Durf te vertrouwen op je hart 42|ge; maandag 19 april 2010 Wie een hartinfarct heeft gehad, kan in eerste instantie weer gaan sporten met een buddy, die in geval van nood kan helpen. foto Koen van Weel/ANP Na een hartinfarct zijn patiënten vaak huiverig (weer) te gaan spor ten. Toch is het voor de meeste mensen juist aan te raden na een in farct oude sportgewoonten weer op te pikken. „Hardlopen gaf mij het vertrouwen in mijn lichaam terug." door Ingrid Beckers Als er bij familie of vrienden een wasmachine naar boven getild moest worden, was Paul (45) altijd de eerste die werd gebeld. Sterke ke rel, beroepsmilitair, fanatiek hardloper. In november 2007 liep hij nog moeiteloos de Zevenheuvelenloop in Nijmegen, 15 kilome ter bergop, bergaf Drie maanden later zaten vrouw en kinderen witjes aan zijn zieken huisbed. De onuitputtelijk geachte Paul was getroffen door een hartinfarct. Paul: „Ik was het vertrouwen in mijn lichaam helemaal kwijt. De sterke sportman van vroeger mocht ineens geen tassen meer tillen." Paul werd gedotterd en via het standaard hartrevalidatieprogramma begon hij in het ziekenhuis met een beetje bewegen. Na een echo en een inspanningstest bleek zijn hart niet beschadigd. „Ik voelde me eigenlijk vrij snel weer superfit. In principe had ik zo een rondje kunnen hardlopen, maar dat durfde ik toch niet." De meeste patiënten zijn na een hartinfarct heel huiverig om (weer) te sporten, weet Rien Rienks, cardioloog van het Universi tair Medisch Centrum en het Centraal Mili tair Hospitaal in Utrecht. Dat is begrijpelijk, maar niet altijd terecht. „De meerderheid van de patiënten kan na een hartinfarct zo goed als alle oude sportgewoonten weer op pikken, zolang je in het begin maar let op de intensiteit. Sterker nog, uit diverse onder zoeken blijkt dat gezondheid en overlevings kans er stukken op vooruit gaat als mensen na een infarct actief aan de slag gaan." Dat patiënten aanvankelijk niet staan te springen om bijvoorbeeld weer met 35 kilo meter per uur op de racefiets te koersen, is logisch en bovendien verstandig. Rienks: „Na een hartinfarct worden mensen schrik achtig, voelen elk pijntje. Voordat ze weer kunnen sporten, moeten ze dan ook eerst weer een vertrouwensrelatie met hun hart opbouwen. Dat betekent dat de conditie via de weg van de geleidelijkheid moet worden opgebouwd en dat sporters moeten leren luisteren naar hun lichaam. Doof een in farct krijgt het hart een behoorlijke tik. Pa tiënten moeten opnieuw uitvinden wat wel en niet kan, bijvoorbeeld onder begeleiding van een fysiotherapeut of sportarts." Paul begon twee maanden na zijn hartin farct met wandelen. Altijd mét mobiele tele- 'Gezondheid en overlevingskans gaan vooruit als mensen na een infarct actief aan de slag gaan' foon op zak en in gezelschap van zijn vrouw. Weer twee maanden later bond hij voor het eerst de hardloopschoenen onder. „Samen met mijn buurvrouw en buurman volgde ik een hardloopschema voor begin ners, dat begint met 1 minuut joggen, 1 mi nuut wandelen. Rennen met een buddy, een maatje, vond ik in het begin heel prettig en kan ik iedereen na een hartinfarct aanra den. Het vertrouwen in je lichaam is.ge krenkt. Dan helpt het als er iemand bij is die in geval van nood kan helpen. Door het hardlopen kreeg ik het vertrouwen in mijn lichaam terug. Nu durf ik weer korte afstan den in mijn eentje te lopen. Soms vergeet ik zelfs mijn telefoon, maar ik vertel mijn vrouw wel altijd welk rondje ik ga rennen." Paul was in het begin vooral bang voor nog een hartinfarct tijdens het hardlopen, ook al jogt hij altijd in een rustig tempo, waarbij de hartslag zeker niet te hoog oploopt. Vol gens Rienks is die angst begrijpelijk. Maar patiënten lopen alleen risico met sporten als er sprake is van hartritmestoornissen of zuurstofgebrek door een blijvend verstopte kransslagader. Al kun je met een blijvend verstopte kransslagader ook blijven sporten, maar dan heel rustig aan en op een niveau onder dat waarop het zuurstofgebrek op treedt. Als vuistregel is dat het niveau waar op je kunt blijven praten tijdens het spor ten. Zoals Irwin (48) die na zijn hartinfarct in 2007 nog steeds een verstopte kransslagader heeft. „Bij een hartslag boven de 120 krijg ik last van zuurstofgebrek. Dat belemmert me tijdens het sporten, maar weerhoudt me er zeker niet van. Ik train vijf keer per week thuis op de hometrainer. Het verschil met vroeger is dat ik niet meer tot het gaatje kan gaan en is er een noodzaak bij gekomen: ik sport om gezond te blijven." Irwin traint altijd met hartslagmeter. Soms voelt hij wat druk rond de hartstreek, voor hem het teken rustig aan te doen. Patiënten die tijdens of na het sporten klachten krij gen die vergelijkbaar zijn met die van het hartinfarct, moeten volgens Rienks direct een arts inschakelen. Daarnaast kan onbe grepen conditieverlies duiden op hartproble men. Rienks: „Je conditie kan niet binnen een paar dagen achteruithollen. Denk daar om ook nooit: 'ach ik zal wel een dagje ouder worden'. Na je 30ste is 1 procent con ditieverlies per jaar normaal." Paul heeft zich na zijn hartinfarct, in elk ge val op de 15 kilometer, slechts verbeterd. In 2009 liep hij de Zevenheuvelenloop in 1 uur en 26 minuten. „Sneller dan voor het in farct, prachtig. De finish was voor mij de de finitieve afsluiting van mijn zieke periode." reageren? gezondheid@wegener.nl Onder deskundige begeleiding opnieuw uitvinden wat wel en niet kan. foto GPD Hartinfarct In Nederland worden jaarlijks 25.000 mensen getroffen door een hartinfarct. Tijdens een hartinfarct sterft een deel van de hartspier af doordat de bloedtoevoer via de kransslag aderen faalt. Dit kan leiden tot hartfalen, sterf te of levensbedreigende ritmestoornissen. Een hartaanval ontstaat vrijwel altijd door vor ming van bloedstolsel in een kransslagader. Daardoor wordt de toevoer van bloed afge sneden. De patiënt voelt in typische gevallen een zware, drukkende pijn midden achter het borstbeen, soms uitstralend naar de ka ken of schouders en armen, vooral de linker schouder. Vaak gaat dit gepaard met zweten en bleekheid en met misselijkheid en braken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46