m Onthaasten in Hongarije 19 reizen SI www.oppadbiking.nl 'jÊs^r Wie naar Hongarije gaat, beperkt zich meestal tot Boedapest of het Balatonmeer. Rob de Vries ging echter naar het Tiszameer. Hij vertoefde er in een ontspannen rust. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 17 april 2010 Sawadee speelt in op populariteit fotoreizen Sawadee Reizen heeft het aantal fo toreizen uitgebreid, omdat er vraag naar is bij amateurfotografen. Aan de bestaande bestemmingen Jorda nië en Marokko zijn nu IJsland, Cos ta Rica, Tanzania, Bhutan en India toegevoegd. Er wordt gereisd in klei ne groepen van maximaal twaalf per sonen, begeleid door een professio nele fotograaf. Het is geen fulltime cursusvakantie, maar er worden wel opdrachten verstrekt, die de groep later ook weer bespreekt. www.sawadee.nl Bewuster voorbereid op vakantie In de reisboekenserie Cultuur Bewust zijn drie nieuwe deeltjes verschenen over Spanje, Grieken land en Groot-Brittannië. De serie wil reizigers behoeden voor sociale en culturele valkuilen Een voorbeeld: 'Het gebrek aan punc tualiteit in Griekenland herinnert ons aan het feit dat chaos een Grieks woord is'. De serie wordt uitgegeven door Elmar. De deel tjes kosten 9,95 euro. www.uitgeverijelmar.nl Vernieuwd Bachmuseum en 'notensporen' in Leipzig Het vernieuwde Bachmuseum in Leipzig is heropend. Johann Sebasti an Bach werkte ruim 25 jaar in Leip zig. In die periode schreef hij onder meer de Matthaus Passion. De com ponist overleed in de stad en ligt be graven in de Thomaskerk. Het jaar lijkse Bachfestival in Leipzig is dit jaar van 11 tot en met 20 juni. Er zijn ook 'notensporen' in de stad uit gezet: wandel- en fietsroutes langs alle muzikale bezienswaardigheden. www.ltm-leipzig.de www.notenspur-leipzig.de Nieuw fietsblad speciaal voor mountainbikers Abadszalók is een toeris tencentrum valkbij het Tiszameer (in het Hon gaars Tisza-tó), zo'n 140 kilometer ten oos ten van Boedapest, in Hongarije. Voor niet-gemotoriseerde water sporters zijn hier veel mogelijkhe den. Die zijn er ook voor wande laars en fietsers. Op dit stuk van het meer heerst volstrekte rust. Hier kun je genieten van de na tuur en de dorpjes die overdag lij ken te sluimeren, 's Zomers is het drukker en levendiger. Dan is de grote camping goed bezet. Maar een luxe hotel kent Abadszalók niet. Wel pensions. Het stadje met zo'n 4.800 inwo ners wordt in de zomermaanden bezocht door-zo'n 10.000 vooral Hongaarse gasten. De toeristen die uit het buitenland komen, bezoe ken de regio met de eigen auto. Veel Slowaken, want ook in dat voormalig communistische land is reislust weer een geaccepteerd ver langen. Voor mensen van verder weg, zoals Nederlanders, is vliegen naar Boedapest een optie. Met een gehuurde auto kunnen ze dan het land verkennen. De rit van de Hongaarse hoofd stad naar de Tisza Regio is niet echt snectaculair. Ie reist over de Foto's van boven naar beneden: Op sommige eilandjes kun je over een houten loopplank tussen het riet wandelen. Iets avontuurlijker is een tocht met een huifkar. Verstilde rust op het Tisza-meer. Stilte ook in het dorpje Tiszaörs. foto's Rob de Vries Grote Laagvlakte, die af en toe aan het platteland van Oost-Gronin gen doet denken. Het spektakel be gint pas als je het stroomgebied van de Tisza, 600 kilometer lang en in Roemenië ontspringend, na dert. Dan krijgt het landschap nieuwe contouren en raak je be nieuwd naar wat je na de volgen de bocht weer zult zien. Het Tiszameer is trouwens aan merkelijk groter dan de 15 vierkan te kilometer bij Abadszalók. Met zijn 127 vierkante kilometer is het eigenlijk een 'kunstmeer'. Het