reizen^ Ontbijtnieuws mrmm w De argeloze luisteraar wordt doorlopend herin nerd aan zijn sterfelijkheid Oerbos in Europa is zeldzaam. Midden in Duitsland ontdekte Arnoud Cornelissen echter nieuw 'oerwoud'. Het kon ontstaan omdat in de voormalige DDR veel bossen verboden militair gebied waren. Met dank aan de Koude Oorlog. In dit woud zijn delen waar geen mens meer komt mm H- F 'X m Zaterdag 17 april 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 f "V p de 2ie verdieping van ons hotel in het centrum I 1 van een warme Braziliaanse stad is het prettig ver blijven. Niet alleen wat het uitzicht betreft, ook qua temperatuur. In de nacht volstaat een lakentje. Af en toe zucht een briesje door het open raam. De wind strijkt als een warme hand over mijn been. Ik heb in tijden niet zo lekker geslapen. Maar ook na een fijne nacht volgt de ochtend. Tijd om wak ker te worden. Thuis in Nederland doe ik dat altijd met de S radio. Het ontbijtnieuws vult op luide toon het huis. Niet Tt dat er ooit veel te melden valt, maar de zendtijd moet ge vuld, dus worden berichten uitgesponnen, opgeblazen en al- 5 maar herhaald. Zo gaat dat nu eenmaal. Door de uitvinding van webradio kan dat luisterfeest heden ten dage ook in het buitenland gevierd worden. Op mijn te lefoon zit een zogenaamde 'App' waarmee ik de Nederland se radio ontvang, overal waar er maar een wifi-verbinding is. Dus na die heerlijke nacht gaat bij mij op de 21e verdie ping boven het ontwakend Brazilië de Nederlandse radio aan. Vanwege het tijdsverschil krijg ik bij ons ontbijt de Hol landse lunchradio. Een regelrecht wonder, dat mij aanzet tot een lekker potje mijmeren. Vroeger zat Hilversum 1 nog op de middengolf Daardoor kon je via frequentie 747 tot ver buiten de landsgrenzen lek ker lang blijven luisteren naar je eigen taal. In de Eend op weg naar Zuid-Frankrijk raakte je het contact met Neder land ergens tussen Lille en Parijs pas definitief kwijt. Vanaf dat moment was je aangewezen op de radiostations van de Fransoos. Daarop werd alleen maar geleuterd of je hoorde een Beatles-hit, vertaald en gezongen door Johnny Hally- day. Dan was je echt weg. Afgesloten van Nederland, het wekelijkse telefoontje naar de familie uitgezonderd. Van die tijd herinner ik mij geen grote nadelen. Er bleek bij terugkomst eigenlijk nooit iets gebeurd te zijn. Ook al was je er een paar maanden tussenuit geweest, je miste niks. Ja, het overlijden van min of meer bekende personen kon je zijn ontgaan. Lange tijd leefde je dan in de veronderstelling dat bijvoorbeeld Dorus nog onder ons was, terwijl die nou net in een perio de van je eigen uitlandigheid het tijdelijke voor het eeuwige had verwisseld. Dat ontdekte je vervolgens bij het jaaroverzicht. Niks aan de hand. Maar nu is er dus de webradio. Alle gezellige vader landse geluiden wereldwijd 24 uur per dag beluister- baar. En omdat het kan, doe ik dat ook. Zodoende ontgaat mij niets meer. Ook al omdat er nauwelijks iets te ontgaan valt. Wat gebeurt er eigenlijk weinig in ons land. En wat wordt daar toch veel aandacht aan be steed. Ik bekijk de zonovergoten stad onder mij. Half acht en al heerlijk warm. Een goed humeur ligt op de loer. Dan komt ineens de reclame. Als ik thuis boterhammen voor de kinde ren sta te smeren, kan ik me er al zo over opwinden. Hier is dat nog erger. Rondom de nieuwsprogramma's op de radio wordt de argeloze luisteraar doorlopend herinnerd aan zijn eigen sterfelijkheid. Waarom toch? Vooral de spotjes waar in wordt opgeroepen een goed doel in het testament op te nemen, vallen bij mij slecht. Dat voortdurende gehamer op postmortale liefdadigheid. 'Moeder heeft een goed doel in haar testament opgenomen, wat goed van haar'. 'De kinde ren missen je zo schat, fijn dat je een goed doel in je testa ment opnam'. 'Korting bij de notaris als u een goed doel steunt in uw testament'. Ik word daar niet blij van. Zo graag als ze je dood willen hebben. Daarna volgen dan commercials voor de week van de nierziekten, de dag van de hartkwaal, de maand van het herseninfarct. In elk spotje wordt gemeld hoeveel mensen eraan overlijden. Bij allemaal is het één op de drie, geloof ik. Dus welbeschouwd zijn we eigenlijk al uitgestorven of op z'n minst goed bezig. Fijn nieuws voor onze planeet, maar ik word er een beetje sacherijnig van. Tot overmaat van ramp duikt tussendoor ook steeds ene Ton de Ridder op. Dat reclamespotje van die opgewekte man met z'n tank pas, vreselijk, de definitieve genadeslag voor mijn humeur. Pas bij de verse papaja, aan de ontbijttafel naast het felblau we zwembad, klaar ik op. De ergernissen verdampen en ik kijk naar m'n moderne