbereid „plei dooi uit het hart". De boodschap daarvan was dat ze nog graag vier jaar wil opkomen voor mensen die het moeilijk hebben. „Een stoer wijf op vijf, dat kan toch min der", hield Van Gent het congres voor. Het gejoel en applaus maak te heel duidelijk dat de Groen Links-leden graag een combinatie zien met de „passie van een idea list en de nuchterheid van een Gro ninger". Van Gent: „Die passie en gedrevenheid zitten nog steeds in mij. Je kunt mij voor elke klus op •pad sturen, ik maak er wat moois van." Ineke van Gent staat bekend om de duidelijke taal waarmee ze de discussie voert. Ze is sinds 1998 Kamerlid en de regels bepalen dat ze daarom nu eigenlijk plaats moet maken voor jong talent. Zittend Kamerlid Jolande Sap werd door het congres op de twee de plaats gezet op de kandidaten lijst. In een stemming behaalde ze meer stemmen dan haar belang rijkste concurrent Tofik Dibi uit Vlissingen, eveneens een zittend Kamerlid. Dibi kwam uiteindelijk op plaats drie. Partijleider Femke Halsema werd eerder al aangewe zen als lijsttrekker. Zij zei dat de idealen van GroenLinks actueler zijn dan ooit. Met een overheidste kort van 29 miljard euro moet wor den bezuinigd, maar niet „ziel loos", aldus Halsema. Als het aan GroenLinks ligt worden de lasten eerlijker verdeeld en wordt er wat extra's gevraagd van degenen met een hoger inkomen. Ook komen er geen nieuwe milieubelastende kolencentrales, maar wordt meer geïnvesteerd in duurzame energie. Sm ^Robijn Robijn Stralend wit vloeibaar Flacon 1.5 liter 0 3; 89 Lenor Bijv. Breath of fresh air Flacon 750 ml ut Persil Bijv. Color 2x geconcentreerd Flacon 750 ml v&" .99 Dash r Bijv. Wit kleur fl||oceaanfris mm doos 1.2 MO Robijn Color vloeibaar Flacon 1.5 liter Deze week een selectie van prijsverlagingen uit ons assortiment wasmiddelen. Kijk In de winkel of op ah.nl/prijspeil voor nog veel meer prijsverlagingen. Wijzigingen en zetfouten voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5