buitenland 19 Britse verkiezingscampagne komt na tv-debat tot leven toch oorlog ad OAD DISNEY WEKEN Disneyland® Paris Kirgizië krijgt nieuwe grondwet Burgemeester ziet illegalen als sperma Racist krijgt cel voor moordplan Obama Belg vrijgesproken door personeelstekort REIZEN oad.nl NU BIJ GLOBE EN D-REIZEN zaterdag 17 april 2010 door Yolanda Bobeldijk Nu bijna 10 miljoen Brit ten het historische tv-debat tussen de drie belangrijkste politieke leiders hebben gezien, is de Britse verkiezingscampagne pas echt tot leven gekomen. 'Mensen vragen zich af waarom we de debatten in hemelsnaam niet eerder hebben gehouden?' De Britse verkiezingscampagne is niet langer 'een race tussen twee paarden'. Dat zei de leider van de Liberaal Democraten, Nick Clegg al voordat hij donderdaga vond het eerste Britse tv-debat tus sen de drie belangrijkste lijsttrek kers won. Met zijn overtuigende optreden heeft: de 43-jarige Clegg zich nu officieel een belangrijke plek in de verkiezingsstrijd verwor ven. Het debat, dat door bijna 10 miljoen Britten werd bekeken, kan de hele campagne op z'n kop zet ten. De verkiezingsstrijd is nu namelijk weer spannend en onvoorspelbaar geworden. Zes maanden geleden leken de Conservatieven (Tories) van David Cameron nog op een re gelrechte overwinning af te steve nen. In de peilingen stonden ze ver voor op Labour en de Liberaal Democraten. De laatste weken heeft Labour de achterstand op de belangrijkste rivalen behoorlijk ver kleind. In het eerste tv-debat deed Clegg zijn uiterste best om een goed alternatief te bieden voor de twee 'oude politieke partijen', zo als hij Labour en de Tories noemt. De Britten krijgen nu meer het ge voel dat er op 6 mei toch iets te kiezen valt. Veel mensen zijn na melijk verbitterd over het politieke systeem in hun land. In het Britse districtenstelsel krijgt de winnaar alle stemmen uit een bepaald dis trict. Wie dus in een gebied woont waar overwegend Labour wordt ge stemd, kan al snel het gevoel krij- reerden, het vertrouwen in de poli tiek ernstig beschadigd. De op komst was bij de vorige Lagerhuis verkiezingen al teruggelopen en bovendien zijn steeds minder Brit ten lid van een politieke partij. Mogelijk dat het eerste tv-verkie zingsdebat iets verandert aan het negatieve imago. Guardian-colum nist Martin Kettle schreef: „Het de- Nick Clegg van de Liberaal Democraten: overtuigende winnaar. foto EPA gen dat zijn stem voor de Conser vatieven niets zal veranderen, om dat het district uiteindelijk door een Labour-Kamerlid vertegen woordigd zal zijn. Bovendien worden kleinere par tijen, zoals de Liberaal Democra ten en De Groene Partij, door het districtenstelsel benadeeld. Veel mensen zijn namelijk geneigd om uit tactische overwegingen alleen voor een van de twee grootste par tijen te kiezen. Daarnaast heeft de recente bonne tjesaffaire, waarbij Kamerleden on terecht excessieve bedragen decla- bat was goed voor onze beschadig de politiek. Het bevestigde dat de partijen ook over serieuze zaken kunnen discussiëren." Kettle denkt dat als mensen het debat op hun werk bij de koffieautomaat be spreken, als ware het een voetbal wedstrijd, kiezers zich meer be trokken gaan voelen bij de politiek en sneller geneigd zullen zijn naar de stembus te gaan. Ook de leider van de Conservatieven Cameron, altijd al een voorstander van een dergelijk tv-debat, noemde het eve nement vrijdag 'goed voor de de mocratie'. De kritiek steekt. Bondskanselier Merkel zei geïrriteerd dat er over de legeruitrusting 'veel onjuisthe den' worden verkondigd. Minister van Defensie Karl-Theodor zu Gut- tenberg doet alle ophef af als 'ge zwam'. Toch zegde hij onder meer twee pantserhouwitsers toe, van het type dat de Nederlanders in Uruzgan allang inzetten. Gutten- bergs ministerie bestelde deze week ijlings 60 Eagle-pantservoer- tuigen. In 2011 komen er nog eens 90 bij. Ook klinkt de roep om Leo- pard-tanks. Duitsland heeft al jaren kritiek op de 'onbesuisde' Amerikaanse strijd krachten, die met hun offensieve aanpak van de Taliban wederop- bouwmissies, zoals die van de Duitsers in Noord-Afghanistan, BISJKEK Kirgizië krijgt een nieuwe grond wet. Dat heeft Roza Otoenbajeva, de zelfverklaarde interim-presi dent van Kirgizië, gisteren bekend gemaakt. Otoenbajeva stelde nog niet te weten of ze zich kandidaat gaat stellen om definitief opvolger te worden van Koermanbek Ba- kijev, wiens autoritaire bewind vo rige week ten val werd gebracht na massale protesten. LONDEN Een Britse burgemeester heeft haar excuses aangeboden nadat ze bij wijze van grap illegale immigran ten met sperma had vergeleken. De mop van Sue Mills uit Torrington in Devon leidde tot commotie. Ze had het mopje op haar Facebookpa- gina gezet: illegale immigranten zijn als sperma: miljoenen van hen komen binnen, slechts één werkt. zouden hinderen. Maar de Duitse strategie om de Afghanen voor zich te winnen, scholen en brug gen te bouwen en politie op te lei den, komt bij iedere gedode sol daat verder onder druk te staan. Schoorvoetend geeft de politiek nu toe dat in Afghanistan oorlog wordt gevoerd, maar in de aanval gaan mag de Bundeswehr niet van het parlement. „De Duitsers vech ten met gebonden handen", zei een Afghaanse generaal. Maandag komt Navo-opperbevel- hebber Stanley McChrystal naar Berlijn voor politiek overleg. Naar verluidt om te pleiten voor een be tere gevechtstraining van de Duit se soldaten. Niet langer lijkt Duits land zich aan de oorlog te kunnen onttrekken. JACKSON Een 19-jarige neonazi uit Arkansas is door een rechtbank in Tennes see tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De blanke racist Paul Schlesselman had in januari be kend dat hij in 2008 Barack Obama wilde vermoorden. De Amerikaan se president was toen nog senator en presidents-kandidaat. Samen met een vriend wilde de neonazi meer zwarte Amerikanen doden. BRUSSEL Een Brusselse rechter heeft een wegpiraat vrijgesproken omdat er niemand beschikbaar was om de man vanuit zijn cel naar de recht bank te brengen. De rechter oor deelde dat dit 'een onaanvaardbare schending van het recht op verdedi ging was' en sprak de man vrij. Dat meldden media gisteren. Het is niet de eerste keer dat dit gebeurt. - Te boeken bij jj gaat nét even yerder Spectaculaire kortingen tot 350 euro én bovendien gratis toegang en verblijf voor kinderen t/m 6 jaar!* Boeken voor 2 mei 2010. Aankomsten vanaf 13 april t/m 8 november 2010 m.u.v. 29 mei t/m 5 juni 2010. Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9