41 binnenland Aswolk stelt geduld Peter R. de Vries kiest voor Koos H.-lookalike TOS^S Blom wil nieuwe toekomst opbouwen Niet iedereen betaald vrij op Bevrijdingsdag Kapitale drugsvangst bij haastige Fransen Man in de boeien na brengen Hitlergroet Brand in duinen bij Bergen 'officieel uit' Politie op zoek naar vermiste kinderen Agenten gewond bij vechtpartij Op de vierde dag van het vliegverbod wegens de wolk vulkaan- as uit IJsland groeide de kritiek. Onder druk van luchtvaart maatschappijen wordt er weer voorzichtig gevlogen. maandag 19 april 2010 DEN HAAG Niet iedereen heeft automatisch recht op een vrije dag op 5 mei, Be vrijdingsdag. Ook niet in een lus trumjaar als dit jaar. Of het een doorbetaalde vrije dag is moet zijn geregeld in de cao. Is dat niet het geval, dan beslist de werkgever. In de meeste cao's is de doorbetaalde vrije dag eens in de vijfjaar vastge legd. Maar dat geldt bijvoorbeeld niet voor de schildersbranche. BREDA De politie heeft zaterdag op de A16 tussen Breda en Antwerpen twee Fransen aangehouden die met 28 kilo aan cocaïne en heroïne zater dag de grens wilden oversteken. De drugs vertegenwoordigen een straatwaarde van 2 miljoen euro. De verdachten reden met 240 kilo meter per uur over de rijksweg en negeerden stoptekens. Ze werden uiteindelijk klemgereden. SAMBEEK De politie heeft in de nacht van za terdag op zondag een 20-jarige man aangehouden die tot twee maal toe de Hitlergroet bracht aan agenten. Dat gebeurde in het uit gaansgebied van Sambeek, gemeen te Boxmeer. De man uit het Bra bantse plaatsje Zeeland hief zijn arm schuin omhoog en sloeg zijn hakken tegen elkaar toen een poli tiewagen hem passeerde. SCHOORL De brand in het duingebied tussen Bergen en Schoorl is sinds zaterdag avond 'officieel uit', aldus de ge meente Bergen. De brandweer heeft gisteren nog wel gepatrouil leerd om waar nodig na te blussen en materiaal op te ruimen. Het wachten is op de uitkomst van fo rensisch onderzoek dat uitsluitsel moet geven over de oorzaak. Tips reppen over een brandstichter. BUNDE De politie is op zoek naar twee kin deren van 9 en 10 jaar oud die sinds zaterdagochtend worden ver mist. De 10-jarige jongen Abdurrah man Osman en zijn 9-jarige zusje Mariam liepen zaterdagochtend weg bij hun pleeggezin in het Lim burgse dorpje Bunde. Vermoede lijk hebben ze de trein naar Maas tricht genomen. Ze dragen wellicht rugzakjes. MIDDELSTUM Bij ongeregeldheden in het Gro ningse dorp Middelstum zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie politiemensen lichtgewond ge raakt. Het opstootje begon toen een politieman zag hoe een jongen door andere jongeren werd lastig gevallen. Toen agenten de jonge man in bescherming namen, keer de de groep zich tegen hen. Er zijn nog geen arrestaties verricht. DEN HAAG - Misdaadverslaggever Peter R. de Vries heeft gisteravond gekozen voor het gebruik van een lookalike van Koos H. in het laatste deel van zijn reeks documentaires over deze Haagse seriemoorde naar. De SBS-programmamaker legde zich neer bij de uitspraak van de Amsterdamse voorzieningenrech- ter die De Vries vrijdag opnieuw verbood heimelijk opgenomen ge- luids- en beeldopnamen van de lustmoordenaar uit te zenden. De Vries zou persoonlijk een half mil joen euro moeten betalen wan neer hij toch beelden van Koos H. zou vertonen. Omdat hij vond dat de kijker recht had op 'alle onthul lingen' werden gisteravond beel den getoond van een op H. lijken de man in zijn cel. Citaten van H. werden uitgesproken door een voi ce-over. PAUL KUSTERS NOS STEEdS ASWOLXEN UIT IJSLAND VLIEGVERBOD Piloten, passagiers en ook het bedrijfsleven keken dit weekend reikhalzend uit naar het einde van het vlieg verbod. De alarmcentrale van de ANWB krijgt vooral verzoeken om informa tie. Maar bij Eurocross, de alarmcentrale