17 reizen Aan de in Den Haag Koninklijk Brussel kVi* reizen@wegener.nl |ggj| 024-3650360 Zaterdag 17 april 2010 Het Haagse testteam op de klinkers van het Binnenhof, foto Rob Hogeslag/GPD De klinkertjes op het Binnenhof zijn mooi, maar niet handig als je in een rolstoel zit. Jan Willem Veenhof ging op stap met het testteam voor mensen met een beperking. Tien deelnemers hebben zich verza meld in de ruime, witte en lichte hal van het Haagse stadhuis aan het Spui. Zes scootmobiels, drie rollators en één elektrische rolstoel. Samen vor men ze het mobiele testteam in Den Haag voor mensen met een beperking. We trekken een middagje met het team op. MS-patiënte Liesbeth Lubberts (29) legt uit waarom ze in het testteam zit: „Ik wil graag iets doen voor mensen met een beperking", zegt ze vanuit haar scootmobiel. „Het is in Den Haag nog niet overal goed gesteld met de toe gankelijkheid. Alleen met testen kom je daar achter." Margreet Roemeling, projectcoördina tor van Voorall, de belangenorganisatie voor Hagenaars met een beperking, voegt daar aan toe: „Als je zelf niet in een scootmobiel of rol stoel rijdt, kom je er nooit achter waar de obsta kels zijn." Op pad nu. We volgen de stadswandeling door Den Haag. Maar daarvoor moet de groep wel eerst het stadhuis uit. Dat levert al meteen knel punt één op. „Ho! De invalidedeur!", roept WV-gids Mario verschrikt uit als de speciale, brede deur (die rolstoelers zelf kunnen ope nen) al na de tweede scootmobiel dichtklapt tegen de scootmobiel van de derde passant. „Als je met een groep door zo'n deur wilt, moet een deelnemer uit de groep opletten en de bewaker via de intercom vragen de deur lan ger open te houden." We steken de straat over (zonder 'glijdende stoepafgangen', dus de groep moet omrijden) en gaan verder naar het Plein, in het centrum van de Hofstad. Daar kan stadsgids Mario los met zijn uitleg over de stad. „Plein, Lange Po- Ervaï Haag-t Behalve een 'stadswandeling' voor rolstoel, scootmobiel of rollator is er ook een Ervaar Den Haag-tour voor blinden en slechtzienden. Informatie en boekingen: WV aan de Hofweg 1 in Den Haag, Telefoon 070-3618860 of e-mail naar tours@denhaag.com (voor groepsarrangementen). Algemene informatie over Den Haag via telefoon 0900-3403505. www.denhaag.nl ten, Spui. Dat kent u van het Monopolyspel. Maar weet u ook waar de naam Poten vandaan komt? Heel simpel: in de middeleeuwen wer den hier, rondom de groentetuin die het Plein toen was, de boompjes gepoot voor in die tuin." Verder weer. Langs het Mauritshuis, waar Ver meer, Rubens en andere Hollandse meesters hangen en door naar het torentje van de minis ter-president. „Dit is het torentje van Kok, Lub bers en Jan Peter Balkenende. En Balkenende is momenteel aanwezig", wijst Mario. „Kijk maar, de BMW staat voor de deur." Op het Binnenhof, het hart van de wandeling, rollen scootmobiels, rolstoel en rollators moei teloos door de poort, het klinkerpleintje op. Is dit 'politieke plein' te nemen voor mensen met een beperking? „Het gaat wel", oordeelt de groep unaniem. „Met onze scootmobiel al thans. Maar met een handbewogen rolstoel is het veel lastiger. Ie merkt het als gezond mens haast niet, maar het Binnenhof is niet vlak, het helt een beetje. Je moet je als rolstoeler dus om hóóg werken. In een rolstoel die je zelf moet voortbewegen, merk je dat meteen." MS-patiënte Lubberts: „Normaal, als ik niet met het testteam mee ben, zou ik zo'n wande ling gezellig samen met mijn man doen. Dan zouden we de gewone rolstoel meenemen en die zou mijn man dan duwen." Ze wil er maar mee zeggen dat geen enkele situatie gelijk is. De moeite van een locatie voor mensen met be perkingen hangt dus niet alleen af van fysieke obstakels, maar ook van het gebruikte vervoer middel en het gezelschap waarmee je bent. De groep rolt aan de andere kant het Binnen hof weer af, door de Poort van de Oranjes. Die poort is zo genoemd, omdat het gewone volk hier vroeger niet doorheen mocht, legt gids Ma rio uit. „De gewone mensen moesten door het kleine poortje ernaast." Even later, als de wan delroute langs de Hofvijver voert, komt bij een van de dames de herinnering boven uit de tijd dat ze „nog rondhuppelde" en ze hier elke dag liep, op weg naar haar werk. „Ik heb hier Lub bers zó vaak zijn rondje langs de vijver zien lo pen. Altijd zijn broek op hoog water, met iets te korte pijpen." Het Haags Historisch Museum, een blok ver der, wordt door de leden van het testteam dankbaar gebruikt als sanitaire stop. Althans, dat is de bedoeling. De benedendeur, aan de straatkant verborgen in de geveltrap, wordt snel en vriendelijk opengedaan door een mede werker van het museum. En na veel heen en weer steken (de ruimte tussen de deur en de paaltjes langs de weg is erg krap) lukt het de scootmobiels ook om binnen te komen. Maar het obstakel betreft hier het toilet: te krap voor scootmobiel of elektrische rolstoel. De berij ders daarvan komen onverrichter zaken naar buiten en moeten een andere oplossing zoe ken. De balans aan het einde van de wandeling? We vragen het Liesbeth Lubberts, met wie we de wandeling ook begonnen. Ze heeft inmiddels een warme deken over haar schoot en hand schoenen aan. „Het viel niet tegen. Ik ben, afge zien het museumtoilet, geen grote obstakels te gengekomen. Ik heb het nu eigenlijk alleen maar heel erg koud." Reageren? redactie.reizen@wegener.nl <„4. 150m ofe/j CS infograpliic CRW Paleis Noordeinde bbssbib WEBWINKEL 3-daags vorstelijk arrangement Lezersprijs €125,- prijs p.p. o.b.v. van een 2-pers.kamer en eigen vervoer, excl. 2,50 calamiteitenfonds en 25,- reserveringskosten per boeking. Aankomst vr, za t/m 31 okt 2010. Supplement 2de klas treinretour v.a. 59,- p.p. Arrangement: 2 nachten incl. ontbijtbuffet en o.a. entree Serres (t/m 9 mei), entree Belvue Museum, 24-uurs openbaar vervoer kaart en welkomstdrankje. Ontdek de zeldzame planten en prachtige Art Nouveau architectuur van de Koninklijke Serres en beleef bruisend Brussel' U verblijft als een vorst in het luxueuze 5-sterren Sofitel Brussels Europe. Het hotel ligt in het hart van de Europese wijk, aan hetiourdanplein met vele bars, restau rants en een gezellige zondagochtendmarkt. Het beschikt over luxe kamers, Spud's bar en restaurant, fitness met Turks bad en massagemogelijkheden. Voor meer informatie of boeken: ga naar onze webwinkel of bel met Arke, telefoonummer: 053-4760936 of 076-5225030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95