ont stond in de jaren zeventig van de vorige eeuw na de aanleg van een stuwdam in de rivier. Die temde de Tisza en creëerde het meer, waar intussen tweehonderd vogel soorten voorkomen, zoals de grau we gans en de zilverreiger. Een must om te bezoeken is Poroszló, bij het gelijknamige bek ken in het midden van het Tisza meer. Het bekken is rijk aan vis, je ziet er dan ook heel wat henge laars. Maar er liggen ook een aan De makers van outdoormagazine Op Pad hebben een nieuw blad voor mountainbikers geïntroduceerd: Op Pad Biking. Het blad bevat reporta ges, materiaaltests, technische infor matie, interviews en tips van ex perts. In elk nummer wordt aan dacht besteed aan mountainbike- en fietsroutes inclusief gps-routes. Het blad verschijnt dit jaar twee keer. Het eerste nummer is deze maand verschenen. Het volgende nummer komt in juli. tal eilandjes die begroeid zijn met bos of rietpluimvelden. Het zijn ideale wandelplekjes. Op de boseilandjes vertellen infor matieborden langs de route over flora en fauna. Wandelend over de rietpluimeilandjes raak je haast ge hypnotiseerd door het fascine rende gewieg van de toppen van het riet. Poroszló is ook het vertrekpunt voor een fietstocht over de dijk rond een deel van het meer. Tij dens de fietstocht he& je een fraai en afwisselend zicht op het land schap achter de dijk, met dorpjes en het voortdurende wisselende uitzicht over het water. De Tiszaregio moet het niet alleen hebben van het meer en van de ri vier met zijn haast gouden gloed. Het is ook het land van de poesta, ongecultiveerde grond met paar den en runderen. En dorpjes die weer die lome, slaperige indruk maken, alsof er nooit iets opwin dends gebeurt. Het woord haast kennen ze hier niet. Wie zin heeft in een iets spannen der uitstapje, kan naar een stoete rij gaan en zich melden voor een huifkartochtje. Het is de beste ma nier om kennis te maken met het landleven, de cultuur en de vaak uitbundige natuur. Doe dat bij voorbeeld in Nagykörü, een ver stild dorpje, waar de weg op houdt. Je kunt alleen maar terug zoals je gekomen bent. Rust heerst ook in de thermaalba- den in de regio. Hongarije kent al 2.000 jaar een cultuur van kuurba den. Het land, dat zo'n 1.300 mine rale waterbronnen telt, ligt boven de rijkste geothermale bronnen ter wereld. De kuurbaden liggen in de Tisza Regio bij wijze van spreken naast elkaar. En ze belo ven de gasten uiteraard een heilza me werking. Er zijn ook enkele luxe hotels, die wellnessarrange- menten aanbieden. - - Reageren? redactie.reizen@wegener.nl In het Vogelreservaat bij het Tiszameer kunnen boottochten en wandelin gen worden gemaakt onder leiding van een gids. Hengelsporters kunnen hun hart ophalen dankzij speciale begeleide vistochten op het meer. Een klein deel van het meer is bestemd voor watersport. Er zijn onder meer jetski- en waterskicursussen en er kunnen boten worden gehuurd. Het Tiszameer telt zes gezinsvriendelijke stranden. Voor lekkerbekken is er de Grote Smaak Tour, waaraan vijftien restaurants meedoen. Gedurende het seizoen zijn er volop culinaire evenementen. Rond het Tiszameer kunnen fietstochten worden gemaakt, eventueel in combinatie met een arrangement met overnachtingen. De regio is beroemd om zijn kuur oorden en thermale baden. Er zijn spa's, openbare zwembaden met thermaal water en hotels die spa voorzieningen hebben. Voor meer informatie zie: www.tisza-to-info.hu www.hongaarsverkeersbureau.nl www.hungary.com Bellen naar het Hongaars Verkeersbureau kan via telefoon: 070-32090920. Tiszameer I: Boedapest «Abadszalók infographic CRW Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97