van verzekeraar Achmea, komen ze schrijnende voorbeelden tegen van hulpvragen van door de IJslandse aswolk in het buitenland gestrande reizigers. Zo'n zevenhonderd hebben er in middels een beroep op Eurocross gedaan. „Zoals die man in Barcelona, die te horen kreeg dat een familielid terminaal ziek is. Hij zat vast door het vliegverbod. We hebben hem een taxi laten nemen", zegt Daph ne de Wit van Eurocross. Het vliegverbod vraagt om oncon ventionele oplossingen. „Mensen die contact met ons opnemen wil len niet alleen terug omdat ze naar huis verlangen, maar omdat er echt een reden voor is. Ze zijn ziek, of er is een begrafenis. Dan doen we er alles aan om ze terug te halen. Zo hebben we sommige mensen op heel veel verschillende vluchten geboekt, omdat je niet weet welke als eerste vertrekt", al dus De Wit. Daarbij moet voorzichtig worden gehandeld. „Probleem is dat een ziek iemand ook zeker moet we ten dat de reis in Nederland ein digt. ]e kan het risico niet nemen dat iemand als gevolg van het vlieg verbod halverwege strandt." De ANWB-alarmcentrale meldt zo'n 2.000 telefoontjes van gestran de reizigers, maar echt grote pro blemen hebben zich daaronder niet voorgedaan. Mensen zijn ook wel begripvol, meldt Ad Vonk, woordvoerder ANWB: „Ze komen door door Jeffrey Kutterink OEN HAAG - Op de privéredenen waarom Kamerlid Luuk Blom de Haagse politiek en Zeeland verlaat, wil hij niet ingaan. „Ik hoop daar een nieuwe toekomst op te gaan bouwen. Ik ben daarover met een aantal werkgevers in onderhande ling. Met ingang van juli zal de ver huizing een feit zijn." Begin dit jaar kwam Blom in het nieuws omdat hij met een honk balknuppel op jongeren was afge gaan, van wie hij dacht dat ze sneeuwballen tegen zijn raam gooi den. In een verklaring aan partijge noten heeft hij uitleg gegeven en spijt betuigd. Hij stelde toen dat jongeren hem en zijn gezin al an derhalfjaar ernstige overlast bezor gen. Blom woont in Sint-Anna- land. In de verklaring schreef hij over aanhoudende intimidatie, ge treiter, bedreigingen en vandalis me door jongeren. Of het vertrek uit Zeeland en de Haagse politiek verband houdt met de situatie in het dorp wil Blom niet zeggen. „Ik Blom: weg uit Zeeland. heb een reactie geschreven op het PZC-weblog en daar houd ik het bij", zegt hij in een telefonische reactie. Blom is sinds 30 januari 2003 lid van de Tweede Kamer en is voor de PvdA woordvoerder Europees beleid (uitgezonderd Europees landbouwbeleid). Blom is nu druk bezig met de laatste voorbereidin gen op de presentatie van de be vindingen van de commissie-De Wit. De commissie onder voorzitter schap van Jan de Wit (SP) is sinds juni vorig jaar bezig om de achter gronden van de economische cri sis te achterhalen. O De reactie van Luuk Blom staat op: www.pzc.nl/zeeuwsezetel meer met vragen over hun verzeke ring dan om hulp. En van onvrede merk je nog niet zoveel, mensen berusten, begrijpen dat hier spake is van overmacht." Op Schiphol zaten gisteravond nog 950 transferpassagiers vast, met uitzicht op een nachtelijk veld bed. Ze mochten de luchthaven aanvankelijk niet af omdat ze geen visum voor Nederland hadden. Zaterdag besloten de autoriteiten 'gezinnen, ouderen en hulpbehoe venden' onder hen elders onder te brengen. De anderen kunnen een noodvisum aanvragen, waarop wei- willend zal worden gereageerd. Meer dan duizend mensen in de buurt van Schiphol boden na een oproep slaapplekken aan. Op Schiphol zijn gistermiddag 150 Nederlanders per touringcar uit Barcelona aangekomen. Ze kwa men op terugreis van hun buiten landse vakantie niet verder dan de Spaanse stad. Ze kwamen uit on der meer Egypte en de Canarische Eilanden. KLM-directeur Peter Hartman stapte zaterdag in een vliegtuig om de aswolk zelf te trot-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4