telefoon. Het is maar één klikje en de 'App' wordt verwijderd. Zal ik het doen of moet ik niet zo zeuren? Eindeloos golven de akkers over de heuvels van het Thüringer bekken. In de verte tekenen zich de top pen af van het middelge bergte van het Thüringer Wald en de Thüringer Rhön, die het gebied omcirkelen. Smalle wegen voeren naar sprookjesachtige dorpjes en stadjes in deze voormalige DDR- provincie, in het hart van Duits land. Hier zijn de romantische, middel eeuwse burchtjes verschoond ge bleven van westerse modernise ring. Je stuit zomaar op het kasteel van Doornroosje. Iedereen is er wakker aan het worden, want heel geleidelijk en voorzichtig begint het toerisme op gang te komen. Amateuristisch soms en lang niet altijd op het niveau waaraan de verwende toerist gewend is. Hainichland, zoals de regio heet, is een paradijs voor wandelaars die een dagmars lang door ongerepte natuur willen dwalen zonder een ander mens tegen te komen. In de dichte loofbossen van de Hainich brult de natuur het voorjaar toe. Het ritmische geklop van een gro te bonte specht begeleidt de mu ziek van de honderden zangvo gels. „Probeer jij dat maar eens", knikt ranger Helge Grasshoffin de richting van het getik. „Vijftien keer per seconde tegen keihard hout", benadrukt hij. Even verderop ligt het bewijs van de noeste arbeid, een bergje hout snippers. In de boom zelf een prachtig rond gat dat een ideale broedplaats is. En zoals altijd het geval is in de natuur: na gebruüc door de specht maken andere die ren er dankbaar gebruik van als zo merverblijf. Vleermuizen bijvoor- De Drachenschlucht is een lange, smalle kloof bij Eisenach. foto Torna Babovic beeld, of, later in het jaar, eek hoorntjes om hun zaden te ver stoppen. Het dierenleven tiert welig in dit natuurgebied. Het is onvoorstel baar dat 20 jaar geleden hier Russi sche tanks door deze bossen ploeg den en militairen zich voorbereid den op een oorlog die nooit kwam. De soldaten hielden vooral flink huis aan de randen van het huidige natuurgebied. De Russi sche troepen lieten na de eenwor ding alles achter wat voor hen geen waarde meer had, zelfs muni tie. Nog steeds is het zuidelijkste deel van het park afgesloten voor bezoekers, omdat het vanwege de explosieven in de grond te gevaar lijk is. Het ruimen en schonen zal nog wel een aantal jaren in beslag nemen. De natuur heeft zich het gebied in middels in rap tempo toegeëigend. Op de ooit kaalgeslagen vlakten schieten de jonge bomen weer op. Verdwenen flora en fauna verschij nen weer in de nieuwe rustgebie den. Wie de rijkdom aan bijvoor- beeld vlindersoorten wil bekijken, moet wel snel zijn. Over enkele ja ren zijn ze weer verdwenen. „Het motto van de nationale natuurpar ken is de natuur, natuur laten", legt Grasshoff uit. De consequen tie daarvan is, dat bij het ouder worden van het bos, vegetatie ver- De 60 meter hoge Trusetaler water val kan via een trap worden beklom men. foto Torna Babovic dwijnt. En daarmee ook bepaalde dieren. „Dat is nu eenmaal de na tuurlijke gang van zaken." Ondanks dat duidelijke motto, zijn tientallen rangers dagelijks be zig in het 13.000 hectare grote na tuurgebied. De Hainich wordt na melijk door een groot aantal wan del-, fiets- en ruiterpaden doorsne den. Die routes moeten vrij wor den gehouden van omgevallen bo men. En zeker na een strenge win ter moeten de routemarkeringen worden gecontroleerd en zonodig worden hersteld. Want wie hier de weg kwijtraakt en niet over een kompas of gps-navigatie beschikt, kan flink verdwalen. In de kern van het woud zijn grote delen waar geen mens meer komt. Daar lopen geen paden of wegen. Het is het koninkrijk van de wilde kat, de voorvader van onze ver trouwde huiskat. Hij is een van de hoofdbewoners van het nieuwe oerwoud, samen met reeën, her ten, zwijnen en andere Europese diersoorten. Ooit moet ook hier de wolf hebben rondgelopen. Grasshoff: „We verwachten dat de wolf over een jaar of tien weer thuis in de Hainich is. Dat zou goed zijn voor het op peil houden van de wildstand. Maar op kortere termijn zouden we al erg blij zijn als de lynx weer terugkeert." De beschermde status van het ge bied heeft een groot voordeel. De dieren voelen zich hier zo op hun gemak, dat ze ook overdag door de bossen dwalen. Een ontmoeting met de wilde kat is daarom zeker niet uitgesloten. Hoewel het een toevalstreffer zou zijn, geeft Grasshoff toe. „Ik heb collega's die nog nooit een wilde kat hebben ge zien. Ik ben er een tijdje geleden Het boomkronenpad bij Thiemsburg voert langs de toppen van de bo men. foto Thomas Stephan -x. V - V A 'A y V i- yA ,v f.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92